Foto: Hamberis et al., BMJ Case Reports, 2020

Vyšetrenie v treťom trimestri ukázalo nezvyčajný útvar na tvári dieťaťa.

Pri vývine dieťaťa sa deje obrovské množstvo biologických procesov. Aj keď to zvyčajne prebehne bez problémov, niekedy sa predsa môže stať chyba. Aj preto sa dieťa ešte v tele matky vyšetruje, aby sa sledoval jeho vývin a v prípade neočakávaných okolností sa mohlo buď zakročiť, alebo sa pripraviť na prípadnú operáciu.

Niekedy vyšetrenia však odhalia aj niečo zvláštne. To sa udialo aj pri ultrazvuku malého dievčatka v treťom trimestri, ako informuje Science Alert. Lekári si všimli nezvyčajný útvar napravo od úst dieťaťa.

Druhé ústa

Ultrasonografia však nedokázala odhaliť, na čo sa presne pozerajú. Medzi možnosti spadala cysta, fibrózna dysplázia či dokonca teratóm.

Keď sa dievčatko narodilo, ukázalo sa, že neznámy útvar sú druhé malé ústa. Tie mali vlastnú peru, dutinu a malý jazyk, ktorý sa pohyboval v synchronizácii s hlavným jazykom. Tvorila sa v nich aj tekutina, a teda mohlo ísť o sliny.

Foto: Hamberis et al., BMJ Case Reports, 2020

Prípad lekári z Lekárskej univerzity v Južnej Karolíne opísali v štúdii uverejnenej v BMJ Journals. Dievčatko malo ale šťastie, lebo druhé ústa sa neprepájali s hlavnými ústami, čo by mohlo spôsobovať problémy s dýchaním či prijímaním potravy. Hlavné ústa tak fungovali úplne normálne.

Chirurgický zákrok

Genetická porucha diprosopus spôsobovaná vysokými hodnotami proteínu SHH je mimoriadne vzácna a spôsobuje duplikovanie štruktúr hlavy či tváre. Tento stav sa vyskytuje častejšie u žien, aj keď vedci nevedia prečo.

Duplikácia kraniofaciálnych štruktúr sa zvyčajne vyskytuje ako súčasť syndrómu a je často spojená s rázštepom pier a rázštepom podnebia, ale aj Klippel-Feilovým syndrómom a Pierre-Robinovým syndrómom,“ vysvetlili lekári vo svojej prípadovej štúdii.

Keďže druhé ústa boli v podstate izolované a dieťa nemalo žiadne pridružené symptómy či abnormality, bolo možné vykonať chirurgický zákrok vo veku 6 mesiacov.

Celkovo odstránili niekoľko svalov, kostí, sliznicu ústnej dutiny a tkanivo pažeráka, ako aj slinnú časť a šesť zubov. Pri zákroku sa snažili čo najviac zachovať tvárové nervy.

Foto: Hamberis et al., BMJ Case Reports, 2020

Okrem opuchu v mieste zákroku, ktorý ustúpil po niekoľkých mesiacoch sa dievčatko uzdravovalo dobre a jej stav si nevyžadoval ďalšie liečenie. Lekári však poznamenali, že má problémy s uvoľňovaním pravej spodnej pery, čo je pravdepodobne spôsobené kvôli niekoľkým nervom, ktoré jej boli odstránené.

Uložiť článok

Najnovšie články