Ilustračná foto: Unsplash (Fabrizio Frigeni)

Čoraz častejšie sa dozvedáme o prípadoch, kedy zvieratá nezaslúžene trpia.

Trpia pre peniaze kvôli pytliakom, ktorí nepoznajú zľutovania, no neraz si veľa vytrpia aj len tak – z obyčajného ľudského rozmaru. Tak to bolo aj v prípade teenagerov, ktorí do orangutana vystrelili až 74-krát. Ako uvádza portál Unilad, teraz spoznali svoj trest, jeho adekvátnosť je však otázna.

Nezmyselný útok na samičku a jej mláďa

Dvaja mladíci sa rozhodli, že sa vybláznia na bezbrannej samici orangutana a jej mláďati. Vystrelili na nich až 74-krát, pričom len mesačné mláďa neskôr umrelo a samička menom Hope sa ocitla vo vážnom ohrození života. Následkom poranení oslepla a 30-ročná samica už nikdy nebude môcť žiť vo voľnej prírode. Po nezmyselnom útoku sa totiž nedokáže o seba postarať a sama by pravdepodobne čoskoro zahynula.

Je trest príliš mierny?

Útok sa odohral indonézskej oblasti Aceh a dvaja stredoškoláci teraz spoznali svoj trest. Za zabitie mláďaťa orangutana a ťažké poranenie samice musia mladíci vykonávať verejnoprospešné práce, teda upratovať mešitu, musia sa ospravedlniť a mesiac recitovať večerné modlitby. Mnohí nielen z radov ochranárov zvierat si však myslia, že 17-ročný Ade Irfanta Sitepu a 16-ročný Salinsyah Solin by mali dostať vážnejšie tresty a mali by sa postaviť riadne pred súd a odpykať si trest vo väzení. Recitovanie modlitieb a upratovanie mešity im príde ako príliš mierny trest za ohavný skutok, ktorí vykonali.

Zbrane sú v Indonézii ľahko dostupné

V tele samičky Hope museli veterinári ponechať 64 nábojov, hrozilo totiž, že ich odstránenie by jej len viac ublížilo ako pomohlo. Skutok dvoch stredoškolákov je o to ohavnejší, že orangutan patrí medzi kriticky ohrozené a teda prísne chránené druhy. Program na ochranu sumatranských orangutanov, Sumatran Orangutan Conservation Program (SOCP) uvádza , že situácia nie je vôbec ružová, na Sumatre ostalo totiž už len 14-tisíc jedincov a ich počet neustále klesá. Nanešťastie, zbrane sú v Indonézii ľahko dostupné, nie je preto nič výnimočné, ak sa niekto rozhodne zastrieľať si na zvieratá.

View this post on Instagram

"Hope", who was found shot multiple times with her baby this past week 😢 has shown some improvement whilst being cared for by our partners Sumatran Orangutan Conservation Programme (SOCP). Carers say this girl is a fighter. She is beginning to use her arms in her enclosure which is a relief to the medical team 😷 Unfortunately because Hope is blind, she will never be released back into the wild – its too dangerous 😭 After being shot 74 times, she has lost so much.. her sight, her freedom, and most tragically, her baby 😔 We cannot fathom both the mental and physical pain this beautiful soul 💔 is going to endure during her recovery. All we can hope is that she find some happiness for her future. Please donate today by clicking the link in our Bio 🙏 and help support Hope. She has a long way to go and we will do all we can to heal her wounds and show her some happiness 💚 #theorangutanproject . . . . . #hope #orangutans #orangutanconservation #savingorangutans #helporangutans #leonardodicapriofoundation #natgeowild #palmoilfree #bbcnews #yourshotphotographer #earthcapture #racingextinction #socp #natgeoindonesia #indonesia #poaching #criticallyendangered #standtogether

A post shared by The Orangutan Project (@theorangutanproject) on

Veterinár prenechal rozhodovanie úradom

O samičku orangutana sa staral veterinár Yenny Saraswati a taktiež sa pre Unilad vyjadril, že trest je príliš mierny na to, aké mal následky. Rozhodnutie však ponecháva na príslušné úrady, jeho prioritou je totiž starostlivosť o Hope a dúfa, že mladíci dostanú, čo si zaslúžia.

unilad
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )