Foto: NASA Langley Research Center; restored by Adam Cuerden

Mary Jackson bola jednou zo žien, ktorých príbeh v roku 2016 vyrozprával film Hidden Figures, na Slovensku známy aj ako Skryté čísla.

Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pomenuje svoje hlavné ústredie vo Washingtone po svojej prvej afroamerickej inžinierke Mary Jacksonovej. V stredu o tom informovala agentúra DPA.

Jacksonová začala pre NASA pracovať v 50. rokoch 20. storočia, najskôr v oblasti matematického výskumu a potom ako inžinierka.

Patrila k malej skupine žien, ktoré sa podieľali na uskutočnení prvých úspešných vesmírnych misií NASA. Bolo to v čase, keď sa ešte aj v inštitúciách NASA uplatňovala rasová segregácia.

„Mary Jacksonová bola jednou zo žien, ktoré sa výrazne podieľali na úspechu NASA. Tá vďaka nim dostala do vesmíru prvého Američana. Jacksonová tak prelomila bariéry a otvorila nové možnosti pre všetky Afroameričanky a ženy so záujmom o inžinierstvo a technológie,“ povedal šéf NASA Jim Bridenstine.

Prínos prvých afroamerických špecialistiek v NASA bol prehliadaný až do roku 2016, keď sa verejnosť dozvedela o ich príbehu vďaka hollywoodskemu filmu „Skryté čísla“ (Hidden Figures).

Mary Jacksonová zomrela v roku 2005. Po nej pomenované ústredne NASA bude sídliť na ulici Hidden Figures Way (Cesta Skrytých čísel), ktorú premenovali minulý rok na počesť uvedeného filmu.

Podľa Bridenstina sa NASA pomenovávaním a premenovávaním svojich objektov pokúša vzdať poctu ľuďom inej farby pleti a uctiť si ich dedičstvo.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )