sgarciarill.com

Ak radi pozorujete hviezdy, dnes si prídete na svoje. Nový rok nám prináša prvý meteorický roj nazývaný Kvadrantídy, ktorý považujú astronómovia za jeden z...

Ak radi pozorujete hviezdy, dnes si prídete na svoje. Nový rok nám prináša prvý meteorický roj nazývaný Kvadrantídy, ktorý považujú astronómovia za jeden z najvýdatnejších meteorických rojov a patrí medzi hlavné meteorické roje v rámci roka.

Nedeľňajšia noc z 3. na 4. januára nám ponúka astronomický úkaz, meteorický roj Kvadrantídy v jeho maxime a to pri priaznivom počasí, na celom Slovensku. Frekvencia tohto meteorického roja by mala dosiahnuť až 120 meteoritov za hodinu. V roku 2014 mali Kvadrantídy frekvenciu až 250 meteoritov za hodinu. Bude ich možné pozorovať celú noc, od večera až do svitania, pričom ideálne podmienky nastanú od polnoci do svitania. Meteority by mali byť mimoriadne dlhé.

sgarciarill.com
sgarciarill.com

Kvadrantídy sú aktívne každoročne a roj bol objavený 2. januára 1825. Výskumy tohto roja zistili, že aktivita zahŕňa obdobie od 28. Decembra do 7. januára, pričom jeho maximum dosahuje 3.-4. januára. Ďalšie výskumy vedcov Iwana P. Williamsa, Carla D. Murray a Davida W. Hughesa zistili, že na tento roj pôsobí gravitačná sila Jupitera, ktorý môže nakoniec zmeniť jeho dráhu až natoľko, že ho zo Zeme nebude možné pozorovať. Budeme ho môcť pozorovať približne do roku 2400.

Dnes nám nebude rušiť pozorovanie ani Mesiac, pri ktorom máme možnosť uvidieť červenkastý Mars a vpravo od neho jasný Jupiter. S pomocou ďalekohľadu možeme nájsť na nočnej oblohe aj kométu Catalina, ktorá je jedna z najjasnejších komét v tomto roku. Nadránom môžete pozorovať aj žiarivú Venušu a slabší Saturn. Len sa nezabudnite poriadne obliecť!

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy