Foto: Screen (Frida)

Mená, ako Vincent van Gogh či Frida Kahlo sú mnohým ľuďom známe, čo však o týchto osobnostiach vieme naozaj?

Pre tých, ktorí chcú lepšie spoznať životy často extravagantných a revolučných umelcov, ale aj pre tých, ktorí chcú vidieť diela svojich obľúbených maliarov pretavené do filmu, sme vybrali 10 najlepších filmov o umelcoch, umení a živote. 

Loving Vincent / S láskou Vincent

Unikátna snímka vznikla kombináciou klasického hraného filmu a animáciou, ktorá pripomína práve van Goghove olejomaľby. Pre celovečerný film ich bolo vytvorených dokopy 66 960, a pracovalo na nich 125 umelcov z celého sveta. Režiséri Dorota Kobiela a Hugh Welchmann chceli nadviazať na citát samotného umelca, podľa ktorého “dokáže komunikovať iba cez svoje maľby”.  Ako ďalšie vodítko im slúžili aj listy, ktoré počas svojho života poslal Vincent van Gogh svojmu bratovi. Jedná sa o prvý film svojho druhu na svete a v jeho hlavných úlohách môžete vidieť hercov ako Saoirse Ronan, Aidan Turner alebo Jerome Flynn.

ČSFD: 85%

IMDB: 7,9/10

Mr. Turner

Na podobnej myšlienke, ako S láskou Vincent, je založený aj film o najznámejšom anglickom maliarovi, Wiliamovi Turnerovi, ktorý je považovaný za predchodcu impresionistov. Aj keď nie je tvorený maľbami, kamera počas celej snímky kopíruje obrazy umelca, a tak má divák možnosť priamo vidieť to, čo pri tvorbe videl samotný Turner. Okrem toho sa film zameriava najmä na povahu a prežívanie umelca, ktorý bol vo svojej dobe veľmi kontroverzný, objavujú sa v ňom najslávnejšie momenty z jeho života, počas ktorých sa necháva priviazať o loď v búrke, aby ju lepšie namaľoval, alebo pred publikom premaľuje obraz iného maliara.

ČSFD: 65%

IMDB: 6,8/10

 

Factory girl/Warholka

Cez príbeh mladej americkej herečky a modelky Edie Sedgwick môžu diváci tejto snímky nahliadnuť do zákulisia umeleckej smotánky 60.tych rokov. Vo filme sa objaví napríklad ikona pop-artu Andy Warhol, ktorý Edie preslávil, alebo spevák Bob Dylan, do ktorého bola zamilovaná. Práve Bob Dylan bol paradoxne za to, aby sa premietanie filmu zrušilo, keďže ho podľa jeho názoru nespravodlivo obviňuje zo zavinenia smrti Edie.

ČSFD: 66%

IMDB: 6,4/10

Goya´s ghosts/Goyove prízraky

Film z dielne známeho československého režiséra Miloša Formana je výnimočný práve tým, že viac ako na samotný život umelca sa sústreďuje na komplikované osudy ľudí, ktoré Francisco Goya maľoval. Jeho múza Inés, ktorú stvárňuje Natalie Portman, je otcom Lorenzom falošne obvinená z kacírstva a uväznená, čo ju poznačí na celý život. Sám maliar sa až po rokoch dozvedá pravdu o nej a otcovi Lorenzovi. Goyove prízraky nie je snímka iba o umení a o živote maliara, ale aj o utrpení ľudí, ktorých Goya s takou obľubou zobrazoval.

ČSFD: 72%

IMDB: 6,9/10

Modigliani

Snímka o bohémskom živote talianskeho maliara sa dá pozerať aj ako tragický príbeh lásky medzi maliarom a jeho múzou, aj ako príbeh celej parížskej komunity umelcov na začiatku 20. ho storočia. Patria medzi nich napríklad manžel Fridy Kahlo, básnik Jean Cocteau, či práve najslávnejší maliar toho obdobia, Pablo Picasso. Práve on vyzve chudobného Modiglianiho, aby sa spolu s ním zúčastnil súťaže umelcov s finančnou odmenou, ktorú taliansky maliar zúfalo potrebuje vyhrať.

ČSFD: 72%

IMDB: 7,4/10

Frida

Film, ktorý má na svojom konte aj nomináciu na Oscara, má divákovi predstaviť extravagantnú maliarku Fridu Kahlo. Snímka je plná všetkého, čoho bol plný aj Fridin život – lásky a bolesti, milostných škandálov, sexu a politiky. Zobrazuje aj fatálny vzťah s jej manželom, maliarom Diegom Riverom. Postavu Fridy Kahlo si zahrala Salma Hayek, ktorá bola zároveň producentkou filmu o vášni, kráse a živote jednej výnimočnej ženy na začiatku 20. storočia.

ČSFD: 80%

IMDB: 7,4/10

Rodin

Francúzska snímka sa zameriava nielen na tvorbu asi najslávnejšieho francúzskeho maliara, ale aj jeho životnej múzy a žiačky Camille Claudel. Auguste Rodin bol známy ako senzualista, čo znamenalo, že proces tvorby bol pre neho hlboko sexuálnym zážitkom – svojim modelkám často tvrdil, že je takmer slepý a že sa ich potrebuje dotknúť, aby podľa nich dokázal vymodelovať sochu. Keďže Camille bola taktiež sochárkou, objavujú sa špekulácie, že za niektorými z Rodinových najslávnejších sôch stojí práve ona.

ČSFD: 58%

IMDB: 4,7/10

 

Renoir

Aj keď film nesie ako názov meno slávneho francúzskeho maliara, nezobrazuje ani tak jeho príbeh, ako príbeh jeho poslednej modelky André a jeho syna Jeana Renoira, ktorý sa po návrate z vojny a zoznámení s otcovou novou múzou začne zaujímať o film a stane sa filmovým režisérom. Rovnako ako Renoirove obrazy, aj film je presýtený prírodou, svetlom a krásnou ženou, ktorá svojim príchodom všetko zmení.

ČSFD: 67%

IMDB: 6,5/10

 

Final portrait

Alberto Giacometti bol nielen významným sochárom, ale aj akýmsi teoretikom umenia – počas svojho života prispieval svojimi textami do rôznych časopisov, viedol si rozsiahle diáre. O zobrazenie podstaty umenia a zvláštnosti umeleckého života sa snaží aj film Final portrait, počas ktorého Giacometti (Geoffrey Rush) pracuje na portréte amerického spisovateľa Jamesa Lorda.

ČSFD: 62%

IMDB: 6,3/10

Paula

Desiatku najlepších filmov o umení uzatvára snímka o ďalšej výnimočnej ženskej maliarke, Nemke Paule Beckerovej. Aj keď umrela veľmi mladá, počas svojho krátkeho života sa stihla zaradiť medzi najvýznamnejších predstaviteľov nemeckého expresionizmu a presláviť sa ako jedna z prvých žien, ktoré našli odvahu maľovať nahé autoportréty. Film o osude revolučnej maliarky, ktorý začína Pauliným vyhlásením, že jej život bude “krátky a intenzívny večierok”, je zároveň filmom o hľadaní slobody a vlastnej tváre.

IMDB: 6,7/10

Pozri aj: Zabudnite na množstvo techniky a drahé vybavenie. Týchto 5 fantastických filmov bolo nakrútených na iPhone

0
Uložiť článok
Komentovať