Foto: SITA, Unsplash

Fínsko by sa mohlo stať prvou krajinou so štvordňovým pracovným týždňom. S ideou prišla nová premiérka.

Štvordňový pracovný týždeň má svojich priaznivcov aj odporcov. Väčšina pracujúcich by takúto zmenu celkom určite privítala, pozitívne výsledky ukazujú aj viaceré štúdie a experimenty. Pracovať o jeden deň neskôr už vyskúšali viaceré spoločnosti, najnovšie sa o trojdňovom víkende hovorí v spojitosti s Fínskom.

Len štyri pracovné dni a šesťhodinové pracovné zmeny. O takomto modeli podľa najnovších správ uvažuje „krajina tisícich jazier”, ktorá v oblasti sociálnych výhod patrí k najprogresívnejším na celom svete. Informáciu ako jeden z prvých priniesol portál NewEurope.

Aktualizácia, 8. január:

Podľa najnovších informácii je správa z dňa 7.1.2020 nepravdivá. Samotnú premiérku Sannu Marin prekvapili správy, ktoré médiá uverejnili a týkali sa 4-dňového pracovného týždňa. Fínska vláda ešte včera vo večerných hodinách zdieľala status, v ktorom uviedla informácie na pravú mieru.


Myšlienku síce premiérka krátko spomenula ešte v auguste, no do programu vlády sa zatiaľ nedostala. Sanna Marin však stále trvá na tom, že ľudia si zaslúžia viac času, ktorý by mohli aktívne stráviť so svojimi rodinami, 4-dňový pracovný týždeň pre obyvateľov Fínska je ale zatiaľ v nedohľadne.

Pokračovanie pôvodného článku:

Za všetko môže nová fínska premiérka. Len 34-ročná Sanna Marinová sa stala premiérkou Fínska začiatkom decembra po rezignácii Anti Rinneho ako kandidátka Sociálnodemokratickej strany. Je tak najmladšou premiérkou Fínska v histórii ako aj aktuálne najmladšou líderkou štátu vo svete. Pred premiérskou stoličkou zastávala pozíciu ministerky dopravy a komunikácií.

Sanna Marinová, Foto: SITA/AP

Podľa portálu NewEurope, Marinová od decembra volá po zavedení štvordňového pracovného týždňa, pričom by ľudia v krajine robili len 6 hodín denne. Ide pritom o ideu, ktorú predstavila ešte v auguste tohto roku pri príležitosti 120. výročia sociálnodemokratickej strany. Marinová vtedy štvordňový pracovný týždeň označila za jeden z návrhov, ktorý chce strana v budúcnosti zahrnúť do svojho programu.

„Verím, že si ľudia zaslúžia tráviť viac času so svojimi rodinami, milovanými, hobby a inými aspektami života,“ citoval z osláv výročia sociálnodemokratickej strany Marinovú portál HelsinkiTimes.

Sanna Marinová, Foto: TASR/AP

Vo Fínsku platí podľa zákona aktuálne klasický päťdňový pracovný týždeň a osemhodinový pracovný čas. Experimenty so štvordňovým pracovným týždňom už podnikli napríklad spoločnosť Microsoft či novozélandská finančno-poradenská spoločnosť Perpetual. Šesťhodinový pracovný čas zas testovali vo Švédsku, k zavedeniu do praxe však nedošlo.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )