bobmarley.com

Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes sme pre vás pripravili 10 faktov o kráľovi reggae hudby – Bobovi Marleym, ktorý by dnes oslávil 72 rokov.

Biely chlapec

Bob Marley sa narodil 6. februára 1945 britskému námornému kapitánovi Norvalovi Sinclairovi Marleymu a jamajčanke Cedelle Bookerovej. Pretože jeho otec bol beloch, Bob bol zmiešaného pôvodu, čo mu dávali ľudia v okolí často pocítiť. Zažil tak rasizmus od „čistokrvných“ Jamajčanov a bol označovaný za „bieleho chlapca“. Neskôr sa k tomu samotnému Bob vyjadril, že táto skúsenosť ho obohatila a že vďaka tomu nebol na strane belochov, ale ani černochov. „Som na Božej strane“, povedal.

Vymenené mená

Bob Marley sa narodil ako Nesta Robert Marley, avšak jamajský úradník mu prehodil prvé mená keď ho zapisoval do matriky a krstné meno bolo teda Robert.

bobmarley.com

Neúspešný automechanik

V roku 1964 zakladá Bob spolu so svojimi priateľmi skupinu The Wailin‘ Wailers. Potom však odchádza so svojou matkou do USA, kde pracuje v automobilke Chrysler. Po roku sa však na Jamajku vracia a nahráva desiatky singlov. Jeho kariéra môže začať.

Katolík a rastafarián

Bob bol vychovávaný ako katolík, no v roku 1960 konvertoval na tradičné jamajské náboženstvo – rastafariánstvo, ktoré je typické napríklad nosením dlhých dredov, ktoré sú s Bobom Marleym už neodmysliteľne spojené.

Marihuana

Užívanie marihuany Bob Marley pokladal za súčasť jeho kultúry a veril, že je to posvätná bylina, ktorá mu priniesla osvietenie.

Tom Hill/WireImage/18karatreggae.com

Atentát

V roku 1976 bol na Marleyho a jeho rodinu spáchaný atentát. Ozbrojení útočníci vtrhli do jeho domu a postrelili ho do ramena. Zranili tiež jeho manželku a manažéra. Na následnom koncerte ukazoval fanúšikom, kde ho postrelili. Potom ale odchádza z Jamajky na Floridu a tam nahráva album Exodus.

Randenie s Miss World

Cindy Breakspeare je matkou Bobovho syna Damiana, ktorý je na hudobnej scéne pomerne známa osoba. Cindy bola bývalá Miss World. Skladby ako “Turn Your Lights Down Low,” a “She Used To Call Me Dada” sú inšpirované práve vzťahom so Cindy.

Bol plodný

A to teraz nemáme na mysli len hudobne. Oficiálne sa prezentuje, že Bob má 11 detí, pričom najviac – štyri deti, mal so svojou manželkou Ritou. Neoficiálne je toto číslo údajne oveľa vyššie.

Rakovina

Bob si pri futbale zranil palec na nohe. Odmietol ale všetky chirurgické zákroky a hľadal iné prostriedky ako sa vyliečiť. Následne mu bol diagnostikovaný melanóm, z ktorého sa rakovina rozšírila do pľúc, pečene a mozgu.

media.gq.com

Koniec

Marley zomiera 11. mája 1981 vo veku 36 rokov. Jeho posledné slová, ktoré adresoval synovi Ziggymu boli: „Za peniaze si život nekúpiš“. Bol pochovaný s jeho obľúbenou gitarou Gibson, futbalovou loptou, marihuanovým jointom, prsteňom a Bibliou.

Pozri aj: Medial Banana: Kapela s najväčším progresom na Slovensku stihla za tento rok navštíviť Jamajku a nahrať album so svetovými reggae hviezdami (Rozhovor)

interez.sk (mmm), unbelievable-facts.com, wikipedia.org

Najnovšie články