Modré hory v Austrálii. Foto: SITA/AP

V rokline Blue Mountains rastie menej ako 200 týchto stromov.

Špeciálny tím hasičov zachránil západne od Sydney stromy vzácneho druhu wolémia vznešená (Wollemia nobilis). Informovali o tom vo štvrtok s tým, že do odľahlej rokliny v Blue Mountains, kde rastie menej ako 200 týchto stromov, sa dostali vrtuľníkmi. Vytvorili tam zavlažovací systém, ktorý udržiaval wolémie stále vlhké. Lietadlá takisto strategicky spomaľovali požiar s pomocou retardérov horenia.

„Wolémia vznešená je obzvlášť dôležitý druh a skutočnosť, že toto je jediné miesto na svete, kde rastú, a ešte v takom malom množstve, je veľmi významná,“ povedal David Crust z National Parks and Wildlife Service.

Minister životného prostredia štátu Nový Južný Wales Matt Kean uviedol, že sa im podarilo zachrániť stromy, no niekoľko z nich oheň popálil. „Tieto stromy prežili dinosaury, takže keď sme videli, ako sa k nim blíži oheň, uvedomili sme si, že musíme urobiť všetko pre ich záchranu,“ vyjadril sa Kean.

Požiar zničil 90 percent Národného parku Wollemi, ktorý má rozlohu približne päťtisíc hektárov. Miesto, kde rastú wolémie, udržiavajú pre ich ochranu v tajnosti.

Rozsiahle požiare si v Austrálii od septembra vyžiadali najmenej 28 mŕtvych, zničili viac ako 2600 domov a spálili vyše 10,3 milióna hektárov pôdy, a to prevažne v štáte Nový Južný Wales. Nebezpečenstvo sa v niektorých oblastiach tento týždeň znížilo, a to vďaka dažďu.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )