Ilustračná foto: PZ SR

Obžalovaný sa na pojednávaniach osobne nezúčastňuje

Exšéf bratislavských operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ján Kaľavský je vinný z korupcie a vyzrádzania informácií z prostredia polície. Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku mu vymeral úhrnný sedemročný nepodmienečný trest odňatia slobody a peňažný trest 5000 eur. Utorkové rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Obžalovaný sa na pojednávaniach osobne nezúčastňuje, keďže sa nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Podozrenia z korupcie a vynášania dôverných informácií z prostredia polície v minulosti odmietol.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhoval uložiť deväťročný trest väzenia a peňažný trest 5000 eur. Obhajkyňa Eva Mišíková považuje obžalobu podanú na Jána Kaľavského za nedôvodnú a nezákonnú. Navrhovala, aby súd jej klienta oslobodil.

Podľa obžaloby mal Ján Káľavský od novembra 2019 do marca 2021 prijať od Petra P. alias Tigra hotovosť či mobilný telefón ako protihodnotu za poskytovanie informácií z prostredia NAKA. Petrovi P. mal okrem iného vyzradiť informácie o pripravovaných vyšetrovacích alebo operatívnych úkonoch voči nemu i skupine takáčovcov.

Peter P. mal za to obžalovanému zabezpečiť aj výmenu kuchynských okien na chate alebo kúpu a servis auta. Informácie o pripravovaných akciách Očistec či Judáš mal podľa obžaloby poskytnúť Ján K. i ďalším neoprávneným osobám.

Uložiť článok

Najnovšie články