Foto: Wikimedia

Zoznam najlepších cestovateľských destinácií na rok 2018 od spoločnosti Lonely Planet tento krát poriadne prekvapil. Nachádzajú sa v ňom miesta, o ktorých ste doposiaľ možno ani nepočuli.

Zabudnite na Benátky, Londýn, Rím či Paríž. Tie najlepšie cestovateľské destinácie na rok 2018 podľa odborníkov známej spoločnosti Lonely Planet vyzerajú celkom inak. Do zoznamu najprestížnejšej desiatky sa dostalo aj škótske mestečko o ktorom ste dodnes možno ani len nepočuli. Na šiestom mieste sa pomerne prekvapivo umiestnilo Dundee.

Dundee je štvrté najväčšie mesto Škótska s asi 140-tisíc obyvateľmi a nájdete ho na západe krajiny v oblasti ústia rieky Tay do Severného mora. Dundee v podstate na Britských ostrovoch ničím výrazne nevyniká. Ako sa teda do prestížneho zoznamu desiatky najlepších európskych destinácií pre rok 2018 dostalo? Spoločnosť Lonely Planet začala svoje zoznamy robiť s celkom novou myšlienkou. Zabudli na „mainstreamové“ destinácie a vytvorili zoznam tajomnejších, neznámych destinácií s veľkým potenciálom v oblasti cestovného ruchu.

Dundee and the River Tay

Najväčším lákadlom tohtoročnej sezóny je podľa spoločnosti Lonely Planet v meste Dundee zrekonštruované nábrežie a  čoskoro otvorené múzeum V&A Dundee. Otvorené bude 15. septembra a vstup je pre všetkých návštevníkov celkom zadarmo (nielen v tento deň). Múzeum je pritom nielen architektonickým zázrakom, ale láka samozrejme i na samotnou témou. Zamerané je totiž na zaoceánske plavby, obrovské osobné lode a celkovú námornú dopravu, ktorá sa v 20. storočí stala symbolom sily, dokonalosti a prestíže moderného sveta.

V & A Dundee

Okrem týchto lákadiel Dundee ponúka nahliadnuť i do histórie. V miestnom prístave nájdete kotviť RRS Discovery, s ktorou sa britský objaviteľ Robert Falcon Scott doplavil na južný pól len o mesiac neskôr, ako jeho slávny predchodca Roald Amundsen. V Dundee môžete obdivovať aj železničný most Tay Bridge pretínajúci záliv pri ústí rieky Tay, ktorý patril v roku svojho otvorenia (1883) s dĺžkou viac ako 3,2 km jedným z najdlhších na svete. Lákadlom je i typický škótsky hrad nachádzajúci sa neďaleko mesta s názvom Broughty castle.

RRS Discovery
Tay Railway Bridge panorama
Sunset panorama@ the Law
Broughty Castle

Do desiatky najlepších cestovateľských destinácií v Európe pre rok 2018 škótske mesto Dundee teda umiestnilo na 6. mieste. Ako sme už spomínali spoločnosť Lonely Planet tento krát siahla po záhadnejších a neznámejších destináciách a vynechala tradičné „mainstreamové“ lokality. Ako teda rebríček Top 10 vyzerá?

Top 10 miest v Európe, ktoré sa v roku 2018 oplatí navštíviť (Lonely Planet)

10. Tirana, Albánsko
9. Údolie Vipava, Slovinsko
8. Vilnius, Litva
7. Malé Kyklady, Grécko
6. Dundee, Škótsko
5. Provensalsko, Francúzsko
4. Kosovo
3. Frízsko, Holandsko
2. Kantábria, Španielsko
1. Emilia-Romagna, Taliansko

Pozri aj: Chefchaouen: Toto mestečko v Maroku je celé modré a keď ho navštívite, pohltí vás svojou atmosférou

lonelyplanet.com , ladbible.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )