foto: Unsplash, Lukáš Mužla (interez.sk)

Maroko je krajina, ktorú by ste mali mať na svojom cestovateľskom zozname. Prinášame niekoľko tipov, ako si ju naplno užiť.

Maroko dnes patrí k obľúbeným destináciám, ktoré si množstvo ľudí zvolí na dovolenku. Lákavá je najmä lacná cena leteniek, vďaka ktorej sa nám Afrika stáva ešte prístupnejšou, než kedykoľvek predtým. Na internete môžeme nájsť rôzne pohľady na túto krajinu, rozhodli sme sa ju teda zažiť na vlastnej koži.

Článok pokračuje pod videom ↓

Marocká kultúra

Nízkonákladová letecká doprava do Maroka vás často zavedie do mesta Marakéš, z ktorého je možné sa pohodlne dostať na miesta, ktoré by ste chceli navštíviť. Je to na skok od pohoria Atlas, a dokonca iba 60 kilometrov od jeho najvyššieho vrchu Džabal Tubkal, ktorý sa nachádza v pohorí Vysoký atlas. Ak ste milovníkom povaľovania sa na pláži, môžete navštíviť niektoré z prístavných miest, ktoré sa nachádzajú na pobreží Atlantického oceána alebo obdivovať miestne pamiatky a vychutnať si oddych v čarovných záhradách.

Letenky do marockého mesta Marakéš sú dostupné za:

Treba sa však pripraviť na to, že je to krajina inej kultúry, ktorú by sme ako turisti mali rešpektovať. Ak sa jej však chcete priblížiť a čo najviac ju spoznať, práve v Marakéši máte na to jedinečnú možnosť. Môže sa však stať, že vám úplne miestne zvyky nesadnú a aj na to treba byť pri výbere tejto destinácie pripravený. Pozrime sa, s čím všetkým sa môžeme stretnúť pri návšteve Maroka a na miesta, ktoré by vo vašom itinerári nemali chýbať.

Čerpanie miestnej atmosféry na Jemaa el-Fna

Námestie Jemaa el-Fna patrí medzi najväčšie atrakcie mesta Marakéš. Nachádza sa v centre Mediny – starého mesta. Od Marakéšu je oddelené mestskými hradbami, ktoré sú jednou z pamiatok Maroka zapísaných do svetového dedičstva UNESCO. Jemaa el-Fna okamžite vtiahne do svojej atmosféry každého okoloidúceho. Na miestnych trhoch nájdeme výrobky od výmyslu sveta a určite by ste nemali zabudnúť ochutnať preslávený pomarančový džús, ktorý predávajú v množstve stánkoch.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Na trhu nájdete rôzne špeciality

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)
Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Pripravte sa však aj na to, že hneď, ako sa čo i len na niečo pozriete, okamžite ku vám pribehne predávajúci, ktorý vás pritiahne ku svojmu stánku a snaží svoj výrobok predať. Pre niekoho to môže byť naozaj zážitok, no ak vás takto osloví predajca pri každom stánku alebo vás naraz obklopia viacerí, môže to byť po čase trocha nepríjemné. Ak sa už rozhodnete niečo kúpiť, pripravte sa vyjednávanie cien. Predajca vám totiž vždy ponúkne ich vrchný strop a môže sa ľahko stať, že vás tak pripravia zbytočne o množstvo peňazí.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Rovnako si treba dávať pozor, ak sa rozhodnete jesť priamo na trhoch. Majú totiž svoje triky, ako vám predať aj to, čo si neobjednáte a následne vás zaskočia sumou, ktorú im máte zaplatiť. Napriek tomu však miestnu atmosféru treba zažiť a okúsiť ju najmä večer, kedy okrem obchodníkov na ulicu vyjdú tanečníci, zaklínači hadov alebo môžete na ulici vyskúšať miestne hazardné hry. Treba si však dať pozor napríklad na ženy, ktoré lákajú na tetovania henou s tým, že prídu ku vám priamo s injekciou alebo nemusí byť príjemná atrakcia v podobe makakov priviazaných na reťaziach a ich nežiadaná interakcia s vami. Tiež si dávajte pozor na to, čo fotíte. Ak si totiž týchto týchto pouličných umelcov odfotografujete, pokojne si od vás za to vypýtajú peniaze.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Okrem toho sa tu nachádza aj neslávne preslávená Café Argana, na ktorej sa odohral v roku 2011 samovražedný teroristický útok, pri ktorom prišlo o život 17 ľudí. Aj práve vďaka tejto povesti sem však dorazí množstvo návštevníkov, ktorí si na jej terase s unikátnym výhľadom na trhy vychutnajú napríklad tradičný mätový čaj.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Tradícia farbenia kože

Predajcovia majú na turistov vymyslené zvláštne metódy, ako im predať svoj výrobok. Môže sa však stať, že práve vďaka nim vás zavedú na miesto, ktoré by ste inak možno nenavštívili. Na ulici nás zastavil muž, ktorý nám ukázal miesto, na ktorom sa farbia kože. Najznámejšie koželužne sa síce nachádzajú v marockom mestečku Fez, no môžete na ne naraziť aj v Marakéši. Pri vstupe nám do rúk dali listy mäty, ktoré zmierňovali miestny zápach. Následne nás náš sprievodca odovzdal inému, ktorý nám toto miesto ukázal aj z hora budovy.

Napokon sa však ukázal ich pravý cieľ a tým bol tretí krok – predávanie svojich výrobkov. Na jednej strane nám to síce prinieslo unikátny zážitok, no na druhej iba potvrdilo, že je to iba ďalší zo spôsobov, ako získať od návštevníkov peniaze. Ak však máte záujem o pravé kožené výrobky, nechať sa takto „zlákať“ je ideálny spôsob na ich získanie. A to aj s pridanou hodnotou.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Všetko pre turistov

Jednou z najväčších atrakcií Marakéšu je jazda na ťavách, ktorú tu môžete vyskúšať. Na túto atrakciu narazíte už vopred, pri plánovaní svojho výletu a môžete si ju rovno zarezervovať. Rovnako tieto ponuky nájdete aj na tabuliach priamo v meste, ktoré lákajú turistov na poznávacie výlety. Ak však ale preferujete ekologické cestovanie a vyhýbate sa atrakciám so živými zvieratami, radíme vám radšej tento bod vynechať. Príjemné zážitky si totiž neodnesiete, práve naopak.

Na fotkách sľubujúci výlet v púštnej Sahare sa totiž môže zmeniť na vozenie na zvieratách pri okrajoch vozoviek ciest. Takéto miesta nájdete aj priamo v Marakéši hneď niekoľko. Ak vás to však napriek tomu láka, vyskúšajte to a posúďte sami. Alebo sa radšej vyberte do hôr Atlasu a snažte sa nerušene vychutnávať možnosti, ktoré ponúka miestna príroda a nepodľahnite lákadlám turistického priemyslu, ktoré môžu byť v skutočnosti horšie, ako by ste si možno počiatočne mysleli.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Pýcha mesta

Medzi jednu z najdôležitejších pamiatok mesta Marakéš patrí mešita Koutoubia, ktorá sa nachádza iba niekoľko metrov od námestia Jemaa el-Fna. Ide o najväčšiu mešitu v meste a platí tu pravidlo, že žiadna iná budova tu nemôže byť vyššia ako jej minaret. Uvidíte ju teda veľmi jednoducho z rôznych miest Mediny a stáva sa výborným orientačným bodom. Ak by ste však do nej chceli nazrieť aj zvnútra, zostanete sklamaný.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Podobne ako ostatné duchovne významné pamiatky má pre turistov vstup zakázaný. Je teda vyhradeným miestom iba pre moslimov. Jeho brány sú strážené, rovnako ako napríklad aj židovský cintorín Mellah. Ide o historicky významné miesto a ak sa vám ho predsa podarí vidieť na vlastné oči, bude to určite nezabudnuteľný zážitok.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Niečo pre milovníkov hôr

Maroko je miesto, kde nájdete púšť, pláže aj hory na jednom mieste. Preto by ste pri jeho návšteve nemali vynechať pohorie Atlas. Okrem nenapodobiteľnej prírody tu môžete stretnúť pôvodných obyvateľov Berberov, ktorých asimilovali Arabi. Pohorie Atlas sa okrem Maroka rozkladá aj v Alžírsku a Tunisku.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Jeho najvyšší vrch Džabal Tubkal s výškou 4 165 m n. m. sa však nachádza priamo v Maroku. A to práve neďaleko Marakéšu. Výstup naň nie je ani zďaleka jednoduchý. Treba si vybrať správne ročné obdobie a pripraviť si niekoľko dní. Tie však určite stojí za to práve tomuto miestu investovať. Ak by ste namiesto turistiky chceli vyskúšať iba kratšiu prechádzku v lone prírody, je to tu tiež možné. Máte možnosť si dokonca objednať výlet s miestnym sprievodcom, ktorý vás Atlasom prevedie a spoznáte aj kus kultúry pôvodných obyvateľov.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)
Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Nazrite do histórie Marakéšu

Marakéš ponúka množstvo možností na spoznávanie miestnej kultúry pre milovníkov histórie. Môžete obdivovať napríklad viac ako 200 hrobiek rodu Saadiovcov, ktoré vyčnievajú najmä svojimi brilantne zdobenými detailami a pomocou nich spoznať históriu jedného panovníckeho rodu, počas ktorého zažil Marakéš jedno zo svojho posledného obdobia slávy.

Neprehliadnite ani palác Bahia, ktorý sa nachádza neďaleko od nich. Preslávil sa najmä tým, že na konci 19. storočia, kedy bol postavený, bol najväčším palácom. Odpočinúť si môžete v miestnych záhradách. V Marakéši je návšteva podobných miest spoplatnená. Ako sme si všimli, v súčasnosti sa ceny vstupu pohybujú na 70 dirhamoch (menej ako 7 eur). Ak teda plánujete navštíviť všetky miestne pamiatky, pripravte si väčšiu sumu.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Miesto velikána módy

Červené mesto Maroka – Marakéš si obľúbila aj francúzska módna ikona Yves Saint Laurent. A záhradu jeho Jardin Majorelle až natoľko, že si ju spolu so svojím priateľom Pierrom Bergém kúpili. Ak nebudete mať práve náladu na rušné uličky ciest, po ktorých premáva množstvo cyklistov, motorkárov, desiatky taxíkov a kočov poháňaných kôňmi naraz, môžete si ísť oddýchnuť práve sem. V záhrade sa nachádza množstvo druhov vzácnych rastlín napríklad z Mexika alebo Južnej Afriky.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Nájdete tu aj múzeum venované samotnému Yves Saint Laurentovi a jeho ducha, ktorý vás bude na každom jej mieste sprevádzať, na ktorom bol jeho popol rozptýlený. Do záhrady sa však platí vstupné, rovnako do väčšiny miestnych pamiatok, 70 dirhamov (niečo pod 7 eur). Pripravte sa však aj na to, je vytúžený pokoj si tu úplne neužijete. Okrem vás už pri vstupe stretnete davy turistov, ktorý zaplnia záhradu už od jej otvorenia.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Obľúbené miesto influencerov

Okrem samotného Marakéšu nájdeme v Maroku viacero miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Ak plánujete v Maroku stráviť dlhší čas, určite vám ich odporúčame navštíviť. Jedným z nich je aj extra fotogenické modré mestečko Chefchaouen. Jeho modré uličky a domčeky vás určite očaria. Vďaka nim sa stalo obľúbeným pre množstvo turistov, ktorí sem prichádzajú, aby si tu urobili fotografiu. Nachádza sa na severe Maroka a okrem svojho originálneho vzhľadu sa preslávilo aj pestovaním konope alebo predajom hašiša. To však nie je Maroku ojedinelé. Pripravte sa na to, že pri prechádzkach uliciach Marakéšu vás oslovia práve s týmto, či o drogu nemáte záujem. Najmä večer.

foto: commons.wikimedia.org (Mohammed5420)

Klasika z filmových plátien

Pri spoznávaní mestečiek Maroka nevynechajte kultové miesto, ktoré preslávilo film Casablanca. Na pobreží Atlantického oceánu môžeme navštíviť aj toto mesto, ktoré je najväčším prístavom v Severnej Afrike. Okrem toho sa sem viete dostať rovno na dve letiská alebo železničnou dopravou z Marakéša či Rabatom. Aj vďaka tomu patrí medzi jedno z najdôležitejších afrických miest.

Casablanca Mosque Hassan

Autentické bývanie

Ak sa rozhodnete bývať priamo v Marakéši a odtiaľ spoznávať okolité miesta, nájdete tu na jednej strane luxusné hotely a moderné obchodné centrá a na druhej môžete vyskúšať bývanie v miestnom dome nazývanom riad. Ide o tradičné obydlie, uprostred ktorého sa často nachádza napríklad fontána. Ceny riadov sa pohybujú na nízkych sumách a môžete tak jednoducho zažiť autentické bývanie v Medine. Ak chcete zažiť pravý Marakéš, určite ich uprednostnite.

Pripravia vám tu typické raňajky

Foto: Zuzana Veslíková (interez.sk)

Ubytovanie si môžete booknuť napríklad cez Airbnb, kde nájdete množstvo lacných ponúk. Pred rezerváciou však skontrolujte to, kde sa nachádza, aby bolo miesto bývania v súlade s vaším itinerárom. Rovnako sa nezľaknite množstvo úzkych uličiek, ktoré sa v Medine nachádzajú. Pripravte sa aj na množstvo pohľadov, ktoré budú na vás smerovať okamžite po tom, ako svoje ubytovanie opustíte. Preto by si mali dávať pozor najmä ženy a obliecť sa primerane, aby v moslimskej krajine nebudili zbytočnú pozornosť. Nemusí to byť totiž vždy úplne príjemné.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Najnovšie články