Lucia Mužlová / / Hádanky
Hádanky patria medzi vašu obľúbenú kategóriu, a tak som si pre vás pripravila ďalšiu, ktorá potrápi vaše hlavy. Možno ju už poznáte a aj...

Hádanky patria medzi vašu obľúbenú kategóriu, a tak som si pre vás pripravila ďalšiu, ktorá potrápi vaše hlavy. Možno ju už poznáte a aj ste prišli na správne riešenie. Ak ju však vidíte prvýkrát, neváhajte a otestujte sa. Nejdem vás hneď trápiť dlhým úvodom, lebo samotná slovná úloha je pomerne dlhšia. Držím palce.

hadanka1
brightside.me

Úloha:

Predstavte si, že existuje ostrov, kde vládne šialený diktátor, v ktorého zajatí je 100 väzňov a každý jeden je múdry matematik. Žiadny väzeň nemôže uniknúť, ale je tu jedno podivné pravidlo, ktoré upravuje podmienky ich zajatia. V noci je väzňovi dovolené požiadať stráž o slobodu. V prípade, že má zelené oči, bude prepustený. Ak sú však jeho oči inej farby, bude hodený do sopky.

Ukázalo sa, že všetkých 100 väzňov má zelené oči. Všetci sa však na ostrove narodili a diktátor urobil všetky možné opatrenia aby zabezpečil, že žiadny z nich nikdy nebude mať možnosť zistiť, akej farby jeho oči sú. V tomto väzení sa nenachádzajú žiadne zrkadlá, všetka voda je nepriehľadná – väzni teda nemôžu vidieť svoj odraz. A čo je najdôležitejšie, väzni medzi sebou nemajú dovolené komunikovať.

Avšak, každé ráno pri nástupe sa všetci vidia. Nikto sa neodváži požiadať o slobodu, pokiaľ si nie je absolútne istý, že uspeje. Pod značným tlakom organizácií na ochranu ľudských práv bol diktátor donútený, aby vám dovolil navštíviť ostrov a hovoriť s väzňami, ale len za určitých podmienok. Môžete urobiť len jediné vyhlásenie, pre všetkých väzňov a nie je možné im poskytnúť žiadne nové informácie. Ako teda pomôžete väzňom bez toho aby ste porušili dohodu s diktátorom?

Po dlhom premýšľaní, poviete davu: „Aspoň jeden z vás má zelené oči„. Diktátor je veľmi podozrievavý, ale je toho názoru, že vaše tvrdenie nič nezmení. Odídete z ostrova a život na ostrove zdá sa pokračuje ďalej ako obvykle. Jedno ráno, 100 dní po vašej návšteve, sa ostrov náhle stáva prázdnym. Predchádzajúcu noc všetci väzni odišli. Tak ako sa vám podarilo prekabátiť diktátora?

Ak si neviete dať rady, odpoveď sa dozviete na ďalšej strane…Komentovať (0)