Foto: Amey Kandalgaonkar

Aj súčasná architektúra sa má čo učiť od našich antických predkov.

Moderná architektúra nepozná hraníc. Keď sa spojí originálna myšlienka a štipka tvorivej kreativity, môže vzniknúť naozaj unikátne dielo. Vďaka prepojeniu antických pozostatkov s dnešným dizajnom sa aj luxusné ubytovanie v útrobách skaly stáva realitou. 

Architekt Amey Kandalgaonkar vytvoril originálny minimalistický návrh domu vo vnútri skaly. Kontext tohoto projektu je inšpirovaný archeologickým náleziskom Madain Saleh. „Keď som po prvýkrát uvidel architektúru Madain Selah v Saudskej Arábii, vedel som, že ju musím použiť ako inšpiráciu pre svoj architektonický projekt,“ napísal nám Amey.

Foto: Amey Kandalgaonkar

Madain Selah

  • je prvá pamiatka v Saudskej Arábii zapísaná v zozname UNESCO
  • jej zachovalé pozostatky pochádzajú z neskorej antiky
  • najvzácnejších je najmä 131 skalných monumentálnych hrobiek s komplikovane zdobenými fasádami Nabatejského kráľovstva

Obdiv k tomuto vzácnemu dedičstvu, ktoré pre nás zanechali predkovia, inšpiroval Ameyho pri práci.

Foto: Amey Kandalgaonkar

Prepojenie minulosti so súčasnosťou

Kandalgaonkar by chcel vytvoriť nevídané architektonické dielo vďaka spojeniu starých prvkov so súčasnou betónovou architektúrou. Ako uviedol portál Designboom, do fasády pozostávajúcej z masy pieskovca chce zaviesť druhý materiál, ktorý by mal prechádzať pôvodnou horninou, pomocou vkladania betónových dosiek.

Foto: Amey Kandalgaonkar

Vzhľadom na zložitú vizuálnu stavbu skál v Madain Saleh bolo nevyhnutné použiť jednoduché plochy, aby sa medzi nimi vytvorila vizuálna rovnováha,“ napísal. „Samotný proces tvorby 3D návrhu domu v skale bol procesom sochárstva. Pri vkladaní jeho častí do skaly som sa snažil udržať jeho čo najvernejšiu podobu pri pohľade z úrovne očí. Iba pri pozorovaní z vtáčej perspektívny sa tak odhalí skutočný rozsah tohoto výtvoru.“

Foto: Amey Kandalgaonkar

Šanghajský architekt a fotograf Amey sa vo svojich projektoch snaží klásť dôraz na kultúrnu históriu, ktorá je neuveriteľne inšpiratívna aj v dnešnej dobe. Vytváranie takýchto návrhov považuje za kreatívnu činnosť, vďaka ktorej môže trénovať a zlepšovať svoje dizajnérske schopnosti.

Foto: Amey Kandalgaonkar

Vizualizácie boli uverejnené so súhlasom autora. Sledujte ho na jeho Instagrame.

en.wikipedia.orgdesignboom.com, Instagram
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )