foto: Policia Civil Sao Paoulo

Ľuboš Belko / / News
Určite ste už počuli o Dannyho Jedenástke.

Gang lupičov v Brazílskom Sao Paolo sa rozhodol zosnovať lúpež v štýle starých hollywoodskych filmov. Podobne ako Dannyho Jedenástka na čele z Georgom Cloonym, zrejme chceli zažiť poriadnu dávku adrenalínu a tak vykopali pod mestom tunel dlhý 500 metrov. Ten mal spájať základňu lupičov s trezorov, v ktorom sa ukrývalo takmer 270 miliónov eur.

Za kopanie tohto podzemného tunelu bolo doposiaľ zatknutých 16 členov lupičského gangu. Ich plánom bolo zorganizovať niečo, čo miestne média nazvali „najväčšia banková lúpež v histórii“. Tunel viedol z prenajatého domu do neďalekej banky. Podľa polície bol vystužený drevenými doskami a železným lešením. Vyšetrovatelia monitorovali aktivitu lupičov celé mesiace a čakali kým tunel dokončia, aby ich mohli zatknúť.

Kopanie tunela započalo pred štyrmi mesiacmi a bolo dokončený začiatkom októbra. Podľa portálu RT, hlavný vyšetrovateľ Fábio Pinheiro Lopes povedal: „Investícia gangu činila vyše jedného milióna eur. Každý zo zúčastnených prispel čiastkou 52 tisíc eur a zisk pre celú skupinu mal dosahovať výšku 269 miliónov eur. Bolo by to najväčšie prepadnutie v histórii sveta.

Lopes tiež povedal, že gangu sa nepodarilo dostať sa k trezoru, no podarilo sa im prekopať sa k jeho klenbe. Lupiči boli zadržaní na severe mesta, kde mali vyrábať nástroje pre vykopávanie tuneli. Gang je pre miestnu políciu známy a niektorí z členov sa mali podľa všetkého podieľať aj na lúpeži Centrálnej banky v brazílskom meste Fortaleza v roku 2011.

Britský portál Daily Mail uverejnil k tejto udalosti aj zoznam desiatich najväčších lúpeží v histórii. Šesť z nich sa odohralo vo Veľkej Británii. V roku 1987 sa odohrala lúpež v Londýne, známa ako Lúpež trezoru v Knightsbridge. Zločinci si odtiaľto odniesli viac ako 82 miliónov eur. Za prepadnutím stál známy taliansky playboy a zločinec Valerio Vicci. So svojimi ozbrojenými komplicmi ukradli hotovosť, šperky a ďalšie rôzne cennosti.

Na vrchole rebríčka sa umiestnila záhadná lúpež, ktorá sa odohrala v roku 2007 v Bagdade. Z banky Dar Es Salaam vtedy zmizlo 237 miliónov eur. Ministerstvo vnútra v Iraku je presvedčené, že za lúpežou stoja dvaja strážnici, ktorí v tom čase objekt strážili. Banku mali pripraviť o viac ako štvrť milióna pri čom svoju lúpež plánovali vopred. Aj keď je takéto konanie nie len nezákonné, ale aj nemorálne, stalo sa niekoľkokrát inšpiráciou pre tie najlepšie hollywoodske filmy.

Jedným z nich je napríklad aj Dannyho Jedenástka, ktorú posledná lúpež v Sao Paole nápadne pripomína. Možno to tentokrát boli práve lupiči, kto sa nechal inšpirovať. Tak či onak, na svoje konanie doplatili.

Pozri aj: Toto je 6 najdesivejších väzníc sveta, v ktorých by ste nevydržali ani jeden deň

unilad.co.uk
0
Komentovať (0)