Foto: SITA/Jana Birošová

Smrť známeho herca bude možno prešetrená.

Čoskoro sa môžeme dozvedieť, či bola zosnulému hercovi Danovi Heribanovi poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť. V utorok sa na urgente v Bratislave sťažoval na bolesti chrbta, deň nato zomrel.

Smrť obľúbeného herca v stredu (24. 5. 2023) šokovala Slovensko. Či bola Danovi Heribanovi poskytnutá správna zdravotná starostlivosť, môže prešetriť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) aj z vlastnej iniciatívy. Túto možnosť podľa informácií denníka SME zvažuje.

Akútna disekcia aorty

Telo herca bolo už podľa denníka na pitve, príčinou má byť akútna disekcia aorty. Ide o náhle natrhnutie hlavnej tepny ľudského tela, ktorá vychádza zo srdca a zásobuje krvou celý organizmus.

O pravdepodobnej príčine už skôr informoval známy lekár, internista a primár Milan Kulkovský: „Podľa dostupných informácii je na základe mojich skúseností pravdepodobnou príčinou náhleho skonania Daniela Heribana akútna disekcia aorty, ktorá sa žiaľ prejavuje často nešpecificky, napríklad bolesťami chrbta. Menej pravdepodobnou príčinou je srdcový infarkt. Svoj názor som písať nechcel, no hnevajú ma šíriace sa “zaručené” informácie konšpirátorov, ktorí zbytočne zneužívajú túto obrovskú tragédiu,“ napísal na sociálnej sieti.

Na snímke herec Dano Heriban počas tlačovej konferencie tvorcov pripravovanej premiéry pôvodnej hry Jižího Havelku „Elity“ napísanej na objednávku Činohry SND v Bratislave 29. marca 2017. FOTO TASR – Michal Svítok

Dohľad z vlastného podnetu analyzujú

„Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou neeviduje žiadne podanie v súvislosti so zdravotnou starostlivosťou poskytovanou zosnulému,“ tvrdí hovorkyňa úradu Monika Hudecová.

Úrad však podľa nej môže aj sám od seba vykonať dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorá bola Heribanovi poskytnutá. „Dôvody na dohľad z vlastného podnetu v súčasnosti analyzujeme,“ pripúšťa túto možnosť Hudecová.

Najnovšie články