Foto: TASR

Svoj výkon venovala "všetkým, čo prežili".

Američanke Sarah Thomasovej, ktorá sa vyliečila z rakoviny, sa podaril výnimočný výkon – štyrikrát po sebe úspešne preplávala Lamanšský prieliv. Stala sa tak prvou osobou, ktorá preplávala Lamanš bez prestávky štyrikrát.

Maratónska plavkyňa na otvorených vodných plochách, Sarah Thomasová, ktorá pochádza z amerického štátu Colorado, dospela do cieľa v utorok ráno po vyše 54 hodinách plávania. Prekonala 209 kilometrov, ale vo vzdúvajúcom sa mori musela podať herkulovský výkon, informovali tlačové agentúry AP a AFP.

Keď v utorok doplávala do anglického prístavu Dover, nadšene ju vítal malý dav ľudí. Plavkyni dali na oslavu úspechu šampanské a čokoládu. Thomasová povedala, že po toľkom čase vo vode jej už bolo “trochu zle”. Poďakovala sa manželovi a podporovateľom za povzbudzovanie, aby vydržala a pokračovala. Svoj výkon venovala “všetkým, čo prežili”.

Foto: TASR

“Nemôžem uveriť, že som to dokázala,” povedala Thomasová pre britskú stanicu BBC. Podľa jej slov bolo najťažšie zvládnuť slanú vodu, ktorá jej podráždila hrdlo a ústa, ale okrem toho ju na tvári popŕhlila medúza. Športovkyňa sa počas plávania spoliehala na proteínový regeneračný nápoj zmiešaný s elektrolytmi a kofeínom – ten bol pripevnený na lane a hodili jej ho každých 30 minút. Aj vďaka tomu náročný výkon zvládla, povedala jej matka.

Pred ňou iba štyria plavci zvládli nonstop trikrát túto približne 34-kilometrovú vzdialenosť medzi Britániou a Francúzskom. 37-ročná Američanka pritom len vlani ukončila liečbu rakoviny prsníka.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )