Foto: TASR/Jaroslav Novák

Slovensko sa rúti do medzinárodnej izolácie, český premiér kvôli Robertovi Ficovi zmenil prejav.

Pred tromi týždňami sa konal v Paríži summit ohľadom vojenskej pomoci Ukrajine, ktorú napadlo Rusko. Pôvodne sa ho malo zúčastniť len 15 štátov, tie sa napokon rozšírili na počet 25 a súčasťou bolo aj Slovensko.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prítomnosť Roberta Fica vyrušila českého premiéra Petra Fialu, ktorý, ako píše portál Aktualně, chcel pôvodne spojencov oboznámiť s tým, ako pokračujú české snahy o zhromaždenie munície pre Ukrajinu. Z toho však vzišlo.

Izoluje Slovensko

Už pred stretnutím, zo Slovenska zo strany premiéra Roberta Fica zaznievali náznaky toho, s akým posolstvom sa do diskusie s Emmanuelom Macronom pustí. Povedal, že sa radšej vzdá svojho postu, ako by mal poslať slovenských vojakov bojovať na Ukrajinu.

Už predtým sa vo videu k druhému výročiu ruskej agresie vyjadril, že Putin je falošne démonizovaný a že obete na Ukrajine pribúdajú kvôli Západu, ktorý podporuje vojnu. Zožal za to kritiku napríklad od Danuše Nerudové, niekdajšej kandidátky na prezidentku Českej republiky a kandidátky do europarlamentu.

Fiala sa preto rozhodol, že pozmení prejav, ktorý pôvodne plánoval pri rokovaní predniesť. Z jeho reči zmizlo niekoľko bodov a ako sám potvrdil, tie najcitlivejšie povedal len niektorým lídrom a individuálne.

Stalo sa tak preto, pretože šéf českej vlády nechcel, aby sa strategické informácie dostali cez slovenského premiéra k Rusom.

Nedávno dokonca ČR v reakcii na zahraničnú politiku SR odložila česko-slovenské medzivládne konzultácie. Spoločné zasadnutie vlád, ktoré sa malo uskutočniť na prelome apríla a mája, nebude.

Uložiť článok

Najnovšie články