Foto: SITA

Cestovanie Grety Thunberg do rodného Švédska opäť nezostalo bez pozornosti.

Reklamu nemeckej železničnej spoločnosti Deutsche Bahn (DB) rozhodne neurobila švédska aktivistka Greta Thunbergová, ktorá v sobotu na svojom twitterovom účte zverejnila fotografiu, ako sa po mesiacoch na cestách vracia do vlasti.

Sedí pri tom na podlahe rýchlika obklopená batožinou. DB ale na twitteri napísali, že mladá Švédka prinajmenšom časť svojej cesty cez Nemecko absolvovala usadená v oddelení prvej triedy.

„Cestujem plným vlakom cez Nemecko,“ napísala na twitteri 16-ročná Thunbergová k priloženej fotografii.


Nemecký železničný prepravca ale dnes kontroval upozornením, že mladá Švédka prinajmenšom časť svojej cesty v rýchliku ICE 74 strávila na sedadle prvej triedy. Úplné pohodlie podľa DB mala na trati medzi Kasseli a Hamburgom potom, čo jej sprievodca pomohol usadiť sa na rezervované miesto.

„Milá Greta, ďakujeme, že nás železničiarov podporuješ v boji proti klimatickým zmenám! … Ešte krajšie by ale bolo, keby si dodala aj správu o tom, ako priateľsky ťa náš tím dokázal usadiť na tvoje miesto v prvej triede,“ napísala firma DB na twitteri.


Thunbergová v uplynulých mesiacoch dvakrát na plachetnici preplávala Atlantik, v posledných dňoch bola na medzinárodnej klimatickej konferencii v Madride a zúčastnila sa študentského protestu za lepšiu ochranu životného prostredia v talianskom Turíne. Školáčka, ktorá stála za vznikom hnutia Fridays for future, odmieta cestovať lietadlom kvôli emisiám znečisťujúcim ovzdušie.

Na celú vzniknutú situáciu na twitteri opätovne zareagovala aj švédska aktivistka. V príspevku veci dáva na pravú miestu s tým, že kým na začiatku svojej trasy skutočne sedela na zemi, od Göttingenu už cestovala na svojom mieste v prvej triede. Thunbergová na twitteri pripomína, že nikdy netvrdila, že jej takéto cestovanie robí problém. Naopak, preplnené vlaky berie ako skvelé znamenie, ide totiž o zelenú alternatívu k iným druhom dopravy.