Foto: NASA/reddit.com

Na fotografiách je zaujímavé to, že dokážu zachytiť rôzne momenty či emócie. Dokážu však zachytiť aj situácie tesne pred nejakou katastrofou, ako sa to podarilo aj pri týchto fotografiách.

Pri prezeraní fotografií môžeme vidieť okamih zachytený v zlomku sekundy. Len málokto však vie, čo sa stane po tom, ako sa fotografia odfotí. Určite už mnohí videli rôzne fotografie tragédií, ktoré sa udiali, no len málokedy sa na svetlo sveta objavia fotky, ktoré boli zaznamenané tesne pred nejakou katastrofou. Prinášame vám preto 9 fotografií, ktoré boli zachytené tesne pred veľkou tragédiou, ktorá ovplyvnila životy mnohých ľudí.

Posledná fotografiu sestričky Mayinga N’Seka, ktorá sa počas epidémie infikovala ebolou

wikimedia.org

Mayinga N’Seka bola zdravotnou sestrou vo vtedajšom štáte Zair(dnes Konžská demokratická republika), ktorá zomrela na následky Eboly, ktorá vypukla v roku 1976. Sestričke zle identifikovali chorobu. Na fotografií z roku 1976 je vidieť dve zdravotné sestry, ktoré stoja v nemocnici a snažia sa vyliečiť pacienta s touto chorobou.

Pád 14-ročného chlapca z lietadla

Feb 24 1970 14 year old stowaway Keith Sapsford falls to his death on takeoff from Sydney Airport after hiding in a wheel well from lastimages

Keith Sapsford bol 14-ročný chlapec, ktorý chcel spoznať svet. Často utekal z domu, kvôli čomu ho dali rodičia do nápravného centra. Ušiel aj odtiaľ a 24. februára 1970 sa rozhodol, že precestuje sám svet. Problém bol, že malý chlapec peniaze na letenku nemal, a preto sa rozhodol, že sa skryje v priestore pre kolesá lietadla smerujúceho do Tokia. Keď lietadlo vzlietlo do určitej výšky, Keith z priestoru vypadol a jeho pád zaznamenal amatérsky fotograf, ktorý len testoval svoj nový fotoaparát.

Posledná fotografia uruguajského letu predtým, ako sa zrútil v Andách

Last image of Uruguayan Flight 571, before it crashed in the Andes on October 13th, 1972. Out of the 45 onboard 28 survived the initial crash, and survivors were eventually forced to cannibalize the dead to survive. 16 survivors were rescured 72 days later on December 23rd. from lastimages

Let Uruguayan Air Force 571 sa nazýva aj „Zázrak v Andách“. Bol to let, ktorý sa uskutočnil v roku 1972 a zúčastnil sa ho rugbyový tým Old Christians Club a ich priatelia a príbuzní. O tomto príbehu bol natočený aj film Prežiť, o ktorom sme vám priniesli aj článok. Bohužiaľ, let nedopadol dobre a lietadlo havarovalo v Andách.

Na palube bolo celkom 45 ľudí, no prežilo len 16. Ľudia, ktorí prežili, museli stráviť 72 dní v tvrdých podmienkach na andskej mrazivej pustine. Desať dní po stroskotaní lietadla sa dozvedeli, že pátranie bolo ukončené. Zásoby dochádzali a bolo jasné, že tí, ktorí prežili, si budú musieť nájsť potravu sami. Po dlhých a ťažkých diskusiách sa nakoniec všetci zhodli, že budú jesť mäso z mŕtvych ľudí, ktoré však museli jesť často surové. Po 72 dňoch boli zachránení.

Posledná fotografia manželky a dcéry predtým, ako nasadli do lietadla, ktoré bolo zostrelené

Dave Hally took one last photo of his wife and 4-year-old daughter before takeoff for their dream vacation aboard MH17 from lastimages

Fotografiu svojej manželky a dcéry odfotil Dave Hally, v roku 2014, tesne predtým, ako odišli na vysnívajú dovolenku. Let Malaysia Airlines 17 sa do destinácie sa však nedostal, pretože lietadlo bolo zostrelené a havarovalo pri dedine Hrabove na Ukrajine. Zahynulo všetkých 298 cestujúcich. 8. septembra 2016 medzinárodná vyšetrovacia komisia oznámila, že let bol zostrelený raketou 9K37 Buk, ktorá bola odpálená z územia ovládaného proruskými separatistami. Raketový systém bol dovezený z Ruska kam bol po zostrelení vrátený späť

Kamera v aute zachytila okamih, keď lietadlo Transasia Flight 235 padlo do rieky

V roku 2015 sa zrútilo aj jedno lietadlo taiwanskej spoločnosti TranAsia, kedy let Transasia Flight 235 krátko po vzlietnutí, havaroval a padol do rieky. V lietadle sa nachádzalo 53 cestujúcich a len 15 nehodu prežilo. Veľkú časť z pádu nakrútila kamera v aute.

Fotografia, ktorá bola zaznamenaná tesne pred útokom na koncerte

Gepostet von Mon frère Gilles Leclerc am Samstag, 14. November 2015

Teroristické útoky v Paríži v novembri 2015 boli sériou teroristických útokov, ku ktorým došlo večer 13. novembra 2015. Na fotografií sa nachádza Gilles Leclerc a Marianne Labanane, ktorí si spravili fotografiu, kým čakali v parížskom divadle Bataclan na predstavenie hudobnej skupiny Eagles od Death Metal. O chvíľku na to začali štyria strelci strieľať do všetkých ľudí naokolo. Gilles bol zavraždený, no Marianne prežila.

Posledné okamihy gorily, ktorá bola zabitá po tom, čo sa dostalo dieťa k nej

Chvíle, ktoré zažívali v roku 2016, rodičia tohto dieťaťa by ste určite nechceli zažívať vy. V zoo v Cincinnati v americkom štáte Ohio, nakoniec utratili 17-ročného samca gorily, ktorý ohrozil život trojročného chlapca. Ten sa do výbehu za gorilou dostal nešťastnou náhodou. Gorila prenášala chlapca z miesta na miesto približne 10 minút a zdalo sa, že je to život ohrozujúca situácia. Na to, aby mohli chlapca od gorily vziať, ju museli utratiť.

Táto fotografia zachytáva lietadlo tesne pred jeho dopadom na zem

wikimedia.org

V roku 1978 sa stala letecká nehoda, pri ktorej zomrelo 135 ľudí. PSA let 182 bol let Boeingu 727, ktorý skončil zrážkou s ďalším lietadlom Cessna 172. Pri zrážke prišiel Boeing 727 o kus pravého krídla, ktoré začalo okamžite horieť a stalo sa neovládateľným.

Parkourista Pavel Kashin počas osudového skoku

Freerunner Pavel Kashin died right after taking this picture. He lost his balance and fell to his death. His parents released this picture as a tribute. from r/pics

Táto fotka z júla 2013 zobrazuje slávneho nadšenca parkouru Pavla Kashina, ktorý počas predvádzania triku stratil rovnováhu a zrútil sa z budovy. Spadol z výšky 90 metrov a nemal šancu na prežitie.

Posledná fotografia pred úmrtím viac ako 100 ľudí kvôli požiaru

youtube.com

20. februára 2003 hrala hudobná skupiny Great White v nočnom klube na Rhode Islande. Tesne po vytvorení tejto fotografie začalo v nočnom klube horieť kvôli ohňostroju, ktorý je vidieť aj na fotke. Požiar zabil viac ako 100 ľudí.

Posledná fotografia posádky raketoplánu Challenger

Foto: NASA

STS-51-L, dňa 28. januára 1986, bola posledná misia raketoplánu Challenger. Ako prvá zo všetkých misií raketoplánu skončila tragédiou. Cieľom letu bolo vypustenie komunikačnej družice TDRS-2 a astronomické pozorovania a experimenty. Raketoplán 73 sekúnd po štarte explodoval a nikto zo sedemčlennej posádky neprežil. Dovtedy nikdy nezahynulo až 7 osôb pri vesmírnom lete. Táto udalosť mala veľký dopad na ďalší vývoj programu raketoplánov a pozastavila lety týchto strojov na viac ako dva roky.

Pozri aj: Odfotili ich tesne pred smrťou. 10+ posledných záberov slávnych osobností, ktoré nás už navždy opustili

boredpanda.com
Uložiť článok

Najnovšie články