huffingtonpost.in

George Stinney bol obvinený z vraždy dvoch malých dievčat. To či ich ale naozaj zabil nie je dodnes isté.

Poprava elektrickým kreslom pôsobí na nás, Európanov, ako niečo až príliš extrémne. No v USA, poprava týmto spôsobom, bola dlhé roky veľmi obľúbenou a bola považovaná za humánnu. Tak ako bola v obľube poprava prúdom, tak v „obľube“ bola aj rasová diskriminácia. Za vrchol diskriminácie môžeme považovať aj prípad Georgea Stinneyho, ktorý sa odohral v roku 1944. Tento, iba 14 ročný Afroameričan, bol obvinený z vraždy dvoch bielych dievčat a  bol odsúdený na smrť na elektrickom kresle. Celý proces s obvineným trval iba 10 minút, bez prítomnosti Stinneyho rodičov a pred čisto bielou porotou.

Ďalší vrahovia: The Candy Man  | Harold Shipman | Štefan Svitek | Richard Chase

[separator type=“thick“]

23. marca 1944 boli nájdené telá dvoch dievčat v priekope. Zatknutý bol George Stinney pre podozrenie z vraždy.

dailymail.co.uk/theguardian.com

George Stinney bol afroamerický chlapec žijúci v Alcolu, v meste Clarendon County v Južnej Karolíne. Alcolu bola časť mesta, oddelená železnicou, kde žili čierni obyvatelia, zatiaľ čo bieli žili na druhej strane mesta.

Deň pred nálezom tiel, išli 8. a 11. ročné dievčatká na výlet na bicykli, pričom chceli ísť hľadať kvety. Cestou stretli George Stinneyho s jeho sestrou a pýtali sa ich, kde by mohli kvety nájsť.

Neskôr, keď sa dievčatká z výletu nevracali, bolo zorganizované pátranie. Druhý deň ráno objavili ich telá. Boli nájdené v priekope naplnenej blatovou vodou v čiernej časti mesta. Obidve mali vážne poranenia hlavy. Okamžite bol zatknutý 14. ročný George, spolu s jeho 17 ročným bratom Johnnym, pre podozrenie z vraždy dievčat. Neskôr Johnnyho prepustili, no George bol stále zadržaný.

Po jeho zatknutí bol George Stinney vypočúvaný niekoľkými bielymi policajnými dôstojníkmi. Po hodine vypočúvania miestny zástupca oznámil, že George sa priznal k vraždám.

huffingtonpost.in

Podľa udania dôstojníkov, chcel mať George so staršou z dievčat sex, ale nemohol tak urobiť, kým tam bola mladšia. Preto sa rozhodol, že ju zabije. Keď ju išiel zabiť, obidve dievčatká sa bránili, a tak ich zabil obe pomocou železnej tyče. Tak to uviedli policajní dôstojníci. Oficiálne priznanie, v ktorom by sa George priznal, neexistuje.

Druhý deň po výsluchu bol George obvinený z vraždy prvého stupňa. Až do súdu bol držaný vo väzení a rodičia ho nesmeli navštíviť.

nydailynews.com

Deň po tom, čo Georgea obvinili, jeho otca vyhodili z práce a rodina musela okamžite opustiť bývanie, ktoré im poskytoval otcov zamestnávateľ.

O mesiac neskôr, 24. apríla sa konal súd. Počas 10 minút, bol čisto bielou porotou vynesený verdikt. George Stinney bol odsúdený na smrť na elektrickom kresle.

wizzley.com/jacobinmag.com

Na tomto pojednávaní bolo prítomných viac ako 1000 ľudí, avšak iba bielych, keďže černochom nebolo umožnené zúčastniť sa procesu. Jediným dôkazom proti Georgovi boli výpovede troch policajtov, ktorí tvrdili, že sa priznal k vraždám. Georgeov pridelený obhajca toto nikdy nespochybnil, pričom neexistoval žiadny fyzický dôkaz, ktorý by ho s vraždami spájal.

Záverečný verdikt padol v priebehu 10 minút a George Stinney bol odsúdený na popravu na elektrickom kresle. Vzhľadom k tomu, že mal 14 rokov, bol tak súdený ako dospelý. Rodina podala odvolanie, avšak to bolo zmietnuté zo stola a to aj kvôli tomu, že nemali peniaze na pokračovanie v konaní.

Stinneyho rodina, miestna cirkev ako aj národná asociácia pre pokrok ľudí farebnej pleti sa pokúšali zastaviť popravu, ale nič nedosiahli.

Carolina Skeletons/imdb.com

Výzvy guvernérovi, aby popravu zastavil nepadli na úrodnú pôdu. Ten citoval správu o tom, ako George Stinney zabil mladšie dievča len preto, aby mohol staršiu znásilniť. Keď zabil mladšie dievča a následne aj staršie, vykonal na nej pohlavný akt. O 20 minút po vražde, sa k ním údajne vrátil a chcel v znásilnenie opakovať, od čoho ale upustil, lebo telo bolo už studené. To tvrdil guvernér a to aj napriek tomu, že v pitevnej správe bolo uvedené, že k znásilneniu nedošlo.

Necelé tri mesiace po vražde dievčat, kráča George Stinney do komory, kde sa má vykonať poprava. V rukách zviera bibliu, ktorá sa o chvíľu využila aj inak, ako len morálna opora. Vzhľadom k tomu, že George bol malý, 14 ročný chlapec, len s ťažkosťami sa ho podarilo upnúť do elektrického kresla. Aby sa tam vôbec zmestil, George si sadol práve na bibliu, aby bol vyšší.

George Stinney bol popravený 16. júna 1944 a dodnes ostáva najmladšou osobou, ktorá bola popravená súdnym systémom USA.

Prípad bol v roku 2014 obnovený a zahŕňal nové, doplňujúce svedectvá jeho súrodencov, ktoré neboli v pôvodnom procese vypočuté.

independent.co.uk

Už v roku 2004 sa začal o prípad zaujímať historik George Frierson. V januári 2014 predložil nové dôkazy Stinneyho príbuzných, ktorí tvrdili, že bol s nimi v čase vraždy, a tak dievčatká nemohol zabiť. Dňa 17. decembra 2014 sudca uznal, že súd v Južnej Karolíne neposkytol spravodlivý proces s obžalovaným.

To, či bol George naozaj vinný sa už asi nikdy nedozvieme. Jediné, čo je ale isté je to, že proces bol od začiatku zahmlievaný a štýl, akým sa viedol, vrhal veľké podozrenia na policajných dôstojníkov, ktorí akoby si želali, aby bol George čo najrýchlejšie popravený a prípad bol tak uzavretý. A to vyvoláva oprávnené dôvody myslieť si, či tento proces bol len vykonštruovaným, na konci ktorého bola smrť nevinného chlapca.

Pozri aj: 15 zaujímavostí o kultovom filme Zelená Míľa, ktoré ste dodnes nevedeli

interez.sk (mmm), unbelievable-facts.comwikipedia.org
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )