Foto: pxfuel

Štúdia, ktorá rodičov malých detí určite nepoteší.

Deti, ktoré pijú z plastových fliaš môžu denne prijať až milión mikroplastových častíc. Informáciu priniesla v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na írsku štúdiu, ktorá sa zaoberala prítomnosťou plastu v potravinových výrobkoch.

Počet dôkazov o tom, že ľudia konzumujú obrovské množstvo mikroplastov, úlomkov z väčších kúskov plastu, stále pribúda. Vedci však doposiaľ nemajú dostatočný počet informácii o tom, aký vplyv má konzumácia mikroplastov na ľudské zdravie.

Fľaše uvoľňujú mikroplasty

Foto: Pixabay

Írski vedci skúmali mieru uvoľnenia mikroplastov pri desiatich typoch detských fliaš a iných detských doplnkov vyrobených z polypropylénu – najpoužívanejšieho materiálu pri výrobe potravinových nádob. Počas 21-dňového testovania tím vedcov zistil, že fľaše uvoľnili na jeden liter dojčenskej výživy približne 1,3 až 16,2 milióna plastových mikročastíc.

Množstvo závisí aj od teploty

Na základe týchto výsledkov vedci predpokladajú, že priemerné dieťa, ktoré prijíma potravu cez plastovú fľašu, by mohlo počas svojich prvých 12 mesiacov života denne prijať až 1,6 milióna plastových mikročastíc. Autori výskumu tvrdia, že najvyšší efekt uvoľnenia mikroplastov dosiahli, keď fľašu sterilizovali a vystavili horúcej vode. Počet uvoľnených plastových mikročastíc pri priemernej teplote 25 stupňov Celzia stúpol z 0,6 milióna častíc na liter na 55 miliónov častíc na liter pri priemernej teplote 95 stupňov Celzia.

Foto: pxfuel

Vedecká pracovníčka v oblasti biochémie na Univerzite v Portsmouth v Anglicku Fay Couceirová v pondelok poukázala na “nutnosť štúdia vplyvu mikroplastov na ľudské zdravie”. Zároveň však zdôraznila, že riziko, ktoré predstavujú nesterilizované detské fľaše a nepoužívanie teplej vody je známe a preukázateľné a malo by prevážiť nad novými zisteniami v oblasti uvoľňovania mikroplastov, až pokým sa nepreukáže, že majú nepriaznivý vplyv na ľudské zdravie. Mikroplasty sú kúsky plastov menšie ako päť milimetrov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )