pixabay

Stella / / Veda
Aj vy ste si kládli túto otázku a nevedeli ste na ňu odpoveď? Vedci prišli na to, prečo je to tak.

Väčšina ľudí sú praváci, ale niektorí sa narodili ako ľaváci. Prečo je tomu tak? Je to len niečo, čo sme sa naučili postupom času, alebo má to niečo spoločné s našimi neurónmi? Sú ľaváci naozaj viac diabolskí alebo je to len mýtus?

Podľa nových štúdií v časopise eLife, to však nemá nič spoločné s našimi mozgami alebo neurónmi. To, či ste praváci alebo ľaváci je v skutočnosti hlboko zakorenené vo vás ešte skôr, než ste sa narodili. Avšak táto informácia sa nenachádza v mozgu, ale v chrbtici.

„Údaje naznačujú, že všetko je spôsobené na začiatku hemisférovej asymetrie,“ oznámil vo svojom príspevku tím vedcov.

pixabay

Tím výskumníkov z Nemecka, Holandska a Juhoafrickej republiky pod záštitou biofyzikov z Ruhr University Bochum, starostlivo monitorovali génovú aktivitu, ku ktorej dochádza v rámci rozdvojovania miechy bábätka v maternici, medzi ôsmym a dvanástym týždňom tehotenstva.

Už dlho sa predpokladalo, že to, či bude niekto pravák alebo ľavák určuje práve génová aktivita mozgu. Avšak, na základe aktivity v mieche, sa zdá, že sa v nej deje určitá asymetria, ktorá nebola doposiaľ zistená a tá by mohla byť práve kľúčom k tomu, či dieťa bude pravák alebo ľavák.

pixabay

Táto novo objavená aktivita sa odohráva ešte skôr, než sa v mozgu vyvinú časti zodpovedné za pohyb – motorická kôra, ktorá je zapojená do chrbtice. Zdá sa, že táto časť je spojená na určitých častiach chrbtice, ktoré sú zodpovedné za prenos elektrických impulzov do rúk, ramien, nôh a chodidiel, a práve tieto impulzy určujú to, či osoba píše pravou alebo ľavou rukou.

Navyše tím zistil aj to, čo je príčinou tejto asymetrie. Ako sa to stane, nie je presne ovplyvnené zdedenými genetickými mutáciami alebo znakmi, ale environmentálnymi faktormi – vplyvmi, ktoré majú dopad na dieťa počas toho, ako v maternici rastie.

Pixabay

Aj keď nie je ešte jasné, čo by mohli tieto environmentálne faktory byť, predpokladá sa, že menia enzýmy okolo vyvíjajúceho sa dieťaťa.  To vo konečnom dôsledku ovplyvňuje asymetriu aktivity génu prítomného v chrbtici.

pixabay

Tak, tu je to. Ak ste si doteraz mysleli, že s ľuďmi, ktorí sú ľaváci je niečo zle, mýlili ste sa. Je to všetko zapríčinené zmenou ich asymetrie.

Pozri aj: Reaguje na okolie. Vedcom sa podarilo po prvýkrát vytvoriť farbu na vlasy, ktorá sa dokáže v okamihu zmeniť

interez.sk (Stella K.), iflscience.com
0
Komentovať (0)