Foto: TASR - Radovan Stoklasa, Pexels

Povinnosť uhradiť poistné v novej výške za júl do 8. augusta sa netýka tých živnostníkov, ktorí si za minulý rok podávajú daňové priznanie v predĺženej lehote.

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré si za vlaňajšok podali daňové priznanie v riadnej lehote do konca marca, majú posledné dva dni na zaplatenie poistného v novej výške. Lehota na jeho úhradu za júl im uplynie 8. augusta. Sociálna poisťovňa preto odporúča živnostníkom, aby si upravili platby vo svojich bankových trvalých príkazoch.

Sociálna poisťovňa počas uplynulého mesiaca informovala viac ako 174-tisíc živnostníkov o ich odvodovej povinnosti, ktorá sa na nich vzťahuje od 1. júla. Takmer 35-tisíc oznámení sa týkalo vzniku a zániku sociálneho poistenia a viac ako 139-tisíc živnostníkov dostalo informáciu o zmene vo výške poistného. Väčšina samostatne zárobkovo činných osôb, teda približne 70 %, bude naďalej platiť minimálne poistné. Maximálne poistné bude od júla uhrádzať len 97 živnostníkov.

Povinnosť uhradiť poistné v novej výške sa netýka všetkých

Povinnosť uhradiť poistné v novej výške za júl do 8. augusta sa netýka tých živnostníkov, ktorí si za minulý rok podávajú daňové priznanie v predĺženej lehote. Táto skupina ľudí dostane zo Sociálnej poisťovne informáciu o poistnom do 21. októbra a novo určené poistné prvý raz zaplatia do 8. novembra. Dovtedy platia poistné v rovnakej výške ako doteraz.

Minimálne sociálne odvody pre SZČO v súčasnosti dosahujú 200,72 eura mesačne. Ide o 33,15 percenta z minimálneho vymeriavacieho základu v sume 605,50 eura. Najvyššie možné sociálne odvody pre SZČO v tomto roku predstavujú 2 810,11 eura, čo je 33,15 percenta z maximálneho vymeriavacieho základu v sume 8 477 eur. Od začiatku budúceho roka sa minimálne sociálne odvody pre SZČO zvýšia na 216,13 eura mesačne a najvyššie možné sociálne odvody na 3 025,93 eura mesačne.

Uložiť článok

Najnovšie články