Foto: wikimedia.org/wikimedia.org

Zem je guľatá a naozaj sa točí. Vedel to nielen Galilei, ale i väčšina ľudí na našej planéte. Pre tých, ktorí o tom pochybujú, prinášame zopár dôkazov.

Tento velikán, ktorý by sa pri vypočutí „rukolapných dôkazov,“ ktoré majú dokázať, že naša Zem je v skutočnosti plochá, asi obracal v hrobe. Taliansky rodák, ktorý sa narodil 15. februára 1564, by dnes oslavoval svoje 454. narodeniny. Nebál sa prezentovať revolučné myšlienky. Na štúdium medicíny sa vykašľal a dokázal, že aj samouk môže prísť k revolučným objavom. A ešte niečo. Bol síce zarytý katolík, ale striktne odmietal, aby sa cirkev miešala do vedy. Za to ho však mnohí rozniesli v zuboch.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na počet tohto velikána sme si pre vás pripravili 8 dôkazov o tom, že Zem má naozaj tvar sférickej gule. Tieto dôkazy sú také jednoznačné, že ich nezmietnu zo stola žiadni Flat-eartheri.

Pozrite sa na tiene…

Photo by Paul Dufour on Unsplash

Tiene si pozorne všímal už Eratosthenes, a to 250 rokov p.n.l. Všimol si, že stĺpy v meste Asuáne na poludnie počas letného slnovratu, nevrhajú tieň. Čo ho však zaujalo, bol fakt, že v tom istom čase v meste Alexandria, ktoré bolo vzdialené od Asuánu približne 800 km, stĺpy vytvárali dlhé tiene. Ak by bola Zem plochá, tak by logicky mali tiene dopadať na každý bod Zeme rovnako, však? Avšak toto ho primälo porozmýšľať, prečo je to tak. Zem musí byť zakrivená a musí mať tvar gule. Je obdivuhodné, že to dokázal bez akýchkoľvek moderných prístrojov.

… alebo na hviezdy

Photo by Federico Beccari on Unsplash

Máme tu skvelý tip aj pre všetkých hvezdárov. Hviezdna mapa je skutočne fascinujúca. Ak by však Zem bola plochá, z každého kúta Zeme by sme videli to isté súhvezdie, len z iného uhla pohľadu. Avšak na rôznych kontinentoch vidíme iné súhvezdia. Prečo je to tak? Alebo aj hviezdy na nebi sú len obrovskou konšpiráciou?

Preskúmajte horizont

Photo by Jingwei Ke on Unsplash

Už dávno ľudí fascinovalo, prečo pri plavbe lodí do prístavu v diaľke videli najprv sťažeň. Je to kvôli zakriveniu horizontu, ku ktorému dochádza vďaka tomu, že Zem je guľatá. Aj keď sa pozrieme na plavbu lodí, ktoré sa vydajú na šíre more, prídeme k podobnému zisteniu. Loď sa stráca z horizontu postupne. Flat-eartheri však tvrdia, že to je len ilúzia, no my o tom vieme svoje.

Vyšplhajte sa na vysoký strom

Photo by Sean Afnan on Unsplash

Čím sa vyšplháte vyššie, tým ďalej dovidíte. To vie aj malé dieťa. Ak by bola Zem plochá, váš výhľad by sa veľmi nezmenil. Maximálna výška, z ktorej uvidíte okolitý svet, je 5 kilometrov. Po presiahnutí tejto výšky vám však v dobrom výhľade už bude brániť zakrivenie.

Vyberte sa na Antarktídu

Photo by Marc Guellerin on Unsplash

Teoreticky niekde tam by sa mal nachádzať „koniec sveta.“ No nikto ho doposiaľ (chvalabohu) nenašiel. Ak by Zem bola plochá, asi by ste nechceli žiť na jej okraji. Raz-dva by ste sa mohli prepadnúť do veľkej ničoty.

Aj časové pásma sú tu z nejakej príčiny

Photo by Brooke Campbell on Unsplash

Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, prečo nie je na celej („plochej“) Zemi rovnaký čas? Keby to tak bolo, tak na poludnie by bola v mnohých krajinách absolútna tma. Ak by Zem bola plochá, časové pásma by nemali zmysel. Na všetkých miestach Zeme by Slnko zapadalo a vychádzalo v ten istý čas.

Pripomeňte si experiment z Foucaultovým kyvadlom

Léonovi Foucaltovi, francúzskemu vedcovi, zišiel v roku 1851 na um nezvyčajný nápad, ktorý aj zrealizoval. Zostrojil obrovské kyvadlo, ktoré pripevnil na strop Panteónu v Paríži. Ťažkú pozlátenú guľu s hmotnosťou 28 kg a s priemerom 30 cm zavesil na 67-metrové lano. A čo sa vlastne stalo? Pôsobením Coriolisovej sily sa kyvadlo zdanlivo stále vychyľovalo proti smeru otáčania hodinových ručičiek. Foucalt však svojim experimentom dokázal, že sa netočí kyvadlo, ale Zem. Táto informácia vo svojich časoch spôsobila hotovú senzáciu, preto by bola škoda si ju nepripomenúť.

Vychutnajte si západ Slnka

Photo by Patrik Linderstam on Unsplash

Počas západu Slnka si ľahnite na Zem a počkajte, kým Slnko zájde za horizont. Potom sa postavte, alebo ešte lepšie, prejdite na balkón, napríklad na druhom poschodí a Slnko opäť uvidíte. Avšak všetci pevne veríme, že takéto a podobné dôkazy nepotrebujete a úplne vám vystačia vedomosti zo základnej školy.

Pozri aj: Milovali sme ich za socializmu a tak isto je tomu aj dnes. Takto sa počas rokov menili obaly našich obľúbených oblátok a sušienok

livescience.comindy100.comsmarterthanthat.com
Uložiť článok

Najnovšie články