Ilustračná foto: archív TASR

Orkán dostal meno Ignác a spôsobuje problémy v mnohých krajinách Európy.

Približne štvrťmilióna francúzskych domácností zostalo bez dodávok elektriny v dôsledku silného vetra, ktorý zasiahol rozsiahle oblasti severného Francúzska, ale aj priľahlé oblasti Holandska, Belgicka a Nemecka.

Prerušené bolo aj železničné spojenie medzi francúzskou Normandiou a hlavným mestom Paríž, informovala agentúra AP. Búrka udrela najskôr v stredu popoludní na oblasti Bretónska na pobreží Atlantického oceánu, kde strhávala strechy domov a vyvracala stromy. Viacero domov tam zničili prívalové povodne. V normandskom meste Fecamp rýchlosť vetra dosiahla až 175 kilometrov za hodinu.

Ilustračná foto: pxhere

Z oblasti hlásili strhnuté elektrické vedenia, v dôsledku čoho boli vo štvrtok ráno prerušené dodávky elektriny do viac než 250 000 domácností. Na ich odstránení pracuje asi 3000 pracovníkov technických tímov, uviedla agentúra AFP.

Nemeckí meteorológovia vydali na štvrtok pre sever a severovýchod krajiny varovania pred víchrom s rýchlosťou až 120 kilometrov za hodinu. Väčšie škody však z Nemecka zatiaľ nehlásili. Víchrica, ktorá zasiahla Európu dostala meno Ignác a nabrala už silu orkánu. Vzniknúť pritom môžu aj tornáda, informuje focus.de.

V meste Delmenhorst v Dolnom Sasku utrpel ľahšie zranenia muž, na ktorého spadol odtrhnutý konár. Počas noci narazil nákladný vlak do časti stromu, ktorá spadla na trať na predmestí Bonnu. V Berlíne preventívne uzatvorili dve zoologické záhrady a zvieratá dočasne umiestnili do vnútorných priestorov, píše agentúra AP.

Podobná situácia je aj v Českej republike. Meteorológovia na ČHMÚ informovali, že najsilnejší bude vietor behom poobedia, k večeru by mal ale slabnúť. Vietor tam však dnes poškodil strechy, lámal stromy a hlásia aj zranených. V teréne sú stovky hasičov, informuje tn.cz.

Vietor má dosahovať rýchlosť až 90 kilometrov za hodinu, na horách až 125 kilometrov za hodinu. Vo štvrtok spôsobil vietor výpadok dodávok elektriny pre 10-tisíc domácností v južných Čechách a podľa českej Správy železníc skomplikoval dopravu na železniciach hlavne v Plzenskom a Karlovarskom kraji. Stredočeskí záchranári zaznamenali tri prípady zranenia v priebehu dvadsiatich minút. „Vo všetkých prípadoch išlo o pád stromov na čelné časti auta. Zranenia sú ľahšie a stredne vážne,” povedala hovorkyňa stredočeských záchranárov Petra Homolová.

SHMÚ vydalo výstrahy aj na Slovensku

V niektorých okresoch Slovenska sa môže vo štvrtok vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého a druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Výstraha prvého stupňa pred vetrom platí pre okresy Bratislava, Pezinok, Senec a Dunajská Streda od 14.00 do 18.00 h. Pre Starú Ľubovňu, Kežmarok, Poprad, Námestovo, Liptovský Mikuláš a Tvrdošín meteorológovia vydali výstrahu od 7.00 h do 17.00 h.

Vo štvrtok sa môže vyskytnúť na severe Slovenska aj silný vietor na horách. Výstraha prvého stupňa platí od 7.00 do 9.00 h. Počas celého dňa, od 9.00 do 21.00 h, bude však pre silný vietor na horách platiť výstraha druhého stupňa. Prvý stupeň výstrahy bude pokračovať vo štvrtok v noci.

Týkať sa to má okresov Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Tvrdošín a Žilina. “Na horách nad pásmom lesa sa miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu,” tvrdí SHMÚ.

2
Uložiť článok
Komentovať