Foto: Jaroslav Novák

Na Zlatých pieskoch sa konal 12. ročník festivalu Uprising.

Ako už býva zvykom, záver prázdninového festivalového leta patril slnečnému reggae, dynamickému dubu a melodickému hip-hopu. Už po 12-krát sa totiž v areáli na Zlatých pieskoch konal najväčší festival zameraný na reggae v strednej Európe.

Slnko, úsmevy, pozitívna energia a skvelá muzika. Ani po 12-krát to posledný augustový víkend nevyzeralo na festivale Uprising inak. Dôležitá úloha otvorenia festivalu padla v piatok popoludní do rúk Dominika Varcholu, ktorý je na hudobnej scéne známy ako N3O. Energický mix ľudovej a reggae hudby striedali na hlavnom pódiu české legendy United Flavour.

Foto: Jaroslav Novák

Skutočnú večernú párty odštartovala britská speváčka Hollie Cook či francúzska kapela Dub Inc, ktorí na hlavnom pódiu vystúpili pred absolútnou headlinerkou prvého večera festivalu. Ešte predtým však za pozornosť rozhodne stálo zoskupenie Naturally 7. A cappella zložená zo siedmych amerických spevákov okrem vlastnej tvorby odspievala aj známe hity od The Beatles či Stinga. Večer však patril americkej legende Ms. Lauryn Hill, ktorá v Bratislave s kapelou The Fugees vystúpila aj pred 14 rokmi. A síce tentokrát prišla sólo, nezabudla ani na slávne hity Killing me softly a Ready or Not.

Foto: Jaroslav Novák

Sobotný program na slnkom zaliatom hlavnom pódiu odštartovali vynikajúci Prago Union. Premiéru na Slovensku zažil Eek A Mouse. Jamajská reagge legenda zavítala na Slovensko po 40 aktívnych rokoch na hudobnej scéne a návštevníkom festivalu vyčaril úsmev na tvári potom, ako na pódium vyšiel oblečený v slovenskom kroji. Úsmevy zmizli pred koncertom Nneky. Na podporu hnutia Extinction Rebellion Slovakia sa pred vystúpením nigeríjskej speváčky konal die-in protest za aktívne riešenie klimatickej krízy, o ktorej počas svojho vystúpenia neskôr rozprávala aj brilantná speváčka Nneka.

Foto: Jaroslav Novák

Napriek obrovským menám, ktoré boli na tohtoročnom festivale Uprising, patril jeden z najväčších momentov slovenským interpretom. Bolo ním spoločné vystúpenie skupín Medial Banana a Polemic, ktorí na hlavnom pódiu spoločne oslávili 10. a 30. výročia svojich kapiel. Skvelú atmosféru vytvorili na krytom Dancehall pódiu  aj Supa a následne projekt Ultrazvuk v zložení raperov Vec a Tono S. Medzi očakávané patrilo aj vystúpenie Gleba, ktoré takmer zrušila nepriazeň počasia.

Foto: Jaroslav Novák

Interez Scéna

Na festivale Uprising okrem hudby nechýbali ani cesty do vzdialených, exotický a nepoznaných miest našej planéty či poriadna dávka humoru. Už po druhýkrát tento sprievodný program na festivale zastrešovala Interez Scéna aj vďaka Slovenskej sporiteľni, ktorá sa našu veľkú radosť tešila ešte väčšej obľube ako pri minuloročnej premiére.

Foto: Jaroslav Novák

Na Interez Stage nás cestovateľské duo Adventure Hunters zobralo iba za rožky do vzdialenej Afriky, Milan bez mapy nám ukázal ako vyzerá dobrovoľnícka práca na kávovej biofarme, pozreli sme sa na slnkom zaliatu Jamajku, nedostupné Somálsko, do krajín Kaukazu, ale prešli sme sa aj po najdlhšej turistickej trase Slovenska Ceste hrdinov SNP. O humor sa ako aj minulý rok postarali komici zo Silných rečí, ale predstavil sa aj Malý Cynik.

Foto: Jaroslav Novák

Najnovšie články