Foto: Brightside

Ľuboš Belko / / Série
Naprieč mnohými generáciami ľudia verili, že tieto symboly majú akúsi nadprirodzenú silu. Sú všeobecne známe, no viete čo skutočne znamenajú?

História je plná záhad, tajomstiev a nevysvetliteľných javov. Nájdu sa prípady, kedy si udalosti predstavujeme úplne inak, než sa skutočne odohrali. Nové skutočnosti, pravdivé odhalenia a mnoho iného dokáže úplne prevrátiť náš pohľad na minulosť. Tieto symboly však nie sú ničím tajomným ani neznámym. Ich zmysel je známy a dostupný, no masovo sú však považované za niečo celkom iné.

Miska bohyne Hygieia

brightside.me

Hygieia je starogrécka bohyňa čistoty a zdravia. Miska okolo ktorej sa obtáča had je jej symbolom. Z jej mena je odvodené aj dnešné slovo hygiena. Had symbolizuje smrť a večný život zároveň, pretože jeho jed môže zabíjať, no zároveň aj liečiť. Tento typ misky bol pôvodne používaný lekárnikmi v stredoveku.

Uroboros

brightside.me

Prvá zmienka Uroborosa sa objavila už 4200 rokov pred našim letopočtom. Bola populárna v náboženstve, mágii, alchýmii, mytológii a dokonca aj v psychológii. Uroboros znázorňuje kolobeh života a smrti. V iných kultúrach môže symbolizovať veci bez začiatku či konca, jin a jang, alebo dobro a zlo.

Dávidova hviezda

brightside.me

Tento symbol bol populárny už zhruba 3000 rokov pred našim letopočtom. V Indii bol symbolom čakry srdca, pretože kombinoval mužské a ženské princípy. V roku 1354 rímsky cisár Karol IV. povolil pražským príslušníkom židovského náboženstva vlastnú vlajku. Symbol Dávidovej hviezdy vtedy prijali za svoj.

Jin & Jang

brightside.me

Podľa budhistickej viery vznikol tento symbol medzi prvým a tretím storočím nášho letopočtu. V Čine a Japonsku je Jin Jang považovaný za všetko, čo existuje. Jin ako tmavá časť a Jang ako svetlá, sú v neustálom kontraste. Jeden druhého kŕmia, no zároveň každý z nich nesie časť toho druhého. V tom konflikte neexistujúce žiadne víťazstvo ani koniec.

Koleso

brightside.me

Prvé zmienky o tomto symbole sa datujú na rok 2000 pred Kristom. Symbol sa prvý krát objavil v Ázii, na strednom východe a v Egypte. Koleso má znázorňovať slnko a symbolizovať kolobeh života. Neskôr sa Koleso Šťastia objavilo ako symbol osudu. Lúče v jeho strede prinášajú striedavo šťastie a nešťastie počas toho ako sa točia.

Veterná ružica

brightside.me

Symbol bol prvý krát uvedený do povedomia v 14. storočí. Veterná ružica je symbolom svetla pochádzajúceho z majáku a zároveň námorníckeho amuletu. Muži, ktorí sa plavili po moriach medzi 18. a 20. storočím si dokonca nechávali ružicu zvečňovať na kožu. Tá je dodnes populárnym motívom tetovaní, v súčasnosti sa využíva ako ukazovateľ svetových strán na mapách.

Svastika

brightside.me

Svastika je veľmi starý symbol, ktorého vznik sa datuje na 8000 rokov pred našim letopočtom. V minulosti bola svastika symbolom šťastia, stvorenia a prosperity. V ázijskej a indickej kultúre ľudia veria, že má odkazovať na slnko. V anglicky hovoriacich krajinách bola veľmi populárna začiatkom 20. storočia. Svojim tvarom pripomínala písmeno L, ktoré stálo za slovami Light (Svetlo), Love (Láska), Life (Život) a Luck (Šťastie). Po tom, čo symbol prijalo za svoj nacistické Nemecko, bola svastika v mnohých krajinách zakázaná. Pozrite si tiež fotografie z histórie, kde je svastika bežne zobrazovaná na oblečeniach a to dokonca aj u malých detí.

Dvojhlavý orol

brightside.me

Tento symbol vznikol medzi rokmi 4000 a 3000 pred našim letopočtom. Podľa hinduizmu bola Gandaberunda, dvojhlavý orol symbolom rovnováhy vo vesmíre. V Budhizme zobrazoval silu Budhu, zatiaľ čo pre Moslimov znamenal absolútnu moc Sultána. Tento orol sa objavil v mnohých kultúrach a náboženstvách, no vždy symbolizoval silu a moc. Naposledy zažil slávu v Rusku, kde sa stal národným erbom.

Polmesiac

brightside.me

Údajný vznik by mal v roku 3500 pred Kristom a symbol bol používaný v Egypte, Grécku, Byzancii a v Sumerskom Kráľovstve. Kresťania tento symbol uznávali ako znak Panny Márie, v Ázii verili, že ide o znamenie vesmírnych síl. V Indií verili, že ide o kontrolu mysle. Neskôr, v roku 1453 sa po páde Konštantinopolu sa polmesiac stal symbolom Islamu.

Pentagram

brightside.me

Pentagram bol ochranným znakom proti zlým silám. Babylonskí obchodníci ho kreslili na dvere, aby sa vyhli krádeži. Pytagorovo učenie tento symbol zahŕňalo ako symbol zlatej strednej cesty, známy aj ako Aurea mediocritas. Počas ranných rokov kresťanstva bol obrátený pentagram symbolom Ježiša, no neskôr ho Éliphas Lévi zaradil ako symbol Satana.

Pozri aj:Nosia ho na tričkách ako symbol slobody, no na rukách má krv tisícov ľudí. Prečítajte si článok o najslávnejšom revolucionári Che Guevarovi 

brightside.me

 

0
Komentovať (0)