Larrousiney/wikipedia.org

Lukáš Mužla / / Svet
Aj Európa má svoje púšte, ktoré sa však svojou slávou ani zďaleka nepribližujú svetovo najznámejším. Najväčšia piesková duna v Európe sa však nenachádza na púšti, ale na pobreží Francúzska.

Púštne oblasti sú pre obyvateľov Európy akousi exotikou. Aj v Európe však máme niekoľko púští, ktoré sa však k sláve Sahary, Gobi či Arabskej púští ani zďaleka nepribližujú. Najväčšiu európsku púšť nájdete na Ukrajine. Púšte sa však vyskytujú aj v Taliansku či Španielsku. Najväčšia piesočná duna v Európe sa však nenachádza ani v jednej z týchto oblastí. Nájdete ju vo Francúzsku.

Duna du Pyla je najväčšou piesočnou dunou v Európe. Nejde však o púštnu dunu. Du Pyla vznikla naviatím piesku z morského pobrežia. Nájdete ju vo Francúzsku, asi 60 kilometrov od známeho mesta Bordeaux, na pobreží Biskajského zálivu. Rozmery tejto duny sú naozaj prekvapivé. Je vysoká viac ako 107 metrov, široká 500 metrov a dlhá 3 kilometre. Vyčnievajúci pás piesku „svieti“ v inak zelenej krajine a je obrovským lákadlom turistov, napriek tomu, že ide o chránenú oblasť a duna môže byť pre človeka aj nebezpečná.

France-001797

1 milión turistov ročne. To je bilancia najväčšej európskej piesočnej duny, ktorá je zapísaná v Svetovom dedičstve UNESCO. Pod dunou nájdete aj piesočnú pláž, ktorá však pre veľký príliv môže byť pre človeka nebezpečná. Okrem toho je du Pyla pre aktivity človeka rizikom aj z iného pohľadu. Piesočná duna sa neustále rozširuje a ukrajuje nielen z lesného porastu, ale v minulosti svojím postupom „zničila“ aj cesty či niekoľko domov. Ročne sa totiž duna rozšíri v priemere až o 5 metrov.

Dune of Pilat

Dune du Pilat Sunrise

Ak by ste sa v budúcnosti rozhodli dunu du Pyla navštíviť,0 vedzte, že váš zážitok neostane len pri najväčšej piesočnej dune v Európe. Les, z ktorého si piesok každoročne „ukrojí“ poriadny kus, je totiž najväčším borovicovým lesom v západnej Európe. Okrem toho vám viac ako 107 metrov vysoká duna ponúkne úchvatný pohľad na Atlantický oceán a časť Francúzska.

Pozri aj: Fotky, ktoré ťa presvedčia o tom, aká je príroda úžasná: Kalifornská púšť sa na pár dní premienila na more pestrofarebných kvetov

interez.sk (Lukáš M.), amusingplanet.com


Komentovať (0)