businessinsider.com

Apple, na rozdiel od ostatných firiem na svete je priamo spätá s jedným menom: Steve Jobs. Bez pochýb, Jobs bol hybnou silou, ktorá spravila z Apple najcennejšiu tech spoločnosť. Zásluha však, samozrejme, nepatrí len Stevovi Jobsovi.

Okolo Steva Jobsa sa zišiel celý tím talentovaných ľudí, ktorí mu pomohli Apple vybudovať. Bohužiaľ, na mnoho z nich sa akosi pozabudlo. A práve to je dôvodom, prečo tento článok vznikol. Aby sa skupina týchto 10 najdôležitejších ľudí pripomenula. So zhromaždením informácií pomáhal prvý generálny riaditeľ Apple, Michael Scott. Svojimi spomienkami o prvých zamestnancoch prispel aj Steve Wozniak. Zamestnanci v zozname nie sú zoradení v poradí, v akom sa k firme pripojili. Avšak pri nástupe do firmy zamestnanci dostali svoje číslo, aby to mala učtáreň jednoduchšie.

  1. Gary Martin, vedúci účtovníctva

Martin Gary sa pridal k Apple napriek tomu, že si myslel, že firma nebude úspešná. A ostal až do roku 1983. Neskôr, po odchode z Apple sa pripojil k firme Starstruck, ktorá sa zaoberala možnosťami cestovania do kozmu. Počas nasledujúcich rokov vystriedal pozície ešte v niekoľkých ďalších spoločnostiach.

gary martin
businessinsider.com
  1. Sherry Livingston, ktorá bola pravou rukou prvého generálneho riaditeľa Apple

Sherry bola prvou sekretárkou Apple a pre spoločnosť toho urobila veľa. Michael Scott, ktorý ju najal sa vyjadril, že v podstate robila všetku „špinavú“ prácu. Predtým, ako sa zabehli počítače, všetky informácie boli uložené v papierových zakladačoch. Samozrejme, všetky mala na starosti Sherry.

sherry livingston
businessinsider.com
  1. Chris Espinosa pracoval pre Apple ako brigádnik popri strednej škole, a stále tam pracuje!

Chris Espinosa sa pripojil k zamestnancom Apple, keď mal len 14 rokov a ešte bol len na strednej škole. A stále pre Apple pracuje. V súčasnosti je človekom, ktorý pre Apple pracuje najdlhšie. Chris napísal, že s číslom 8. skončil preto, lebo keď Michael „Scotty“ Scott rozdeľoval už spomínané čísla, Espinosa prišiel kvôli škole neskoro do práce, a stal sa tak až zamestnancom číslo 8. Prepáč, Chris!

chris espinosa
digibarn.com
  1. Michael „Scotty“ Scott bol prvým generálnym riaditeľom Apple

Scott sa vyjadril, že číslo 7. sám sebe priradil zo žartu. Je to odkaz na Jamesa Bonda – Agenta 007. Ako už bolo spomenuté, Scotty totiž priraďoval zamestnancom čísla a zabezpečoval organizovaný chod spoločnosti. Do spoločnosti ho priviedol Mike Markkula, ktorý do Apple investoval 250-tisíc dolárov a pomohol vytvoriť podnikateľský plán.

  1. Randy Wigginton, ktorý neskôr pracoval pre mnoho ďalších významných tech spoločností

Randyho hlavnou náplňou práce bolo prepísať programovací jazyk BASIC tak, aby ho mohol využívať Apple II. Medzi inými Randy tiež spolupracoval na eBay-i, Google, Chegg a Square – okrem iných.. Šikovný človek!

  1. Rod Holt bol mimoriadne dôležitý človek pre vývoj Apple II

Rod bol mimoriadne uznávaný návrhár a pri vstupe do Apple bol spočiatku skeptický. V diele „Return to the Little Kingdom“ (v preklade Návrat do malého kráľovstva) sa vyjadril, že Jobs ho takpovediac „podviedol“, aby ho dostal do firmy. Holt pomáhal vyvíjať zdroje pre Apple II. Po šiestich rokoch práce pre Apple bol Holt vytlačený z firmy novým manažmentom.

  1. Bill Fernandez bol tretím zamestnancom Apple, po dvoch Stev-och

Fernandez a Jobs sa prvýkrát stretli na strednej škole, kde Jobs nastúpil ako nový študent. Fernandez bol tiež susedom a blízkym priateľom Wozniaka. Na svojom profile LinkedIn sa vyjadril, že dvomi zakladateľmi boli Woz a Jobs. Nimi bol najatý ako prvý oficiálny zamestnanec Apple. Fungoval na rôznych pozíciách, najprv pracoval s hardvérom, neskôr softvérom, atď. Pracoval na Apple I, Apple II, Macintosh-i a iných hardvérových projektoch. Spomedzi softvérových projektov to boli MacOS, QuickTime, HyperCard a ďalšie. Vo firme Apple ostal až do roku 1993, kedy odišiel a zamestnal sa vo firme Ingres. V súčasnosti je generálnym riaditeľom firmy Omnibiotics.

bill fernandez
zdnet.com
  1. Mike Markkula, takzvaný „moneyman“

Mike bol pre začiatky Apple rovnako dôležitý, ako dvaja Steve-ovia. Do spoločnosti investoval celkovo 205-tisíc dolárov. Na oplátku za túto investíciu dostal 30% spoločnosti. Okrem toho manažoval spoločnosť, pomáhal vypracovať podnikateľský plán, najal prvého generálneho riaditeľa a trval na tom, aby sa Wozniak stal súčasťou Apple (ten v tom čase zvažoval prácu pre HP). Markkula bol zamestnancom Intelu, a keď sa firma stala slávnou, Mike sa stal milionárom ešte pred tridsiatkou. Podľa vyjadrení „Return to the Little Kingdom“, jeho investícia predstavovala menej ako 10 percent celkovej hodnoty Apple v tom čase. V spoločnosti Apple ostal do roku 1997, pričom bol svedkom odchodu aj návratu Jobsa do firmy. Keď sa Jobs vrátil, Markkula odišiel. Odvtedy investoval do niekoľkých ďalších projektov a daroval peniaze Univerzite Santa Clara, kde funguje Markkulovo Centrum Aplikovanej Etiky.

mike markkula
alchetron.com
  1. Steve Jobs sa stal zamestnancom číslo dva

Prečo bol Steve Jobs práve zamestnancom číslo dva a nie číslom jeden? Michael Scotty sa vyjadril, že mu číslo jeden nepridelil preto, lebo by to bolo už jednoducho priveľa. Ako je známe, Jobs na istý čas Apple opustil (resp. bol vyhnaný), vytvoril nový start up s názvom NeXT, následne sa vrátil do Apple a spoločnosť preslávil (keď Apple odkúpila NeXT). A medzitým chvíľu viedol aj Pixar. Steve Jobs zomrel v októbri 2011.

steve jobs
businessinsider.com
  1. Steve Wozniak, technický odborník

Wozniak sa takmer ani nestal súčasťou Apple. Dostal ponuku práce pre HP v Oregone, ktorú zvažoval. A urobil správne, keď sa rozhodol pre Apple. „Woz“, ako mu  hovoria, je stále súčasťou Silicon Valley, poskytuje rozhovory, prednáša a objavil sa aj v ekvivalente našej tanečnej súťaže Tanec snov (Dancing with the Stars).

Ronald Wayne
richestcelebrities.org

BONUS: Ronald Wayne sa rozhodol predať svoj podiel v spoločnosti za 1700 dolárov.

Ronald Wayne bol pôvodne partnerom Steva Jobsa a Steva Wozniaka, ale rozhodol sa, že to nie je nič pre neho a zo spoločnosti odišiel. Aby to bolo oficiálne, Markkula odkúpil jeho podiel v roku 1977 za 1700 dolárov. V roku 2012 Wayne o svojom odchode z Apple napísal esej. Vyjadril sa, že z firmy neodišiel pre nedostatok nadšenia z konceptu. Okrem strachu z finančných strát ho k odchodu donútilo aj to, že si sám seba nevedel predstaviť, ako v tej spoločnosti trávi svoje dni. Nebolo to pre neho vhodné prostredie. Vedel, že spoločnosť Apple raz bude úspešná, ale nevedel kedy a čo všetko dovtedy bude musieť obetovať. Wayne si priznal, že medzi rokmi 1976 a 2012, kedy napísal esej, zrejme prišiel o milióny dolárov, ale toto všetko je skúška charakteru.

Pozri aj: 5 tohtoročných prijímacích otázok, ktoré vás presvedčia, že pre prácu v Google je potrebnejšia kreativita ako vedomosti

interez.sk (Petra Sušaninová) businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články