Foto: Youtube/Robbie / Forewick Holm (aka Forvik Island)

Nezávislosť Forviku nikdy nikto neuznal.

Medzi neuznanými krajinami sveta možno nájsť naozaj všeličo. Mikronárody sa často pokúšajú o svoju suverenitu, vyhlásenie nezávislosti, sebaurčenie a vytvorenie vlastného štátu. Niekoľko takých prípadov a pokusov sme videli i v Európe. Krvavou spomienkou je Kosovo o niečo pokojnejšou snaha o osamostatnenie Katalánska. Potom je tu však kuriózny príbeh anglického námorníka známeho pod prezývkou „Kapitán Kalamita“. Na hektárovom ostrovčeku si založil vlastnú krajinu. Vitajte vo Forviku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Shetland. Súostrovie, ktoré patrí Škótsku už od čias stredoveku. Stovky nehostinných ostrovov, z ktorých ľudia obývajú v súčasnosti len 16. Medzi tými pustými sa nachádza i Forvik, ktorý však od roku 2008 Škótsku a teda Spojenému kráľovstvu, nepatrí. Aspoň podľa britského námorníka Stuarta Hilla, ktorý na maličkom, vetrom bičovanom ostrove vyhlásil krajinu Forewick Holm.

Stuart Hill sa v roku 2001 vybral na dobrodružnú námornícku plavbu. Rozhodol sa, že na svojej ručne prerobenej jachte obopláva celé Britské ostrovy. Po prvý raz sa na Shetlandské ostrovy dostal po piatich mesiacoch v sprievode záchranárov. Pomoc potreboval v krátkom čase už siedmykrát. V britských novinách preto získal prezývku Kapitán Kalamita. Niekoľko výjazdov pobrežnej služby a dokonca i zásahy vrtuľníkov, Stuarta poriadne zadĺžili. Na Shetlandoch sa mu však zapáčilo, a tak sa tu usadil natrvalo.

V roku 2008 sa Stuart Hill usadil na pustom ostrove Forvik. Neexistujú žiadne záznamy, že by tento 1 ha nehostinnej súše, pred ním v histórii niekto obýval. S myšlienkou, že Shatlandy kultúrne patria skôr ku Škandinávii a Škótsko nemá na toto územie žiadny nárok, vyhlásil na ostrove 21. júna 2008 jednostrannú nezávislosť od Spojeného kráľovstva. Bol tak jediným občanom nikdy nikým neuznaného Forewick Holmu. Krátko na to Kapitána Kalamitu zachraňovali zo studeného oceána po ôsmykrát.

Foto: Wikimedia

Stuartovi Hillovi bolo vo vlastnej krajine zrejme smutno, a preto začal predávať občianstvo štátu Forewick Holm. V roku 2015 vyhlásil, že jeho krajina má tak už viac ako 200 „občanov“. Na samotnom ostrove však z času na čas, žil len on sám. Jeho príbeh sa do médií dostal v roku 2011 po sérii problémov s políciou a miestnymi úradmi. Hill odmietal platiť Spojenému kráľovstvu dane, prihlásiť svoje vozidlo či splatiť dlhy.

A prečo to vlastne Hill urobil? Tak, ako veľa obyvateľov Shetlandských ostrovov i on považuje územie za samostatný národ s vlastnou kultúrou a identitou, ktorý si zaslúži svoju nezávislosť. Podobné separatistické tendencie sú však pre integritu Európy veľmi nebezpečné a spôsobiť môžu veľké problémy. Kým v prípade snahy o osamostatnenie Katalánska či separatistickej vlny vo východnej Ukrajine, ide o seriózny problém, Forvik sa stal len zaujímavým príbehom o večne stroskotajúcom kapitánovi.

Uložiť článok

Najnovšie články