Ilustračné foto: Unsplash

Za posledných 15 rokov emigrovalo zo Slovenska do cudziny 300.000 občanov a každoročne odchádza 30.000 ďalších. Väčšinou ide o vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

Aj o tom je film Tiny Diosi Nový život. Snímka, ktorú režisérka nakrúcala tri roky, ukazuje, v akých podmienkach naši ľudia v zahraničí žijú a pomenúva dôvody ich odchodu. Dej celovečerného dokumentu sa odohráva v Nórsku. Aktuálnu tému odchodu Slovákov za prácou do zahraničia zobrazujú filmári prostredníctvom početnej komunity Slovákov v tejto krajine, kde tvoria až polovicu zamestnancov v druhom najväčšom mäsokombináte v krajine.

Strata istôt, dôvery v svoju budúcnosť na Slovensku, vyrovnávanie sa s pocitom izolácie v cudzine, ale aj objavovanie nových príležitostí – to všetko je témou filmu zachytávajúceho generácie Slovákov od 20-ročných až po pracovníkov pred dôchodkom. Zobrazuje zároveň akési slovenské geto – uzavretú komunitu Slovákov – malé Slovensko v Nórsku, kde zostávajú Slováci verní svojmu spôsobu života, oslavujú najväčšie sviatky v roku spoločne tak, ako boli zvyknutí doma na Slovensku.

Malebná, fascinujúca krajina na severe Nórska, majestátne hory, ľadovce a pod nimi fjordy – prostredie, ktoré mnohí Slováci poznajú len z fotografií, sa stalo pre početnú komunitu Slovákov druhým domovom. Museli si zvyknúť na drsné podmienky, dlhú zimu, polárne dni a noci, a na to, že ich domov je vzdialený tisícky kilometrov. Mnohí zanechali doma svoje rodiny a odišli do Nórska za zárobkom, stabilnými pracovnými podmienkami, kde žijú a pracujú dlhé roky, pretože neveria, že by si doma našli prácu na podobnej úrovni.

Dokument je koprodukciou filmovej spoločnosti Furia Film Plus a RTVS v spolupráci s Kontrafilmom Praha. Nový život odvysiela RTVS vo štvrtok 21. decembra o 21.00 h na Dvojke. TASR informovala Eva Sládková z agentúry Propaganda House.

Pozri aj: O zastrelenej medvedici Inge vznikol dokument

TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)