foto: all-that-is-interesting.com

Psychické týranie, choroby, preľudnenie a násilie. Tieto miesta sú plné chaosu a zúfalstva, a sú považované za najhoršie väzenia na svete.

Pokiaľ ide o spravodlivosť, často si myslíme, že trest zodpovedá spáchanému zločinu. Myšlienka, že aj tí najhorší zločinci sú niekde bezpečne pod zámkou, nám poskytuje istú útechu a komfort. Čo však v prípade, kedy trest vykonanému zločinu neodpovedá ani zďaleka? Čo ak je trest omnoho horší, než si človek v skutočnosti zaslúži?

Ako ukazuje týchto päť najhorších väzníc, aj to sa stáva.

Sabaneta, Maracaibo, Venezuela

Vzhľadom na vysokú kriminalitu v tejto krajine nie je žiadnym prekvapením, že väznice sú tu považované za najnásilnejšie na svete. Humberto Prado uvádza, že až 80 percent venezuelských väzníc majú pod palcom ozbrojení väzni. Väčšina z najhorších kriminálnych živlov, celkovo 3700 väzňov, je ako sardinky natlačených v Sabanete, ktorá však bola postavená len pre 700 väzňov.

Zrejme ste si domysleli, že toto miesto je špinavé, nebezpečné, preľudnené a zanedbané. Udržať tu poriadok je takmer nemožné, keďže na 150 väzňov pripadá len jeden dozorca. Väzni si udržiavajú poriadok po svojom, vládne tu hierarchia gangov. Chudobní väzni s nízkym statusom musia tým najsilnejším platiť aj za to, aby si zaistili miesto na spanie a ak chcú vodu, musia piť priamo zo skorodovaného potrubia v kúpeľni.

Výsledkom je odporné násilie a v histórii väznice vypuklo nejedno krvavé povstanie. V roku 1994 zomrelo počas povstania 108 väzňov. V tom, ktoré sa odohralo v roku 2013 ich zomrelo „len“ 16. Venezuelský prezident Hugo Chavez sa vyjadril, že Sabaneta je jednou z brán do pekla.

Ostrov Rikers, New York

Ide o tretie najväčšie väzenské zariadenie v Spojených štátoch. Na ostrove Rikers sa zdržiavajú väzni, ktorí majú tresty kratšie ako rok, čakajú na súdny proces, alebo čakajú na prevoz. Pobudli tu napríklad aj Mark David Chapman, Sid Vicious či Lil Wayne. Ak by ste si mysleli, že takéto väzenie predsa nemôže patriť medzi najhoršie na svete, ste na omyle.

Rikers má dlhý záznam a násilie je na dennom poriadku. Väzni sú často terčmi neľudského teroru, a to aj zo strany úradníkov a dozorcov. V jednom z prípadov si dozorca údajne najal šiestich väzňov, aby brutálne zbili ďalších dvoch. Jedného z nich hospitalizovali s poškodenými pľúcami.

wikimedia.org

 New York Times uvádza, že v roku 2013 bolo počas obdobia 11 mesiacov rukami dozorcov vážne zranených až 129 väzňov. A neboli to len škrabance. Väzni mali polámané kosti, hlboké rany a vážne poranenia hlavy. Smutné je, že až 77 percent tých, ktorí sa dostali do potýčky s dozorcami a vyviazli s vážnymi poraneniami, boli psychicky chorí väzni.

Napríklad Kalief Browder mal len 16 rokov, keď bol obvinený z lúpeže. Nebol schopný zaplatiť kauciu, skončil preto v Rikers. Tu strávil tri roky, z toho dva na samotke a stal sa obeťou spoluväzňov aj dozorcov. Browder trpel tri roky psychického týrania len preto, aby jeho prípad napokon zmietli zo stola. Kým bol Kalief na samotke, viackrát sa pokúsil následkom neustávajúceho teroru zabiť. Na zázname vidieť, ako ho napadli viacerí spoluväzni, ale aj dozorca.

V roku 2015 sa Browder obesil. Nedávno sa Barack Obama vyjadril, že samotka by mala byť pre mladistvých väzňov zakázaná, snaha o nápravu systému sa však rozbehla až v roku 2015.

Bang Kwang, Bangkok, Thajsko

Alebo „Bangkok Hilton“ je preľudnená väznica, v ktorej prebývajú domáci, ale aj zahraniční väzni. Na celom svete sa stala známou svojim nespravodlivým prístupom. Postavená bola v roku 1930 pre 3500 väzňov, je ich tu však až 8000, pričom väčšina z nich má trest dlhší ako 25 rokov. Desať percent väzňov je odsúdených na smrť, tí majú neustále na nohách okovy. Tie slúžia aj ako forma klasifikácie. Okrem odsúdených na smrť nosia prvé tri mesiace okovy všetci väzni.

Denne dostávajú len jedno jedlo, misku ryže a polievku. Ak chcú viac jedla, musia si ho kúpiť v kantíne, tí chudobní však pracujú na bohatých, aby si niečo mohli dovoliť. Známy je prípad Američanky Angely Carnegie, ktorá tu za pašovanie drog strávila 9 rokov a každé jej jedlo bolo prelezené červami.

Ani tu dozorcovia nie sú najmilší, neštítia sa biť palicami chorých, starých, ani tehotné ženy. Najdesivejšie je hádam to, aké jednoduché je dostať sa sem. Brit Jonathan Wheeler bol prichytený pri pašovaní heroínu a odsúdený na 50 rokov pobytu v Bang Kwangu. Domáci, ktorý zabil a rozporcoval svoju manželku, je však prepustený už po 11 rokoch.

Ostrov Petak, Vologda, Rusko

Tomuto väzeniu sa hovorí aj „Alkatraz Ruska“ a nájdete tu tie najdesivejšie kriminálne živly. Väzni sú 22,5 hodiny denne zavretí v dvojmiestnych celách a majú povolené len dve návštevy ročne. Ujsť z tohto miesta je takmer nemožné, keďže ho obklopujú ľadové vody jazera. Jeden z dozorcov sa vyjadril: „Ak sa pokúsia von prekopať, narazia na vodu. Ak sa pokúsia odplávať, dozorcovia ich zastrelia.“

Psychologička Svetlana Kiselyova povedala: „Toto miesto človeka zničí. Prvých 9 mesiacov sa adaptuje. Po troch, štyroch rokoch sa pomaly začína rozpadať osobnosť. Nikto tu nestrávi 25 rokov bez toho, aby ho to psychicky nezničilo.“ Jeden z väzňov popísal svoj pobyt v Petaku pre The Telegraph: „Je to to najhoršie. Nie sú tu toalety, ani poriadne kúpeľne a celý svoj život trávite v cele. Keď som sem prišiel, povedal som manželke, aby sa so mnou rozviedla. Chvíľu plakala ale odvtedy sme sa už nikdy nevideli.“ Ďalší väzeň povedal: „Táto izba sa stala mojim domovom. Jedného dňa sa stane mojim mauzóleom.“

Ak sa väzeň neriadi pravidlami, izolácia sa zhoršuje. Zavrú ho na 15 dní do malej tmavej miestnosti s kovovým vedrom a drevenou lavičkou na sedenie. Takmer polovica väzňov trpí tuberkulózou. Na hodinu a pol denne sú pustení do malých klietok mimo izieb, ktoré sú veľké akurát na pár krokov. Násilie tu síce nie je také bežné ako v menej strážených väzniciach, psychické utrpenia však zlomí aj toho najskazenejšieho kriminálnika.

UPS Florence ADMAX, Florence, Colorado

Tu zas nájdete najhorších kriminálnikov Ameriky, je to však aj jedna z najprísnejšie strážených väzníc. Vodcovia gangov, domáci či zahraniční teroristi a iné živly, ako napríklad Terry Nichols a Theodore Kaczynski, odtiaľ nemajú šancu ujsť. Väzenie je navrhnuté tak, že väzni väčšinu času nemajú poňatia o svojej presnej polohe a jediným zdrojom denného svetla v cele veľkej 3,5-krát 2 metre je malé okienko.

wikipedia.org

Podobne ako v Petaku, aj tu trávia väzni vo svojich celách skoro celý deň, 23 hodín denne takmer bez kontaktu s inými väzňami či dozorcami. Toto miesto je považované za psychicky neznesiteľné a Eric Rudolph, jeden z väzňov, sa vyjadril, že je navrhnuté tak, aby spôsobovalo bolesť a mizériu. Niektorí hovoria, že je to čistejšia verzia pekla.

Aj keď je otázne, či je vhodné pýtať sa, čo si väzni zaslúžia, pobyt na týchto miestach by nikto neprial ani svojmu najhoršiemu nepriateľovi.

Pozri aj: Pod Tatrami objavili poklad nevyčísliteľnej hodnoty. V zakopanom krčahu sa nachádzalo takmer 900 strieborných mincí

all-that-is-interesting
Uložiť článok

Najnovšie články