Foto: Archív TASR/AP/Leon petrosyan [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

Pol Pot, diktátor, ktorý o život pripravil tretinu Kambodže a v krajine nastolil jeden z najhorších diktátorských režimov histórie sveta.

Červení Kméri vedení Pol Potom sa moci v Kambodži ujali v roku 1975 a zaviedli vládu teroru, ktorá si vyžiadala zhruba dva milióny obetí. Ich vláda sa skončila 7. januára 1979, keď Phnom Pénh obsadili vietnamské sily vedené súčasným kambodžským premiérom Hun Senom. Kto to bol Pol Pot a ako vyzerala jeho vláda teroru?

Hitler, Stalin a Mao Ce-tung. Najhorší diktátori ľudských dejín, ktorí na smrť poslali milióny ľudí. Trojicu najväčších šialencov pozná asi každý z vás. Ako však zoznam pokračuje? Na štvrtom mieste sa nachádza muž, ktorého možno mnohí nepoznajú. Pol Pot, diktátor, ktorý vyvraždil tretinu populácie Kambodže. A to všetko s podporou svetových mocností.

Kto to bol Pol Pot?

Pol Pot, vlastným menom Saloth Sar, sa narodil v roku 1925 vo vtedajšej Francúzskej Indočíne. Pochádzal z obyčajnej rodiny, no podarilo sa mu získať štipendium na štúdium v Paríži. Školu však nedokončil a bol nútený vrátiť sa späť do rodnej krajiny. Práve v Paríži sa začal zaujímať o politiku.

Foto: Archív TASR/AP

Jeho snom bolo oslobodiť Kambodžu od francúzskej nadvlády, a preto sa pridal ku komunistom. V roku 1960 bola v krajine založená Komunistická strana. V roku 1962 sa do čela vedenia komunistov dostal práve Pol Pot a príprava na povstanie a následnú diktatúru mohla začať.

Červení Khméri

Príslušníci Pol Potovej komunistickej strany boli označovaní ako Červení Khméri. Povstanie začalo v roku 1968 a trvalo celých 7 rokov. Po dlhoročných bojoch, Červení Khméri pod Pol Potovým vedením v roku 1975, dobyli hlavné mesto Phnom Pénh a nastolili diktatúru, ktorá priviedla krajinu do stavu hrôzy, strachu, teroru a smrti.

Hlavnou myšlienkou Pol Pota bolo previezť Kambodžu od feudalizmu, priamo do komunizmu. Červení Khméri začali vyľudňovať všetky mestá vrátane toho hlavného. Obyvateľov poslali na vidiek, často do neobývanej džungle, kde sa mali tvrdou prácou „prevychovať“. Phnom Pénh ostal ľudoprázdny, sídlila tu len nová diktátorova vláda.

Foto: Archív TASR (AP PHOTO/XINHUA)

Pol Potov režim zrušil obchod a peniaze. Krajinu postihla bieda. Všetci ľudia museli chodiť rovnako oblečení, boli rozdelení do družstiev a celý deň tvrdo pracovali na poliach. Manželstvo bolo riadené štátom. Partneri boli ľuďom prideľovaní a stretávať sa mohli len s cieľom plodenia detí. Kambodža sa zmietala v chudobe a hlade.

Pán temnôt

Rybolov či zber ovocia zo stromov či kríkov bol však zakázaný a trestaný rovnako ako kontrarevolučné činy. Trestom za všetky zločiny sa stala smrť. Aj tí, ktorí režim potichu rešpektovali, však umierali. Na choroby, hlad a ťažké životné podmienky.

Foto: Leon petrosyan [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

„Pán temnôt“ ako Pol Pota prezývali, vyvraždil počas svojej diktatúry tretinu Kambodžskej populácie. Čísla sa podľa rôznych zdrojov líšia, no predpokladá sa, že diktátorský režim stál Kambodžu 2 – 3 milióny nevinných ľudských životov. Režim, ktorý bojoval proti inteligencii, „protivládnym živlom“ a náboženstvu, využíval na vraždenie desivé taktiky.

Foto: Leon petrosyan [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

Horší ako smrť

Doktori, právnici, učitelia, vedci, kresťania, budhisti, moslimovia a dokonca všetci, čo nosili okuliare. Tí boli odvedení na tzv. vražedné polia, kde boli zastrelení, rozsekaní mačetou, ušliapaní slonmi či ubití motykami. Ich telá, často stále javiace známky života, boli následne pohádzané do masových hrobov.

Desaťtisíce ľudí skončilo v pracovných koncentračných táboroch, tisíce boli umučení priamo v hlavnom meste, kde si Pol Pot zriadil neslávne známu mučiareň Tuol Sleng.

Pol Potov režim bol v Kambodži zvrhnutý v roku 1979, kedy do krajiny vpadli vietnamské vojská podporované Sovietskym zväzom. Napriek všetkým hrôzam, ktoré diktátor v krajine vykonal, získal v partizánskej vojne proti Vietnamu podporu USA, Číny a dokonca aj britskej premiérky Margaret Thatcherovej. Rozsiahla finančná a materiálna pomoc Číny a 85 miliónov dolárov z USA, ktoré Pol Potovi poslal americký prezident Reagan, pomáhali Červeným Khmérov viesť partizánsku vojnu až do roku 1993.

Foto: Leon petrosyan [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

Vyvraždená tretina obyvateľov

Červení Khméri však v politike Kambodži ostali. Aj po slobodných voľbách sa na niektoré najvyššie pozície štátu dostali ľudia, ktorí boli kedysi v priamom kontakte s Pol Potom. Toho väčšina jeho nasledovníkov opustila v roku 1994 a v roku 1997 ho Červení Khméri zvrhli a umiestnili do domáceho väzenia, kde o rok neskôr umrel na zlyhanie srdca.

Pre zvyšných členov Červených Khmérov bol pripravený medzinárodný súd, ktorý sa však nikdy neuskutočnil. Postarali sa o to práve tí, ktorým sa podarilo aj v novej Kambodži dostať na najvyššie politické miesta v krajine.

Foto: Archív TASR/AP Photo(Tassanee Vejpongsa)

Smrťou Pol Pota prestalo hnutie Červených Khmérov v krajine existovať. Počas jeho diktátorského režimu bola v krajine vyvraždená tretina obyvateľov. Kambodža sa však spravodlivosti nikdy nedočkala a Červení Khméri za svoje vyčíňanie v krajine neboli nikdy potrestaní. Hun Sen, bývalý vysokopostavený príslušník hnutia, sa stal v roku 1998 premiérom krajiny a na tomto poste zotrváva dodnes.

Uložiť článok

Najnovšie články