foto: interez.sk, Jaroslav Novák

Pokaziť pohodu na Pohode nedokáže ani len zlé počasie. Tieto fotografie vás presvedčia o jej jedinečnosti.

Najpohodovejšie miesto letného Slovenska, festival Pohoda, zatvorilo svoje brány. Po ukončení 23. ročníka vám prinášame fotografie z prostredia, ktoré sa špeciálne rodí len na niekoľko dní v roku na letisku v Trenčíne. O to výnimočnejší tento čas je. Uplynulé dni zlákali svojou úžasnou atmosférou a impozantnými hudobníkmi z mnohých krajín sveta aj nás. O tom, že Pohoda patrí medzi najlepšie festivaly, ktoré kedy na Slovensku či v Európe existovali, ani po tomto ročníku nie je žiadnych pochýb.

Počiatočné predpovede počasia festivalového víkendu nehlásili tradičný horúci letný čas. Skôr práve naopak. Ale ani chlad či predzvesť dažďa neodradili fanúšikov od toho, aby si užili čas strávený na Pohode už od úplného začiatku. Samotný festival odštartoval Symfonický orchester Slovenského rozhlasu.

Na slovenskú nôtu sa ale čiastočne rozhodla pokračovať aj prvá veľká hviezda festivalu, izraelská kapela Lola Marsh. Tí si piesňou Čerešne naplno získali náš obdiv, priazeň, ale aj srdcia. Spoločne so Zuzanou Kronerovou na hlavnom stage-i ukázali, že aj cudzinec dokáže zvládnuť náročný jazyk, akým je slovenčina.

Lola Marsh, foto: interez.sk, Jaroslav Novák

V poriadnej dávke zábavy nepoľavili ani ostatní svetoví a slovenskí interpreti. Štvrtkovou nocou nás prevádzali nie len skvelí The 1975 s poriadnou dávkou pop rocku, ale aj vo veľkej miere známy britský raper Skepta. Obrovskej nádielke fanúšikov sa mohla potešiť ale aj domáca kapela Para, ktorá roztancovala absolútne celý Sporka Stage.

Skepta, foto: interez.sk, Jaroslav Novák

Na nostalgickú nôtu zahral pred polnocou projekt Bolo nás jedenásť, v ktorom spoločne s Milanom Lasicom oživili pôvodný album troch významných slovenských umelcov – Milana Lasicu, Jula Satinského a Jara Filipa. Množstvo fanúšikov dalo jasne najavo, že pôjde o jeden z najvýnimočnejších koncertov tohtoročného festivalu. A skutočne tomu tak aj bolo.

Nakoľko ide o multi-žánrový festival, vybrať si vedel každý. Žáner reggae tento rok reprezentovali najmä Morgan Heritage, ktorí si pre svojich fanúšikov ale i tých nových, pripravili veľkú dávku pozitívnej energie na najväčšom stage-i festivalu. V neskorších hodinách ich na tomto mieste vystriedala jedna z najlepších hip-hopových skupín v histórií. The Roots predviedli skvelý koncert, ktorý bol bez pochýb aj ukážkou toho, akým spôsobom pracovať s publikom tak, aby so zážitkom odchádzali absolútne všetci.

The Roots, foto: interez.sk, Jaroslav Novák

S príchodom piatkovej noci organizátori oznámili smutnú správu a to najmä pre milovníkov švédskej speváčky Lykke Li, ktorá na festival vôbec nedorazila. Podľa oficiálnych informácií sa tak stalo v dôsledku množstva zrušených a omeškaných letov. Namiesto nej preto vystúpilo britské post-punkovo-tanečné duo Sink Ya Teeth.

V hanbe neostal ani stage Nay Tanečný dom, ktorí pozitívnou vlnou energie roztancovala slovenská reggae kapela, Medial Banana. Slovenskú hudobnú scénu mali návštevníci možnosť okúsiť aj vďaka prítomnosti Slobodnej Európy. Tá krátko po polnoci vniesla medzi návštevníkov novú dávku energie do naďalej mladej noci.

K dokonalosti predošlých dní takmer nič nechýbalo a preto podobne pokračoval aj tretí, posledný deň festivalu, ktorý patril medzi fanúšikmi medzi jeden z najočakávanejších. Liam Galagher z legendárnej kapely Oasis hitmi, ako je For What It’s Worth či Slide Away rozvíril dav fanúšikov. Najväčší úspech si vyslúžilo odznenie skladby Wonderwall, ktorá je známa absolútne všetkým.

Liam Gallagher, foto: interez.sk, Jaroslav Novák

Hviezdou večera sa ale napokon stala nezabudnuteľná Charlotte Gainsbourg. Herečka, známa napríklad z filmov Larsa von Triera, s jemným ženským vzhľadom. Na najväčšom stage-i predviedla Slovensku svoj impozantný hudobný talent. Už od prvých momentov bolo jasné, že pódium, na ktorom stojí, patrí jej.

Charlotte, Gainsbourg, foto: interez.sk, Jaroslav Novák

Kuriozitou sobotnej noci bol rave/hip-hopový fenomén Little Big pôvodom z Ruska. Sporka stage, na ktorom mal vystúpiť praskalo pod návalom fanúšikov už niekoľko desiatok minút pred samotným koncertom. Súčasťou koncertu priamo na pódiu spolu so skupinou mali možnosť byť aj päťdesiati vyvolení, ktorí boli vybraní počas poobedňajšieho workshopu zameraného na pesničku Skibidi.

Tento ročník je síce definitívne uzavretý, no nezúfajte. Už o necelý rok bude opäť príležitosť zúčastniť sa skvelého a nezabudnuteľného festivalu Pohoda, presýteného nie len talentovanými hudobníkmi a kapelami, ale aj sprievodným programom. Určite si túto príležitosť nenechajte ujsť. Buďte však opatrní, tento festival je vysoko návykový.

Všetky fotografie si pozrite v našej galérii