„Superspln“ vychádzajúci za hradom Kunětická hora. Foto: Petr Horálek.

Mesiac sa dnes bude nachádzať najbližšie k Zemi.

Už druhý superspln roka 2022 nás čaká už dnes večer. Ako to u supersplnov býva, bude výnimočný najmä svojou veľkosťou. Preto, ak máte radi astronomické divadlo, mali by ste už o pár hodín sledovať oblohu. 

Dnešný superspln

Ako uvádza popularizátor astronómie Petr Horálek, Mesiac bude dnes v splne o 20:37 SELČ. Iba pred pár minútami, teda o 11:05 SELČ sa Mesiac dokonca nachádzal najbližšie k Zemi na svojej eliptickej dráhe. Od našej planéty bol vzdialený 357 263 km.

Dnešný spln bude najväčším tohto roku a bude uhlovo o 15 % väčší, v porovnaní s Mesiacom dňa 31. októbra 2021, kedy sa javil ako najmenší. Bude tiež o 30 % jasnejší.

Záber na „supermesiac“ s Kunětickou horou. Foto: Petr Horálek

Horálek tvrdí, že najlepšie podmienky na pozorovanie budú na východnom Slovensku, spomína mesto Hurbanovo, kde Mesiac vyjde na oblohu o 20:58, teda 21 minút po splne.

Atraktívna ilúzia

Samozrejme, nedá sa očakávať, že Mesiac, aj keď má momentálne prívlastok superspln, bude veľmi veľký. Samotný názov „superspln“ prvýkrát použil astrológ, čiže pavedec Richard Nolle v roku 1979. Mesiac bude síce väčší ako obvykle, no rozdiel pozorovateľný voľným okom bude minimálny.

Horálek pripomína, že Mesiac sa nám môže zdať veľký, keď sa bude nachádzať nízko. Náš mozog ho totiž bude porovnávať s objektmi na obzore. Ide tak o zmyslovú ilúziu, ktorá je ale mimoriadne atraktívna.