news.stanford.edu

Kto by nemal rád dobrú hádanku, pri ktorej si trošku potrápi hlavu? Vy ich radi máte, to vieme, a preto ich pre vás pravidelne pripravujeme. Potrápte sa teda s tou dnešnou.

Na našej stránke môžete nájsť mnoho matematických alebo logických hádaniek. Nie vždy je jednoduché takéto hádanky vyriešiť a niekedy nám veru vedia pekne potrápiť mozog. Ak by ste mali záujem pozrieť sa aj na iné logické úlohy a hádanky, nájdete ich veľké množstvo práve na tomto odkaze. Poďme sa ale teraz spoločne pozrieť na tú dnešnú. Ide o celkom jednoduchú logickú úlohu, ktorá vám prezradí vek akého sa dožil známy helénsky matematik z Alexandrie Diofantos, prezývaný aj Otec Algebry.

Zadanie:

O Diofantosovi sa okrem toho, že žil okolo roku 150 p.n.l. veľa nevie. Vďaka jednému jeho obdivovateľovi však vieme, akého veku sa Otec algebry dožil. Odpoveď sa skrýva v tejto hádanke.

Diofantova mladosť trvala 1/6 jeho života. Fúzy mu narástli o ďalšiu 1/12 jeho života. O nasledujúcu 1/7 života sa Diofantos oženil. Po piatich rokoch sa mu narodil syn. Syn žil presne 1/2 dĺžky života svojho otca. Diofantos zomrel 4 roky po smrti svojho syna. Ako dlho žil Diofantos?

Myslíte, že už viete aká je správna odpoveď? Pozrite si správnu odpoveď a overte si, či ste rozmýšľali správne. 


0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )