Foto: YouTube, Wikimedia

Kambodža je bránou do sveta Ázie. Ako dobre túto exotickú krajinu poznáte?

Exotická brána do príťažlivej Ázie. Takým prívlastkom mnohí označujú Kambodžu, ktorá sa nachádza v juhovýchodnej Ázii. Je to krajina kontrastov, v ktorej bohatstvo strieda chudoba, lexusy bosé nohy. Okrem bohatej histórie, snových bielych pláží či výbornej kuchyne ponúka aj bujarý nočný život. S krajinou, ktorá je bránou do tajomnej Ázie sa budete môcť detailne zoznámiť v najbližšom Cestovateľskom kine. Dnes vám prezradíme len pár zaujímavostí z tejto úžasnej krajiny.

Článok pokračuje pod videom ↓

Chrám, ktorý nemá na svete konkurenciu

Najznámejšou turistickou pamiatkou Kambodže a asi aj celej juhovýchodnej Ázii je nepochybne chrámový prieskum Angkór Vát. Nájdete ho neďaleko mesta Siem Reap a s rozlohou 1 626 000 m² predstavuje najrozsiahlejšiu náboženskú stavbu, ktorá bola kedy na svete postavená, Angkór Vát pozostáva z prístavu, chrámovej hory, galérie, knižnice a množstvo ďalších fascinujúcich priestorov. Celý chrám bol postavený z väčšieho množstva stavebného materiálu ako všetky egyptské pyramídy dokopy a jeho rozloha v časoch najväčšej slávy presahovala dnešnú rozlohu Paríža. Angkór Vát je kambodžským národným symbolom a svoje miesto si našiel aj na štátnej vlajke.

Foto: Wikimedia

Diktátor, ktorý vyvraždil tretinu národa

História Kambodže však nie je spätá len s bohatými náboženskými chrámami. Desivú históriu tejto krajiny napísal diktátor s menom Pol Pot. Pol Pot, vlastným menom Saloth Sar, sa narodil v roku 1925 vo vtedajšej Francúzskej Indočíne.eho snom bolo oslobodiť Kambodžu od francúzskej nadvlády, a preto sa pridal ku komunistom. V roku 1960 bola v krajine založená Komunistická strana. V roku 1962 sa do čela vedenia komunistov dostal práve Pol Pot a príprava na povstanie a následnú diktatúru mohla začať.„Pán temnôt“ ako Pol Pota prezývali, vyvraždil počas svojej diktatúry tretinu Kambodžskej populácie. Čísla sa podľa rôznych zdrojov líšia, no predpokladá sa, že diktátorský režim stál Kambodžu 2 – 3 milióny nevinných ľudských životov. Viac informácií o Pol Potovom desivom diktátorskom režime nájdete v našom staršom článku.

Foto: YouTube

(Ne)Tradičná kuchyňa

Na tradičnú kuchyňu si treba v Kambodži dávať pozor. Je totiž od tej európskej diametrálne odlišná. Medzi tradičné pochúťky patria napríklad vyprážané tarantuly, žaby či mláďatá krokodílov. Ak nie ste priaznivci takýchto experimentov, nemusíte sa báť, že by ste ostali hladní. K kambodžským pochúťkam totiž patrí aj Num banh chok – ryba s polievkou s ryžovými rezancami, s pestrou zmesou zeleniny a korenín. Obľúbený je aj Amok – dusené červené kari v banánovom liste. K delikatesám tiež patrí aj krabie mäso.

Foto: Wikimedia

Krajina bez McDonalds

Ak vás (ne)tradičná kuchyňa Kambodže nezaujala a myslíte si, že pobyt v krajine odbijete nejakým tým burgerom od McDonalds, potom vás asi po druhý krát sklameme. V celej Kambodži totiž nenájdete jedinú reštauráciu tejto siete najznámejšieho rýchleho občerstvenia. Spolu s Ghanou, Jemenom je teda Kambodža jednou z troch krajín kde si klasický Cheeseburger či Bic Mac nedáte. V Kambodži však nájdete napríklad KFC, či Burger King takže izolácia od svetových korporácií sa až tak dokonalo nepodarila.

Foto: Wikimedia

Cirkus bez zvierat

To čo v západnom svete v tomto čase vítame s otvorenou náručou majú v Kambodži už roky. Už dávno totiž pochopili, že divoké zvieratá do cirkusu nepatria. Dôkazom je Phare Cirkus, ktorý spája talentovaných mladých umelcov z oblasti akrobacie, divadla, tanca a hudby. Phare Cirkus zakladá na tradičnom kambodžskom folklóre a jeho vystúpenia patria medzi najdokonalejšie predstavenia súčasného umenia v celej krajine. Slony či tigre, ktoré sa stále potulujú po kambodžskej divočine sú pre túto organizáciu absolútnym tabu.

Odlesňovanie

Možno sme vo vás v predchádzajúcom odstavci vzbudili pocit, že v Kambodži si prírodu vážia. Džungľa, ktorá je typickým ekosystémom tohto regiónu je domovom 212 druhov cicavcov, vrátane ohrozených tigrov či slonov. Krajina však prirodzené prostredie ničí odlesňovaním. Kambodža patrí ku krajinám s najvyššou mierou deforestácie a to v priemere 2000 km² lesa za rok.

Foto: Pexels

Neslušné gesto

Ako každá kultúra, aj tá kambodžská má svoje etické pravidlá a normy. Kým v západnom svete sa za urážlivé považuje gesto vystrčeného prostredníka, v Kambodži je najneslušnejšie ťukať si prstom do dlane. Nemali by ste ani iným ukazovať na nohy, či dotýkať sa hlavy iného človeka. Pri podávaní predmetu by ste nikdy nemali používať ľavú ruku. Zaujímavé je, že v Kambodži ľudia poznajú dva druhy úsmevu – jeden značí spokojnosť, druhý rozpaky či ťažkosti. A samozrejme nezabúdajte na to, že pri vstupe do budhistického chrámu či domácnosti netreba zabúdať len na klobúk či šiltovku, ale aj vyzutie si topánok.

Foto: Pixabay

Nový rok v apríli

Kambodžský nový rok je národný sviatok, ktorý nespadá to tých dátumov, ako sú bežné v iných krajinách sveta. Nový rok sa v Kambodži oslavuje poväčšine 13. alebo 14. apríla. Oslava sviatku nového roka nevychádza len z budhistickej kultúry, ktorá je v Kambodži hlboko zakorenená. Polovica apríla je totiž aj koniec sezóny zberu a ľudia hodujú na svojich poľnohospodárskych produktoch pred začiatkom obdobia dažďov. Zaujímavosťou je aj to, že v Kambodži vlastne nemajú rok 2017, ale podľa budhistického kalendára vlastne rok 2561.

Khmer New Year 2011 - Atlanta Buddhist Temple

Nová vláda, nový názov

Zdá sa, že Kambodža prichádza s novým oficiálnym názvom krajiny pri každej zmene vedenia štátu. V rozmedzí rokov 1953 – 1970 po získanej nezávislosti od Francúzka išlo o Kambodžské kráľovstvo. V rokoch 1970-1975 to bola Kmérska republika, za diktatúry Pol Pota zas paradoxne Demokratická Kampučia. Od 1979 sa krajina 10 rokov volala Kampučská ľudová republika a potom nasledujúce 4 roky (1989 – 1993) Kambodžský štát (The State of Cambodia). Od roku 1993 sa názov doposiaľ nezmenil a Kambodža je tak dodnes Kambodžským kráľovstvom.

Foto: Wikimedia

Bez oslavy narodenín

Oslava narodenín v Kambodži nie je žiadnou výnimočnou udalosťou. Pravdu povediac v kultúre tejto krajiny sa narodeniny vôbec neoslavujú. Ešte aj dnes nájdete najmä na vidieku ľudí, ktorí tento deň nijako špeciálne nevnímajú, neusporiadávajú žiadnu oslavu ani neprijímajú gratulácie. Oslavovanie narodenín sa do krajiny dostalo zo západného sveta a postupom času si získava obľubu najmä u mladej generácie. Tí starší často ani nevedia, kedy sa vlastne narodili a koľko majú rokov. V tejto kultúre to nie je veľmi dôležitý údaj…

Cambodia - Working in the rice paddies

O Kambodži, exotickej bráne do tajomnej Ázie sa oveľa viac môžete dozvedieť už v najbližšom Cestovateľskom kine. Krajinou kontrastov, v ktorej bohatstvo strieda chudoba, lexusy bosé nohy vás prevedie cestovateľka Katrin Abou Naboutová.

Cestovateľské kino: Kambodža (Katrin Abou Naboutová)

21.11 – KC Dunaj, Bratislava (FB Event)

Lístky na premietanie sú dostupné na tomto odkaze.

Foto: Cestovateľské kino
nomadicboys.comtoursincambodia.com, backyardtravel.comatlasandboots.com
Uložiť článok

Najnovšie články