Foto: wikimedia.org, Ryan Stowers (flickr.com)

Zaujímavosti z krajín, o ktorých ste dodnes veľa nevedeli.

Našu planétu pokrýva celkom 194 štátov (192 štátov OSN + Vatikán a Taiwan). To je ohromné číslo údajov, zaujímavostí a faktov o najrôznejších krajinách, národoch, ľuďoch a prírodných zaujímavostiach. Niet preto divu, že existujú krajiny, o ktorých mnohí vedia len to, kde sa približne nachádzajú, ako sa volajú a aké je ich hlavné mesto. Dnes vám prinášame sériu zaujímavých faktov o najmenej známych krajinách našej planéty, ktoré vás naučia znovu o niečo viac. 

Nauru, ostrovný štát v Tichomorí je krajinou s najvyššou mierou obezity na celej planéte. Obezitou tu trpí až 95% obyvateľov. Podľa WHO je za tým genetika. Jedálniček ľudí tejto oblasti totiž stáročia obsahoval len ryby a zeleninu, no dnes ho vytvárajú rôzne pokrmy s vysokou dávkou cukrov a tukov. McDonald’s však na ostrove nehľadajte.

Foto: wikipedia.org

Marshallove ostrovy, ďalší z tichomorských štátov, je klimaticky najohrozenejšou krajinou na našej planéte. Väčšina z 1000 ostrovčekov, ktoré tvoria Marshallove ostrovy totiž ležia len 1,8 metra nad hladinou oceánu. Ak sa teda nič nezmení, je len otázkou času, kedy tento štát celkom zanikne.
Majuro Lagoon - Marshall Islands

Na ostrove Tanna v štáte Vanuatu existuje náboženské hnutie (alebo sekta ak chcete), ktoré uctieva princa Philipa, manžela anglickej kráľovnej.  Podľa tohto hnutia je princ božská bytosť, mýtický horský duch, ktorý precestoval široké moria a svet a zosobášil sa s mocnou ženou. Podľa legendy sa však táto bytosť raz na Vanuatu vráti.

Foto: wikipedia.org

Vo Francúzskej Polynézii, neďaleko atolu Tematangi leží miesto, ktoré je presne na opačnej strane zemegule ako Mekka. Ak by sa chcel teda na Tematangi nejaký moslim pomodliť, mohol by sa otočiť na ktorúkoľvek svetovú stranu. Na každý smer by bol totiž otočený smerom k posvätnému miestu Islamu.

Foto: wikipedia.org

Na ostrove Guam je takmer na mnohých cestách rýchlosť vozidiel obmedzená na 35 míľ za hodinu (niečo cez 50 km/h). Dôvodom je to, že ostrov nemá takmer žiadny zdroj piesku, ktorý by využili pri stavbe infraštruktúry. Mnohé cesty sú tak postavené zo zmesi koralov a ropných produktov. Keď však zaprší a cesty sa zamočia, stávajú sa extrémne šmykľavé a nebezpečné.
Guam Panorama

Maličké európske San Maríno je najstarším štátom na svete, ktorý siaha do roku 301 n.l.. Je taktiež jediným štátom na svete, kde nájdete viac áut ako ľudí a to s mierou 1263 áut na 1000 obyvateľov.
San Marino Twilight

Kiribati je jediným štátom, ktorý sa rozkladá na všetkých štyroch pologulách. Kiribati sa totiž nachádza na rovníku a zasahuje teda do severnej i južnej pologule. Taktiež sa ostrovy štátu Kiribati nachádzajú niektoré na východnej a niektoré na západnej pologuli. Okrem toho boli obyvatelia tohto štátu prvými ľuďmi, ktorí 1.januára 2000 videli svitanie Slnka nového tisícročia.

Foto: wikipedia.org

Samoa je štátom, kde už od začiatku 20. storočia oficiálne existujú tri rôzne pohlavia. Okrem mužského a ženského je to ešte transexuálne pohlavie – Fa’afafine. Toto pohlavie si pripisujú muži, ktorí však majú typicky mužské i ženské vlastnosti a dnes je neoddeliteľnou súčasťou kultúry tejto krajiny.
Auckland Pride Festival

Libéria a Etiópia sú jedinými africkými krajinami, ktoré neboli kolóniami niektorej z európskych mocností. Všetky zvyšné územia a národy si počas 19. a 20. storočia „rozdelili“ Belgičania, Portugalci, Angličania, Nemci, Holanďania, Francúzi, Taliani a Španieli.

Foto: wikipedia.org

V Severnej Kórei je jediným používaným a povoleným operačným systémom domáci Red Star OS. Je založený na systéme Linux a vytvorila ho domáca počítačová spoločnosť a nápadne sa podobá na prvé verzie Mac OS od Applu. V Severnej Kórei je tento systém dostupný v prepočte za niečo viac ako 4 eurá.

Foto: wikipedia.org

Maličký štátik Niue, ktorý má len o čosi viac ako 1600 obyvateľov, je prvým a jediným Wifi národom na svete. Všetci obyvatelia ostrova majú totiž internetové wi-fi pripojenie od svojej vlády celkom zadarmo.

Foto: wikipedia.org

Bhutánci si na svoje domy kreslia mužské penisy, aby odháňali zlých duchov. Táto tradícia siaha až do 14. storočia a má odháňať všetkých zlých duchov a démonov ďaleko od ich domovov.
Sacred Penises on Homes

Lesotho, Vatikán a San Maríno sú jediné tri štáty, ktoré sú ohraničené územím iného štátu. Na národnej úrovni sú to teda jediné tri enklávy celej planéty. Kým Vatikán a San Maríno obklopuje Taliansko, Lesotho leží uprostred Juhoafrickej republiky.
Vatican

Dubaj zďaleka nie je taký „vysoký“, ako sa o ňom hovorí. Áno, má síce najvyššiu budovu sveta – mrakodrap Burj Khalifa, ktorý sa týči do ohromnej výšky 828 metrov. To je ale tak všetko. Celkovo mesto Dubaj nie je tak „vysoké“ ako si mnohí myslia. V celom meste nájdete „len“ 1344 dokončených mrakodrapov. V takom Hongkongu je ich však 6606, v New Yorku zasa 6180. V roku 2006 síce jedna štvrtina všetkých žeriavov na svete pracovala práve v Dubaji, no po roku 2008 sa tento boom viditeľne spomalil.
Dubai

V celom Katare existujú len dva obchody, ktoré majú povolenie predávať alkohol a oba sa nachádzajú v hlavnom meste Dauha. Na nákup alkoholu potrebujú obyvatelia Kataru potvrdenie od zamestnávateľa, kde je uvedená suma, ktorú za mesiac zarobia. Na alkohol pritom môžu minúť len určitú malú časť zo svojho platu. V týchto dvoch obchodoch ako v jediných v krajine dostanete i bravčové mäso, ktoré moslimovia nekonzumujú.
Doha

Pozri aj: Krajina, kde je Islam hlboko zakorenený, no dnes tam nájdete všetky náboženstvá. 8 fascinujúcich faktov o Bahrajne, ktoré vás presvedčia, že podobná krajina na svete neexistuje

Príbehy
0
Komentovať (0)