Foto: Pixabay

Piatok trinásteho v mnohých ľuďoch vyvoláva obavy.

Piatok trinásteho má povesť najnešťastnejšieho dňa, aký v kalendári možno nájsť a to aj napriek tomu, že výskum a štatistiky dokazujú, že tento deň nie je o nič horší, ako hociktorý iný.

Samozrejme, už od pradávna sa s týmto dňom spájajú mnohé nešťastia, ktoré sa v minulosti odohrali. Vzhľadom na všetky báje a legendy, ktoré o piatkoch vychádzajúcich na trinásty deň daného mesiaca hovoria, však možno aspoň trošku uvažovať nad jeho magickosťou – či už tou zlou alebo dobrou.

Je zvykom mnohých z nás, že v piatky trinásteho akúkoľvek smolu, ktorá sa nám udiala, zvaľujeme práve na tento deň. Dôkazom je aj množstvo nešťastných udalostí, ktoré sú v dejinách histórie ľudstva zapísané ako nešťastia piatkov trinásteho.

Čo všetko tento záhadami opradený deň v minulosti svetu priniesol? Nuž, veľakrát nič dobré…

Bombardovanie Buckinghamského paláca počas 2. svetovej vojny

Photograph of bomb damage in Buckingham Palace, September 1940
V piatok 13. septembra 1940 bol Buckinghamský palác zasiahnutý piatimi nemeckými bombami. Najhoršie na tom bolo, že v tom čase sa v ňom nachádzali aj kráľovná Alžbeta s kráľom Jurajom VI, ktorí, našťastie, zranení neboli.

Zomrel rapper Tupac Shakur

Tupac Amaru Shakur
Vražda jedného z najslávnejších rapperov Tupaca Shakura je dodnes jednou veľkou záhadou. Niekto tvrdí, že za jeho smrťou stojí priateľ Suge Knight, iní zase veria tomu, že jeho vraždu má na svedomí Notorious BIG – jeho najväčší sok na rappovej scéne, s ktorým si počas kariéry vymieňali ostré odkazy. Jedno je však isté. Tupaca postrelili štyrmi ranami 7. septembra 1996 a na následky zranení podľahol o šesť dní neskôr – v piatok 13. septembra.

13-ročného chlapca v Anglicku zasiahol blesk. V piatok tirnásteho o 13:13

Storm

Toľko trinástiek! Chlapec bol podľa denníka Daily Mail na leteckej šou zasiahnutý bleskom. Našťastie skončil iba s popáleninami, no zaujímavé bolo, že incident sa odohral piatok trinásteho o 13. hodine a 13. minúte.

Vražda Kitty Genovese

Kitty Genovese portrait enhanced2

Vražda Kitty Genovese šokovala celý svet. Ani nie tým, že sa vôbec udiala, pretože podobné veci sa, žiaľ, dejú na svete často. V tomto prípade sa ani tak neupriamuje pozornosť, že sa vraždia udiala v prekliaty piatok.

Najhoršie totiž na tom bolo to, že vražde sa prizeralo 37 náhodných svedkov a nikto úbohej žene nepomohol a to aj napriek jej zúfalému kriku. Psychológovia dodnes tento prípad používajú ako príklad toho, kedy sa ľudia spoľahnú na to, že problém za nich vyrieši niekto iný. Alebo sa kvôli „tajomnému“ dátumu nikto neodhodlal zakročiť?

Havária Costa Concordie

Foto: TASR

Aj tragédia lode z roku 2012 sa spája s piatkom trinásteho. Costa Concordia stroskotala pri talianskom pobreží v piatok 13. januára 2012. 32 ľudí zomrelo a podľa portálu Vanity Fair išlo o najväčšiu loď, ktorá v súčasných dejinách stroskotala, navyše s dvojnásobným počtom ľudí na palube ako bolo na Titanicu.

Čierny piatok v Kansase

Floods

V piatok 13. júla 1951 v Kansase spadlo vo veľmi krátkom čase až 25 centimetrov zrážok. Dva milióny hektárov pôdy sa ocitlo pod vodou. Búrka zasiahla aj ropné nádrže, z ktorých sa niektoré poškodili a začali horieť. Ľudia z Kansasu tento deň nenazvú aj ako „Čierny piatok“ (Black Friday).

Akciový trh zaznamenal v roku 1989 „mini-kolaps“

Market Trading Choppy Again, Stock Movers

Keď bol v piatok 13. októbra 1989 odpredaný podiel v United Airlines, nasledovala vlna prepadov hodnoty cenných papierov. Podľa CNBC mal 7% predaj podielu za následok pokles akciových trhov a mnohí, najmä malí investori prišli o svoje peniaze.

Let rugbyového tímu cez Andy

V piatok 13. októbra 1972 smeroval uruguajský let 571 do Čile. Na palube sa nachádzal uruguajský futbalový tím Old Christian Club. Lietadlo ale nad Andami havarovalo a preživší ostali na mieste až 72 dní, kým dvaja odvážlivci neupozornili úrady na to, že prežili. O tomto silnom príbehu o prežití sme vám priniesli aj článok, ktorý rozhodne stojí za zhliadnutie.

V ten istý deň ako pri lete cez Andy sa udial tragický pád lietadla v Rusku

B29 Wright cyclone 2
V rovnaký deň a rok smeroval aj  ruský let do Petrohradu. Všetkých 174 osôb na palube zahynulo, keď sa lietadlo pokúšalo pristáť za zlého počasia. Dodnes sa skutočná príčina nehody nevyšetrila.

Narodil sa zakladateľ Ku-klux-klanu

Ku Klux Klan

Nathan Bedford Forrest sa narodil v piatok 13. júla 1821. Forrest bol južanský generál, ktorý je známy masakrom pri Forst Pillow, kde on a jeho muži zabili viac ako 200 neozbrojených vojakov Únie, mnohí z nich boli černosi.

Cyklón Bhola v Bangladéši

Monpura, Bhola

Búrka oficiálne skončila 13. novembra 1970, ale jej účinky pretvárajú dodnes. Bhola cyklón je stále najhoršou búrkou v Bengálskom zálive – odhaduje sa, že počet obetí je od 150 do 550-tisíc. Konkrétne v Bangladéši si v niektorých oblastiach vyžiadal životy až 45% obyvateľov.

Ničivé ohne vo Victorii

Fire ravages Guardamar pine forest

Požiare v austrálskej Victorii od roku 1939 do roku 1940 boli vyvrcholením dlhého suchého leta. Najhoršie to ale bolo v piatok 13. januára 1939. 71 ľudí vtedy zomrelo a 575-tisíc hektárov pôdy bolo spálených na uhoľ.

V roku 2029 preletí v blízkosti Zeme asteroid

asteroid

13. apríla 2029 preletí okolo Zeme v tesnej blízkosti veľký asteroid. Samozrejme, ide o tesnú blízkosť vo vesmírnom ponímaní, keďže od Zeme bude vzdialený zhruba 35-tisíc kilometrov.

Pozri aj: Čína by vôbec neexistovala a Slovensko by bolo omnoho väčšie. Takto by to vyzeralo, ak by 2. svetová vojna nikdy neprebehla

This Is Insider
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )