Ilustračná foto: Jay Huang/flickr.com

V Japonsku si už v roku 2020 budú môcť ľudia namiesto ohňostroja objednať meteorický roj.

Meteorické roje sa nad našimi hlavami objavujú pravidelne. Zo Slovenska môžeme počas roka pozorovať asi desiatku periodických meteorických rojov, ktoré vytvárajú na nočnej oblohe jedinečné prírodné divadlo. Ako všetky prirodzené procesy i tento chce však človek uchopiť do vlastných rúk. Už čoskoro chcú totiž v Japonsku spustiť program umelých meteorických rojov. 

Na Slovensku možno astronomické udalosti najlepšie pozorovať z troch parkov tmavej oblohy. V Japonsku je však svetelné znečistenie na celkom inej úrovni a možno i to je dôvod, prečo sa tu púšťajú do ambiciózneho plánu umelých meteorických rojov. A možno ide len o rozmar, snahu zarobiť peniaze a znovu raz dokázať, že prírode v 21. storočí velí človek.

Za celým projektom stojí spoločnosť Astro Live Experiences, ktorá sa popisuje ako vesmírna zábavná spoločnosť. Už budúci rok plánuje svoju veľkú premiéru. Umelé meteorické roje, viditeľné aj z veľkomiest, na požiadanie zákazníka. Cena síce známa ešte nie je, no odhaduje sa, že pôjde o niekoľko miliónov dolárov za jedno „predstavenie“. Čo na tom, že príroda nám ich poskytuje zdarma…

Perseid Meteor Shower

Umelé meteorické roje majú byť spustené z na tento účel upravených satelitov. Meteorický roj má pozostávať zo špeciálnych kovových guličiek o priemere 2 cm, ktoré budú pri horení v atmosfére vyžarovať jasné červené, modré, zelené či žlté svetlo. Vypúšťané majú byť z výšky 60 až 350 km nad zemským povrchom.

Foto: Pixabay

Spoločnosť Astro Live Experiences chce satelity určené na vytváranie umelých meteorických rojov vypustiť na nízku obežnú dráhu Zeme, už budúci rok. Prvé umelé nebeské divadlo sa má konať v roku 2020 nad Hirošimou. Mnohí odborníci však celý projekt tvrdo kritizujú. Vypúšťanie letiacich (a neskôr horiacich) kovových predmetov v priestore, v ktorom bežne prelietavajú menšie satelity, vzlietajú a pristávajú lietadlá a iné výdobytky ľudskej techniky, vraj môže spôsobiť obrovskú katastrofu. Nehovoriac o odpade a o tom, že človek opäť raz nezmyselne a celkom zbytočne zasahuje do prirodzených javov vesmíru.

Pozri aj: Padajúce hviezdy, zatmenie Mesiaca či polárna žiara. 7 rád ako pozorovať nočnú oblohu na Slovensku

sciencealert.commirror.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články