Foto: instagram.com/San Juan Island National Historical Park

Petra Sušaninová / / Zviera
Príroda je neľútostným miestom, kde vyhrá ten silnejší a rýchlejší.

Predstavte si však, že sa vám podarí uchmatnúť si vytúženú večeru. Zrazu sa z oblohy znesie niekto, kto má na ňu tiež chuť a neberie ohľad na to, že obeť je vaša, ani na vynaložené úsilie, či iné okolnosti. Presne tomuto musela čeliť líška, ktorej sa orol pokúsil uchmatnúť zajaca priamo spred nosa.

Orla si väčšina ľudí predstavuje ako majestátne zviera, ktoré krúži nad vrcholkami stromov a bystrým zrakom si prezerá okolie. Keď svoju obeť zameria, strmhlav sa znesie priamo nad ňu. Zatne do nej svoje pazúry a odletí s ňou preč. Aj orol je však len zviera a nie vždy si potrpí na spravodlivosť a eleganciu. Niekedy si jednoducho počká, kým večeru uloví niekto iný, a potom si ju jednoducho ukradne. Odborníci dokonca tvrdia, že orol nerád plytvá svojou energiou a ak sa naskytne príležitosť, radšej kradne, ako by mal sám loviť.


Len nedávno sa fotografovi Kevinovi Ebimu podarilo prichytiť orla priamo pri čine. Na svojom blogu napísal, že sa mu podarilo zaznamenať dramatický prípad, kedy zlodej neváhal uchmatnúť obeť líške priamo spod nosa. Mladé líšky sa hrali v tráve a ešte sa len učili loviť. Jedna z nich chytila zajaca a hrdo si ho odnášala preč.

Hang on! That's mine……. . . . Here is something you don’t see every day: A baldeagle and a red fox fighting over a rabbit — and at times more than 20 feet up into the air. It happened Saturday at San Juan Island National Historical Park. The fox caught the rabbit and the eagle tried to steal it away. See the whole sequence of images and hear the story on my blog at LivingWilderness.com. Click blog. It was absolutely incredible to see. The whole battle lasted just eight seconds. The fox ended up OK, but lost its dinner. Photo/Caption by @livingwilderness . . . . . . . . . . __________________________________ . . Follow, like and tag us @WildWoyages and use the hashtag #WildWoyages to get featured. . . __________________________________ . . . . . . . . . . . . . #WildlifePlanet #Fox #Eagle #Fighting #wildencounters #wildlifefight #wildlife #wildlifephotography #wildlifephotographer #wildlife_seekers #wildlifephoto #wildography #wildlife_shots #wildlifetour #wildlifeonearth #eaglesnation #eagles #raptors #raptorsofinstagram #raptors #foxy #natureclick #naturephotography #wildanimals #wildlife_vision

A post shared by Wild Woyages (@wildwoyages) on


Kevin sa k svojmu úlovku vyjadril: „Chcel som tento moment zachytiť, zrazu som však za sebou počul škrek orla. Otočil som sa a videl som, ako a rýchlo sa približuje. Chcel toho zajaca. Čakal som, že ho uchmatne a odletí, napokon to však celé bolo omnoho dramatickejšie. Líška sa nechcela vzdať len tak ľahko, zaťala do zajaca čeľuste a odmietala ho pustiť.“ Situácia nabrala ešte väčšie grády, keď orol zdvihol do vzduchu zajaca aj spolu s mladou líškou.

Celý súboj trval zhruba osem sekúnd, napokon si však líška uvedomila, aký je tento súboj nerovný, a že ho nemôže vyhrať a rozhodla sa zajaca pustiť. Našťastie, nič sa jej nestalo, striasla sa a pokračovala v hre so súrodencami. Kevin hovorí, že niečo podobné sa mu predtým ešte nikdy zachytiť nepodarilo, napriek tomu, že fotografovaniu prírody sa venuje už viac ako 20 rokov. Videl, ako orol okradol iného orla, či vranu, nikdy však nevidel kradnúť orla od líšky. Zrejme si myslel, že je ešte príliš mladá, zľakne sa a od zajaca ujde.

Na záver sa Kevin vyjadril: „Bol to jedinečný zážitok. Najlepšie fotografie sú tie, ktoré vám rozpovedia nejaký príbeh, a táto séria medzi ne jednoznačne patrí.“

Pozri aj: Dva roky si mysleli, že majú doma psa. Z malého šteniatka ale vyrástol čínskej rodine medveď

boredpanda
0
Komentovať (0)