surfingtheapocalypse.net

/ 0 / Lukáš M.
Ľudské experimenty a výskumy zanechávajú v našom svete rôzne stopy. Niekedy sú tieto stopy viditeľné, inokedy sa prejavia iba v spoločnosti, jej správaní, alebo živote. Existujú však...

Ľudské experimenty a výskumy zanechávajú v našom svete rôzne stopy. Niekedy sú tieto stopy viditeľné, inokedy sa prejavia iba v spoločnosti, jej správaní, alebo živote. Existujú však pozostatky vedeckých experimentov, s ktorými si naša planéta už neporadí. Jednou z nich je aj obrovský Kolský vrt ruských vedcov, ktorý okrem iného ukrýva desivú záhadu. Alebo je to iba legenda?

Kolský supervrt je najhlbším ľudským vrtom zo zemského povrchu. Meria neuveriteľných 12 261 metrov, čím si vyslúžil zápis do Guinessovej knihy rekordov. Nachádza sa v Murmanskej oblasti v mieste, kde Mohorovičova diskontinuita prechádza blízko zemského povrchu. Práve preto bolo vybraté toto nehostinné miesto ďaleko na severe Ruska. Vedci tu chceli skúmať geológiu našej planéty a skutočne sa im to aj podarilo. Vďaka tomuto vrtu bolo zistených viac ako 12 000 nových poznatkov o litosfére. Vedci však údajne zistili aj niečo desivejšie a tajomnejšie…

atlasobscura.com
atlasobscura.com

Vŕtanie začalo v roku 1970 a skončilo o 22 rokov neskôr, v roku 1992. Počas tohto obdobia museli prísť Rusi neraz s novými technológiami a metódami vŕtania, aby sa im podarila tak impozantná hĺbka. Projekt bol ukončený v roku 1992 údajne pre nedostatok financií. Legenda však tvrdí niečo úplne iné.

surfingtheapocalypse.net
surfingtheapocalypse.net

Cieľom vedcov bolo prevŕtať sa do hĺbky 15 kilometrov. Vtedy by narazili na časť, ktorú sa dodnes nepodarilo nikomu preskúmať. Projekt však zastal necelé 3 kilometre pred cieľom. Prečo? Podľa legendy vedci objavili bránu do pekla… Projekt zastavili s vyjadrením, že niektoré tajomstvá Zeme a vesmíru jednoducho nemajú byť nikdy odhalené. Čo presne hovorí tento príbeh? Pokračujte na ďalšej strane…Komentovať (0)