Foto: Pixabay.com

Pilotný projekt, kedy 2000 občanom Fínska dáva vláda základný príjem, sa dočkal prvých úspechov.

Koncom roka 2016 sme vám priniesli článok, ktorý mnohých z vás šokoval. Fínsko, krajina známa svojim štedrým sociálnym programom zahájila nevšedný experiment. Počas dvoch rokov bude vybraným 2000 občanom poskytovať každý mesiac základný príjem a to vo výške až 560 eur. Títo občania navyše nemusia dokladovať ako s peniazmi naložili, no budú sledovaní, ako a či sa im vďaka týmto peniazom zmenil život. Aj keď projekt ešte nie je ani v štvrtine svojho trvania, už teraz sa ukazujú prvé pozitívne výsledky. 

„Tento pilotný projekt pôsobí pozitívne na duševné zdravie občanov“ uviedla Marjukka Turunenová z fínskej sociálnej poisťovne.

Turunenová ďalej uvádza, že veľkou výhodou je práve skutočnosť, že ľudia nemusia uvádzať, či si hľadajú zamestnanie a ako nakladajú s peniazmi. Podľa nej tento projekt takto znižuje byrokraciu, náklady, a tiež sa takto efektívne bojuje proti chudobe. Najväčším benefitom, ktorý si zatiaľ všimla je, že má pozitívny vplyv na duševné zdravie.

„Jedna žena, ktorá poberá základný príjem povedala, že sa bála zakaždým, keď jej zvonil telefón, či to náhodou nevolajú z úradu práce a nebudú jej núkať prácu. Táto žena nemohla prijať prácu, lebo sa doma, 24 hodín denne starala o svojich rodičov“ povedala Turunenová a ďalej dodáva: „Takýmto ľudom sme tak odbúrali dodatočný stres, ktorý negatívne pôsobil na ich duševné zdravie“.

Pixabay

V rámci tohto pilotného projektu nezáleží na tom, či si jeho účastníci nájdu prácu, základný príjem budú dostávať tak či tak. Tento krok by mal tiež odbúrať stres zo zamestnania a najmä obavy z jeho straty.

Pilotný projekt zaviedla fínska stredo-pravá vláda ako opatrenie boja s nezamestnanosťou. Nezamestnanosť sa vo Fínsku pohybuje na úrovni 8% a toto číslo sa oproti minulému roku zatiaľ nezmenilo. Priemerný príjem vo fínskom súkromnom sektore je 3500 eur mesačne. Podobný takýto projekt bol ohlásený aj v kanadskej provincii Ontario, ktorého by sa malo zúčastniť až 4 tisíc občanov. Tam by mala byť suma ešte vyššia a to na úrovni až 970 eur mesačne.

Uvidíme, ako sa tieto pilotné projekty osvedčia v čase a či naozaj pomôžu znížiť nezamestnanosť, a najmä či naozaj dlhodobo pomôžu ľuďom zlepšiť kvalitu ich životov.

Pozri aj: Koľko hodín/dní musia ľudia po svete pracovať, aby si zarobili 100 €?

interez.sk (mmm), independent.co.uk

 

Príbehy
0
Komentovať (0)