foto: cantspellhealthcarewithoutthc/imgur

Leto sa pomaly blíži a s ním aj horúce dni, ktoré nesmieme podceňovať. Pred teplom by sme sa mali chrániť nielen my, ale mali by sme myslieť aj na našich štvornohých kamarátov.

Tí horúčavy nemusia znášať príliš dobre, čo platí nielen pri prechádzkach, no najmä vtedy, keď psy ostanú v aute. Takýto pobyt v rozpálenom vozidle pod zámienkou „len si rýchlo niečo vybavím“ totiž nemusí dopadnúť šťastne. Aj týchto pár okamihov, kedy psík zostane v horúcom aute, môže mať strašné dôsledky.

Na internete niekto uverejnil inštruktážne fotografie o tom, čo sa stane s vajíčkom na panvici vo vnútri auta počas horúcich dní a to po dobu 15 minút. Má to ale hlbší zmysel – poukázať na to, aké nebezpečné je nechávať našich štvornohých miláčikov v aute. Samozrejme, platí to aj pre deti.

Podľa organizácie PETA každý rok psy trpia a dokonca aj umierajú na následky toho, že ich majitelia nechávajú v zaparkovanom aute, aj keď je to len na pár minút. Organizácia nazýva zaparkované autá pascami pre psíkov. Ak vonkajšia teplota je 25,5 stupňa Celzia, teplota vnútri zaparkovaného vozidla môže stúpať v rozmedzí od 37,7 až po takmer 50 stupňov v priebehu len niekoľkých minút. Počas dňa, kedy teplota dosahuje vyše 32 stupňov, to v aute môže byť až 71 stupňov Celzia za menej ako 10 minút.

Vystavenie psa takejto vysokej teplote môže viesť k poškodeniu mozgu či náhlej smrti, a to len do štvrťhodiny. Horúce dni dávajú zabrať nielen psom, no i nám ľuďom, lenže my máme viac možností ako sa schladiť. Pamätaj si, že jediný spôsob, ako sa môže psík aspoň trochu ochladzovať je zrýchleným dýchaním či potením cez ich labky.

Ak budeš svedkom toho, že psík je dlhšiu dobu zavretý v aute a majiteľ je v nedohľadne, môžeš spraviť dobrý skutok a zachrániť tak takého psíka. V najlepšom prípade kontaktuj políciu. Medzi symptómy úpalu u psov patrí nadmerný smäd, ťažké dýchanie, tmavý jazyk či vracanie. V týchto prípadoch treba vziať psíka k veterinárovi.

Pozor na horúce chodníky

Organizácia PETA taktiež varuje majiteľov psíkov aj pred horúcimi chodníkmi. Ak sa dotkneš chodníka a je príliš horúci, to znamená, že bude príliš rozpálený aj pre tvojho štvornohého psa. My nosíme topánky, no nesmieme zabúdať na psov a ich citlivé tlapky. Ak by si nepoložil svojho psa na panvicu, tak ho nenechaj kráčať ani po žeravom chodníku.

cantspellhealthcarewithoutthc
cantspellhealthcarewithoutthc
cantspellhealthcarewithoutthc
cantspellhealthcarewithoutthc
M C Morgan
boredpanda.com
Wroblewskki
onegreenplanet.org

Pozri aj: Experiment, ktorý dokazuje že Zem je plochá, sa šíri po internete. Toto túto teóriu potvrdzuje

peta.org, boredpanda.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )