Lucia Mužlová / / Série
Ľudia, ktorí trpia ochorením zvaným schizofrénia, nebývajú často extrémne násilní. Šanca, že dokonca spáchajú mnohonásobné vraždy, je nízka a nestáva sa to často. Výnimkou...

Ľudia, ktorí trpia ochorením zvaným schizofrénia, nebývajú často extrémne násilní. Šanca, že dokonca spáchajú mnohonásobné vraždy, je nízka a nestáva sa to často. Výnimkou však je Richard Chase, alebo aj „upír zo Sacramenta“. Vraždám, ktoré má na svedomí, sa možno dalo zabrániť, no pre pochybenie mnohých ľudí, či už matky, ktorá nechcela aby sa liečil, alebo orgánov, ktoré akosi zabudli nahrať do systému informácie o jeho chorobe, sa tak nestalo.

Existuje celý rad rôznych typov schizofrénie, pričom najčastejšia forma je paranoidná schizofrénia. Ako sa teda táto choroba prejaví? Väčšinou sú príznaky jasné: neusporiadané a zmätené myšlienkové pochody, neschopnosť plynule rozprávať, no k príznakom sa zaraďujú aj zrakové či sluchové halucinácie. Nie je problém si predstaviť, že takáto choroba musí byť pre človeka peklom.

Richard Chase je zvláštny prípad. Počas svojho detstva sa dlhú dobu pomočoval, spôsoboval v meste malé požiare a zabíjal zvieratá. Takéto správanie býva väčšinou spojované s poruchami správania a detskou psychopatiou, no v neskoršom veku sa Chase často rozprával sám so sebou, resp. odpovedal „neznámemu“ hlasu, čo boli jasné prejavy schizofrénie.

chase2
crimemagazine.com

Chase bol posadnutý svojím telom a zdravím. Veril, že trpí zdravotnými problémami s krvou a krvným obehom. Dokonca presviedčal lekárov, že mu prestala v žilách prúdiť krv. Keď mal približne 20 rokov, stále vykazoval známky paranoje a podivného správania a bola mu diagnostikovaná paranoidná schizofrénia. Jeho matka však nechcela, aby sa dostal do psychiatrickej liečebne a nakoniec teda ostal v domácom liečení a neskôr si prenajal svoj vlastný byt.

chase5
richard chase

Keď Chase býval sám, susedia si začali všímať, že sa okolo neho dejú divné veci. V dome mal mnoho psov a mačiek, ktoré postupne mizli, čo vyvolávalo medzi ľuďmi mnoho otázok. O násilnom správaní k zvieratám napovedá aj zážitok, kedy Chase navštívil svoju matku a ukázal jej telo mŕtvej mačky. Bol veľmi rozrušený a zakrvavenými rukami si rozmazal krv po celom tele.

Po čase sa stal Chase trochu odvážnejším „predátorom“. Jeho terčom už neboli len zvieratá, ale aj ľudia. Začalo to nevinným prenasledovaním vyhliadnutých obetí, no viacerým sa nakoniec podarilo svojho prenasledovateľa zbaviť. Keď sa už aj v tomto „remesle“ trochu zdokonalil, začali sa objavovať prvé skutočné obete, ktoré nemali toľko šťastia a nepodarilo sa im násilníkovi ujsť.

chase3
documentingreality.com

Theresa Wallin, ktorá bola v 3. mesiaci tehotenstva, bola nájdená zastrelená a tesne pred svojou smrťou bola videná v spoločnosti Chasea. Chase ju zastrelil vo svojom dome. Pýtate sa, ako môže mať psychiatrický pacient zbraň? Došlo k administratívnej chybe a tým pádom si Chase kúpil zbraň úplne legálne. Krv svojej obete roztrel po stenách svojho domu a opäť aj po svojom tele. Kelímok od jogurtu použil na to, aby túto krv mohol piť.

chase4
documentingreality.com

O týždeň neskôr zabil Chase Evelyn Miroth a ďalších troch ľudí. Všetkých zastrelil, znetvoril ich telá a vo veľkom vedre zhromaždil všetku krv. Asi nemusím hovoriť, čo s krvou zo spáchaných vrážd opäť robil. Práve preto vznikla aj jeho prezývka „upír zo Sacramenta“.

chase6
richard chase

Hneď na druhý deň bol Chase chytený, zatknutý a obvinený. Polícia zaklopala na jeho dvere a keď otváral, držal v jednej ruke krabicu. Všetko vyzeralo celkom nevinne, až kým mu krabica nespadla na zem a nevysypali sa z nej krvavé papiere a kusy oblečenia. V tom momente polícia Chasea zadržala. Neskôr podvečer získala povolenie na prehliadku jeho domu a to, čo v dome našli, ich poriadne šokovalo. Kusy ľudských orgánov v mrazničke a chladničke, na stole taniere, kde plával ľudský mozog namočený v krvi a taktiež množstvo mŕtvych zvierat.

chase1
nydailynews.com

Keď sa nad tým ako laici zamyslíme, Chase nie je typickým príkladom sériového vraha. Jeho vraždy boli nepremyslené a hnala ho chorobná túžba po ľudskej krvi. Zvolil si pudovú a veľmi iracionálnu cestu ako ju získať. Navyše, vraždy sa stali veľmi blízko od seba, čo je taktiež nepremyslený a nápadný krok. Richard Chase bol odsúdený na trest smrti, na ktorý čakal vo väznici v San Quentin. Trestu sa však nedočkal, pretože sa predávkoval liekmi, ktoré mu na jeho stavy boli podávané.Komentovať (0)