Foto: CSIRO [CC BY]

Austrália je v poslednom období poriadne skúšaným kontinentom.

Obrovské požiare, ktoré zasiahli Austráliu spôsobili nezvratné škody na životnom prostredí. Potom prišli dažde, ktoré boj s týmto živlom uľahčili, no tie zase na niektorých miestach spôsobili povodne. A teraz sa zdá, že Austráliu čaká ďalšia rana a to v podobe záplavy smrteľne jedovatých pavúkov.

Predpokladajú to odborníci z Australian Reptile Park ako uvádza portál Science Alert. „Vydávame varovanie pre verejnosť, pretože nedávne mokro, ktoré bolo nasledované ďalšími horúcimi dňami, vytvorilo ideálne podmienky na to, aby sa pavúky z čeľade Atracidae rozšírili,“ uviedli odborníci z parku na videu zverejnenom na Facebooku.

Austrália je domovom najmenej 40 druhov pavúkov z tejto čeľade. Jeden z nich, Atrax robustus, je považovaný za najsmrteľnejšieho pavúka na svete.

Foto: Sputniktilt [CC BY-SA]
Každý rok, keď je počasie vlhké, opúšťajú tieto pavúky svoje nory v húfoch. Jedným z dôvodov je zatápanie ich príbytkov a druhým potreba párenia sa. Zaujímavé je tiež to, že samce majú až 6-násobne viac jedu ako samičky a odborníci preto varujú práve pred nimi.

Australian Reptile Park však v tejto, na prvé počutie zlej správe, vidí aj niečo dobré. V 80. rokoch minulého storočia začali program na obstarávanie protijedu voči tomuto pavúkovi a od tej doby nebol zaznamenaný jediný prípad úmrtia na jeho uhryznutie, napriek tomu, že počas sezóny dochádza k 30 až 40 uhryznutiam.

Odborníci okrem pokynov, ktoré zahŕňajú kontrolu šiat pred oblečením a vytriasaním topánok pred obutím, vyzývajú verejnosť, aby tieto pavúky odchytávali.

Foto: Doug Beckers from Macmasters Beach, Australia [CC BY-SA]
Vo videu ukázali, ako ich pomocou pohára a lyžice bezpečne odhchytiť. Keď je v pohári, nedokáže sa po stenách šplhať a je bezpečne uväznený. Potom ho stačí už len odovzdať. Z pavúka následne extrahujú jed, ktorý vstrekujú v malých dávkach do králikov a z ich krvi vytvárajú protijed.

Darovaním pavúka prispievate k záchrane ľudských životov,“ vravia odborníci vo videu.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )