Tesla.com

Matej Mensatoris / / News
Solárne strechy na nerozoznanie od klasických, budú čoskoro realitou a to aj u nás.

Elona Muska a jeho úžasné projekty vám určite nemusíme bližšie predstavovať. Po veľkých úspechov ako sú elektromobily Tesla, vesmírne programy SpaceX, či stavba Gigafactory, prichádza Musk s novým úžasným projektom, ktorý by mal byť už čoskoro dostupný verejnosti. Iba včera cez sociálnu sieť Twitter ohlásil, že Tesla začína prijímať objednávky na solárne strechy. V inom vyhlásení zase sľúbil, že objednávky bude možné realizovať vo väčšine krajín po celom svete, Slovensko nevynímajúc. 

Prvé dodávky by po USA mali prebehnúť koncom tohto roka, takže už čoskoro môžu byť strechy pokryté solárnymi strešnými krytinami realitou. To ale nie je všetko. Musk ambiciózne vyhlásil, že solárne strechy budú mať doživotnú záruku.

Na stránkach Tesly sa píše: „Sklenené solárne dlaždice sú tak odolné, že vám garantujeme záruku po celú dobu životnosti vášho domu“. Na nasledujúcej animácií môžete vidieť ako solárna krytina odolá ľadovej krúpe o priemere 5 centimetrov, ktorá sa pohybuje rýchlosťou až 177 km/h.

Tesla.com

Ďalším významným faktorom je cena. Musk tvrdí, že cena takejto solárnej krytiny bude veľmi priaznivá a nebude sa výrazne líšiť od cien klasických škridiel. Tieto však majú výhody solárnej energie.

Nie je to len o výhodnej cene a doživotnej garancií. Vďaka solárnej energií, ktorá sa strechou vyrába, sa vám náklady vrátia v horizonte niekoľkých rokov. V 30 ročnom období dokáže strecha ušetriť podľa Muska až 27 500 eur.

Strešná krytina je na nerozoznanie od bežných škridiel, a tak je aj estetická a to najmä v porovnaní s klasickými solárnymi a fotovoltaickými panelmi, ktoré výrazne pretvárajú dizajn striech, čo sa niekomu nemusí páčiť. Solárne strešné krytiny budú dodávané vo viacerých prevedeniach, aby uspokojili potreby širokej verejnosti.

Tesla.com

Ako sme písali v úvode článku, prvé dodávky v Spojených štátoch amerických budú realizované koncom tohto roka. Potom budú uspokojované aj ďalšie trhy, takže teoreticky by sa v priebehu roka 2018 mohli prvé takéto strešné krytiny objaviť aj u nás.

Pozri aj: Majiteľ Tesla Model S obetoval svoje auto pre záchranu iného vodiča v života ohrozujúcom stave

interez.sk (mmm), futurism.comtesla.com
0
Komentovať (0)