Foto: CC Flickr.com

Lukáš Mužla / / Svet
Marocké mestečko Chefchaouen je prezývané i Modrá perla Afriky. Svojou atmosférou vás určite dostane.

Modrý sen, či Modrá perla Afriky. Pod takouto prezývkou je vo svete známe neveľké marocké mestečko Chefchaouen. Nájdete ho na severe krajiny neďaleko známejšieho a miliónového mesta Fés. Modrá perla Afriky je však skutočným klenotom Maroka. Jeho atmosféra a modré sfarbenie láka turistov z celého sveta. Vitajte v Chefchaouene. 

Chefchaouen a jeho asi 40-tisíc obyvateľov hľadajte v severnej časti Maroka v pohorí Ríf v oblasti medzi Atlantickým oceánom a Stredozemným morom. Táto strategická poloha mesta nie je vôbec náhodná. Chefchaouen bolo totiž pôvodne vojenskou pevnosťou a základňou pre útoky Maročanov na portugalských kolonistov, ktorých sa im nakoniec zo severného pobrežia Afriky predsa len podarilo vyhnať. Chefchaouen tak stratil svoju významnú vojenskú úlohu a získalo celkom inú. Stalo sa útočiskom židovských a moslimských utečencov z Európy.

Chefchaouen
Chefchaouen

Pôvabné a preslávené modré sfarbenie starého mesta v Chefchaouen je podľa mnohých výtvorom Židov, ktorí z Európy utiekli pred rastúcim šovinizmom v časoch, kedy sa v Nemecku k moci dostával Adolf Hitler. Domy, všetky do jedného natreté do modra, majú skutočne na svedomí židovský prisťahovalci. Pravdou však je, že sa to stalo omnoho skôr. Zvyk natierať domy na modro priniesli do mesta Chefchaouen Židia utekajúci pred španielskou inkvizícou už na prelome 15. a 16. storočia. Svedčí o tom i samotná architektúra samotného starého mesta v ktorom jasne cítiť prvky andalúzskej kultúry.

Chefchaouen
Chefchaouen
Chefchaouen 14

V súčasnosti žije Chefchaouen najmä turistickým ruchom. Návštevníkov láka najmä na jedinečné historické centrum Modrej perly Afriky. Okrem toho sem mnohí pricestujú kvôli hašišu. Práve v tomto meste je predaj tejto drogy (napriek nelegálnosti v celom Maroku) tolerovaný a je bežnou súčasťou miestnych pouličných trhov. Chefchaouen, to je však len malý kúsok Maroka, ktorý vám ani zďaleka nepriblíži túto úžasnú a jedinečnú krajinu.

Chefchaouen
Chefchaouen
Chefchaouen 19

Oveľa viac vám o Maroku v najbližšom Cestovateľskom kine prezradí Filip Gelačík. Nasadnite na lietajúci koberec a vyberte sa spoznávať históriu, architektúru, kultúru, remeslá a chute krajiny, v ktorej sa dodnes stretávajú kultúry arabského sveta, Afriky a Európy. Naše zvedavé nohy nás zavedú do preplnených veľkomiest ako Marrákeš či Casablanca, malebných miest so starými medinami, v ktorých akoby sa vrátil čas, pozrieme sa do púšte i pohoria Atlas, ale okúsime aj pobrežie s božskými plážami.

Cestovateľské kino: Maroko (Filip Gelačík)

29. máj – Bratislava, KC Dunaj

Lístky na premietanie sú dostupné na tomto odkaze.

Foto: Cestovateľské kino

Pozri aj: Do roku 2013 ich takmer nikto nenavštívil. Dúhové hory v Peru sú najfarebnejším miestom sveta, ktoré vyzerá ako z inej planéty

0
Komentovať (0)