Foto: IMDB (20th Century Fox), Wikimedia

Asi nie je človeka, ktorý by nepoznal fantastický film s Owen Wilsonom v hlavnej úlohe, Marley a ja.

Zábavné však je, že málokto by si čo i len tipol, že tento film je nakrútený podľa skutočnej udalosti. Presnejšie jeho scenár je adaptáciou knižného bestselleru, ktorý nesie rovnaký názov. Jeho autor, John Grogan si všetky udalosti, ktoré ste mohli pred rokmi vidieť na plátne, prežil na vlastnej koži. Príbeh je to v podstate už notoricky známy, no aj tak si ho dnes priblížime. Ak vás zaujíma viac našich článkov zo série Film vs Realita, môžete ich nájsť na tomto odkaze.

Pre nezasvätených, Marley je pes. Prekrásne chlpaté klbko šťastia, s ktorým samotný autor knihy prežil niekoľko veľmi náročných, no nádherných rokov. Psíka už na titulnej strane jeho biografie označil najhorším psom na svete. A niet sa čomu čudovať. Tak ako v realite, ktorú John Grogan dopodrobna opísal, tak aj vo filme, je tento pes prosto neznesiteľný. Jeho najobľúbenejšou aktivitou je ničenie čohokoľvek fyzického. No a tou najmenej obľúbenou, je samozrejme počúvanie a plnenie príkazov.

Rozkošného labradora si vo filme zahralo hneď niekoľko psíkov, čo je pochopiteľné vzhľadom k tomu, že táto biografia zachytáva celý jeho život. Teda od čias šteňacích až po šedivé fúzy nad papuľkou. Marleyho deštruktívne správanie privádzalo jeho majiteľa do nepríčetnosti. Bol to jednoducho pes, ktorý zničil, čo sa dalo. A vychovať sa ho nedalo. Ako je potom možné, že celý svoj šťastný život prežil u svojho prvého a posledného majiteľa?

Nuž láska robí s ľuďmi zázraky. A obzvlášť, keď je vám absolútne oddané klbko šťastia. Kniha, ktorú o Marleyho živote spísal jeho majiteľ John Grogan, bola svojho času bestsellerom. Vyšla v roku 2005 a rovnomenný film prišiel do kín o tri roky na to.

Pravda je taká, že Marleyho trápila duševná choroba. Znie to síce zvláštne, no aj pes môže trpieť ochorením spätým s jeho psychikou. A to vlastne objasňuje celú záhadu okolo psa, ktorého sa snažili od šteňaťa vychovať úplne všetci. A všetci maximálne zlyhali. Sprvu to bol skutočne pozoruhodný prípad, pretože väčšina chovateľov verí, že keď sa psovi venujete, vychováte ho. Nech je to akýkoľvek pes. Marley však so všetkou istotou sveta potvrdil, že výnimka potvrdzuje pravidlo.

Napriek jeho neschopnosti naučiť sa splniť akýkoľvek pokyn, bol Marley počas celého svojho života zahrnutý láskou a pozornosťou. Jeho príbeh, skončil tak, ako jedného dňa musí skončiť príbeh každého z nás. Preto, ak sa ľahko rozcítite, tento film vám samozrejme neodporúčame. Aj keď si detaily viete domyslieť, tento snímok rozhodne stojí za zhliadnutie, keďže je to jedna z najmilších komédií minulého desaťročia.

Hlavné úlohy si tu zahrali Owen Wilson, ako jeho majiteľ John Grogan a Jennifer Aniston, ako jeho žena.

Pozri aj: Extravagantní, vášniví a často neuznávaní. Toto je 10 najlepších filmov o živote umelcov, ktoré vám ukážu, akí boli naozaj

0
Uložiť článok
Komentovať