Foto: Pixabay

Piatok 13-teho v mnohých ľuďoch vyvoláva obavy.

Piatok 13-teho má povesť najnešťastnejšieho dňa, aký v kalendári môžete nájsť. Dokonca existuje aj fóbia z tohto dňa, ktorá sa volá paraskavedekatriafóbia. S ňou ste sa mohli napríklad stretnúť aj v našom kvíze venovanému práve fóbiám. Aj keď všetky výskumy či štatistiky dokazujú, že tento deň nie je o nič horší ako hociktorí iní. Avšak ľudia sa stále tohto dňa obávajú a odkladajú nákupy či cestovanie. Podľa odhadov americká ekonomika kvôli tomuto dátumu stráca až do 800 miliónov dolárov iba kvôli tomu, že ľudia sú poverčiví a nerobia to, čo by v hocijaký iný dátum robili.  

Pozrite sa teraz na to, čo všetko zlé v dejinách sa v tento deň udialo.

Bombardovanie Buckinghamského paláca počas 2. svetovej vojny

Photograph of bomb damage in Buckingham Palace, September 1940
V piatok 13. septembra 1940 bol Buckinghamský palác zasiahnutý piatimi nemeckými bombami. Najhoršie na tom bolo, že v tom čase sa v ňom nachádzali aj kráľovná Alžbeta s kráľom Jurajom VI. Našťastie panovníci zranení neboli.

Zomrel rapper Tupac Shakur

Tupac Amaru Shakur
Vražda jedného z najslávnejších rapperov Tupaca Shakura je dodnes jednou veľkou záhadou. Niekto tvrdí, že za jeho smrťou stojí priateľ Suge Knight, iní zase veria tomu, že jeho vraždu má na svedomí Notorious BIG, jeho najväčší sok na rappovej scéne, s ktorým si počas kariéry vymieňali ostré odkazy. Jedno je však isté. Tupaca postrelili štyrmi ranami 7. septembra 1996 a na následky zranení podľahol o šesť dní neskôr, v piatok 13. septembra.

13 ročný chlapec z Anglicka bol zasiahnutý bleskom v piatok 13-teho o 13:13

Storm

Toľko 13-tok. Chlapec podľa Daily Mail bol na leteckej šou zasiahnutý bleskom. Našťastie skončil iba s popáleninami. Zaujímavé ale bolo, že incident sa odohral piatok 13-teho o 13:13.

Vražda Kitty Genovese

Kitty Genovese portrait enhanced2

Vražda Kitty Genovese šokovala celý svet. Ani nie tým, že sa vôbec vražda udiala, tie sa žiaľ dejú často. A ani to, že to bolo v piatok 13. marca. Najhoršie bolo na tom to, že na vraždu sa pozeralo až 37 náhodných svedkov a nikto úbohej žene nepomohol a to aj napriek jej zúfalému kriku. Psychológovia dodnes tento prípad používajú ako príklad toho, kedy sa ľudia spoľahnú na to, že problém za nich vyrieši niekto iný. 

Havária Costa Concordie

Costa Concordia aground

Výletná loď Costa Concordia stroskotala pri talianskom pobreží v piatok, 13. januára 2012. 32 ľudí zomrelo a podľa portálu Vanity Fair to bola najväčšia loď, ktorá bola doposiaľ stroskotaná, s dvojnásobným počtom ľudí na palube ako bolo na Titanicu.

Čierny piatok v Kansase

Floods

13. júla 1951 v piatok v Kansase spadlo vo veľmi krátkom čase až 25 centimetrov zrážok. Dva milióny hektárov pôdy sa ocitlo pod vodou. Búrka zasiahla aj ropné nádrže, z ktorých sa niektoré poškodili a začali horieť. Ľudia z Kansasu tento deň nenazvú inak ako „Čierny piatok“.

Akciový trh zaznamenal v roku 1989 „mini-kolaps“

Market Trading Choppy Again, Stock Movers

Keď bol v piatok 13. októbra 1989 odpredaný podiel v United Airlines, nasledovala vlna prepadov hodnoty cenných papierov. Podľa CNBC mal 7% predaj podielu za následok pokles akciových trhov a mnohí, najmä malí investori prišli o svoje peniaze.

Let rugbyového tímu cez Andy

V piatok, 13. októbra 1972 smeroval uruguajský let 571 do Čile. Na palube sa nachádzal Uruguajský futbalový tím Old Christian Club. Lietadlo ale nad Andami havarovalo a preživší ostali na mieste až 72 dní, kým dvaja odvážlivci neupozornili úrady na to, že prežili. O tomto silnom príbehu o prežití sme vám priniesli aj článok, ktorý rozhodne stojí za zhliadnutie.

V ten istý deň ako pri lete cez Andy sa udial tragický pád lietadla v Rusku

B29 Wright cyclone 2
V piatok, 13. októbra 1972 smeroval aj let z do Petrohradu. Všetkých 174 osôb na palube zahynulo keď sa lietadlo pokúšalo pristáť za zlého počasia. Dodnes sa skutočná príčina nehody nevyšetrila.

Narodil sa zakladateľ Ku-klux-klanu

Ku Klux Klan

Nathan Bedford Forrest sa narodil v piatok 13. júla 1821. Forrest bol južanský generál, ktorý je známy masakrom pri Forst Pillow. Tam on a jeho muži zabili viac ako 200 neozbrojených vojakov Únie, mnohí z nich boli černosi.

Cyklón Bhola v Bangladéši

Monpura, Bhola

Búrka oficiálne skončila 13. novembra 1970, ale jej účinky pretvárajú dodnes. Bhola cyklón je stále najhoršou búrkou v Bengálskom zálive – odhaduje sa, že počet obetí je od 150 000 do 550 000 Konkrétne v Bangladéši  si v niektorých oblastiach vyžiadal životy až 45% obyvateľov.

Ničivé ohne vo Victorii

Fire ravages Guardamar pine forest

Požiare v austrálskej Victorii od roku 1939 do roku 1940 boli vyvrcholením dlhého suchého leta. Najhoršie to ale bolo v piatok 13. januára 1939. 71 ľudí vtedy zomrelo a 575 000 hektárov pôdy bolo spálených na uhoľ.

V roku 2029 preletí v blízkosti Zeme asteroid

asteroid

13. apríla 2029 preletí okolo Zeme v tesnej blízkosti veľký asteroid. Samozrejme ide o tesnú blízkosť vo vesmírnom ponímaní. Veď vyše 35 tisíc kilometrov je veľká vzdialenosť.

Pozri aj: Čína by vôbec neexistovala a Slovensko by bolo omnoho väčšie. Takto by to vyzeralo, ak by 2. svetová vojna nikdy neprebehla

thisisinsider.com
Príbehy
0
Komentovať (0)