Foto: wikimedia.org/Predrag Vuckovic/Red Bull Content Pool

Ako to asi vyzerá na mieste, kde sa zdokonaľujú tí najlepší z najlepších?

Ak chcete podávať vrcholové výkony, musíte mať okrem talentu a vytrvalosti často aj vytvorené vhodné podmienky. Tak je to v každej profesii, avšak najvýraznejšie to môžeme vidieť práve u športovcov. Kým je talent a vytrvalosť najmä na samom športovcovi, vytvorenie ideálnych tréningových podmienok a starostlivosti o samotného športovca sa môžu chopiť experti.

Určite vás preto neprekvapí, že vo svete existujú centrá, kde sú športovci rôzne testovaní a analyzovaní trénermi a lekármi. Ich výkony sú zaznamenávané a následne diagnostikované najmodernejšími prístrojmi a špičkovými odborníkmi. Do jedného z takýchto centier, ktoré sa nachádza pri rakúskom meste Salzburg, konkrétne v malej obci Thalgau sme sa boli pozrieť aj my z redakcie Interezu.

Už pri čítaní názvu – Diagnostické a tréningové centrum sa neubránime myšlienke na modernú futuristickú budovu, ktorá sa na miesto, kde sa na lúkach pasú spokojné kravy, rozhodne nehodí.

interez.sk

No pri prvom pohľade na centrum by ste si ale povedali, že toto teda moderne rozhodne nevyzerá. Stará fabrika na cín si zachováva ráz rokov minulých a druhá drevená budova, ktorá v mnohom pripomína maštaľ, vyzerá skutočne ako príbytok pre okolitý dobytok. A ono to tak naozaj pôsobí, až kým nevstúpite dnu.

wikimedia.org (Peter g at szg)
interez.sk

Odrazu pomyselne cestujete v čase a kým pohľad na exteriér evokuje skôr 19. storočie, dnu sa odrazu ocitáte v modernom 21. storočí.

Armin Walcher / Red Bull Content Pool

Vnútro centra prepája súčasnú architektúru s pôvodnou, môžete tu vidieť klasické drevené trámy, ktoré skvelo dopĺňajú najnovšie vnútorné zariadenie.

Tomislav Moze/Red Bull Content Pool

V Red Bull diagnostickom a tréningovom centre sa vybraní športovci (medzi inými aj Slováci ako Jakub Grigar či Jana Dukátová) podrobujú fyzickým ale aj psychickým testom. Tam im následne špičkoví odborníci „šijú“ ich tréningové plány na mieru.

interez.sk

Skvelý slovenský kajakár Jakub Grigar nám prezradil, že okrem fyzických testov zahrňujúcich testy kondície a výkonu, sú športovci testovaní aj na udržanie pozornosti a koncentrácie či rozvíjanie rýchleho myslenia. Sám Jakub s pobavením uvádza, že tieto testy bývajú často náročnejšie ako fyzické testy.

Alexander Davitashvili/Red Bull Content Pool

Všetky zozbierané údaje následne vedci a tréneri analyzujú a vytvoria športovcom tréningový plán, či im dajú cenné rady ako môžu podávať lepšie a kvalitnejšie výkony.

Michal Miklovič / Red Bull Media House

Je skvelé, že centrum síce navonok nepôsobí moderne, avšak v prostredí, v ktorom sa nachádza, pôsobí prirodzene a je tam skvelo zasadené. Takýto prístup k starým technickým pamiatkám, kedy sa zachová pôvodný vzhľad, rozhodne schvaľujeme a v kútiku duše by sme si priali, aby sa takýto prístup uplatňoval aj u nás. Najviac ale oceňujeme, že celé to spolu harmonizuje a funguje, a to je asi najlepšia situácia, aká mohla nastať.

Pozrite si galériu toho, ako to v špičkovom Red Bull diagnostickom a tréningovom centre vyzerá.

Pozri aj: Jedna z najkrajších knižníc sveta sa nachádza na Slovensku, no mnohí o jej existencii ani len netušia

 

Príbehy
0
Komentovať (0)